Čas cvičenia je pri chudnutí dôležitý: Viete, kedy spálite najviac kalórií?

Vysoká hmotnosť

sxc.hu

Recept na štíhlu líniu je zdanlivo jednoduchý a známy už celé stáročia. Spočíva vo vyváženom pravidelnom stravovaní a v dostatočnom pohybe. S pribúdajúcimi rokmi sa však metabolizmus spomaľuje a malé porcie v kombinácii s fyzickou aktivitou už na zhadzovanie prebytočných kíl nemusia stačiť. Odborníci sa totiž zhodujú v tom, že veľkú úlohu zohráva aj správne načasovanie. Zistite, kedy vaše telo spaľuje tuky najlepšie a buďte v chudnutí o krok vpredu.

Len kvapky potu občas nestačia

Ak sa opýtate akéhokoľvek fitnes trénera na osvedčený diétny režim, poradí vám aspoň päť malých porcií a aspoň 30 minút aeróbnej aktivity denne. Snažíte sa niečo podobné dodržiavať, no váš metabolizmus sa tvári ako zaseknutý? Vyskúšajte radu britských vedcov, ktorí dospeli k zaujímavému záveru. Ak si dáte poriadne do tela ešte pred prvým jedlom dňa, cvičenie bude oveľa účinnejšie, ako keď ho odložíte na neskôr. Nie je totiž dôležité iba to, aby ste prepotili tričko. Významným faktorom je váš prázdny žalúdok, ktorý sa doslova zmobilizuje a spaľuje ďaleko viac telesného tuku. Výsledkom sú ubúdajúce centimetre najmä v problematickej oblasti pásu. Bonusom navyše je tiež lepšie odbúravanie tukových usadenín z vnútornej strany artérií. Ak sa teda chcete cítiť fit a štíhlejší okolo pupka, prestavte si budík o minimálne trištvrte hodiny skôr. Na režim ranostaja si síce budete musieť zvykať, vynaložené úsilie však údajne naozaj stojí za to.


Mohlo by vás zaujímať: Diétne tipy pre zrelý vek: Zhadzovanie kíl ide aj po päťdesiatke!


Má to svoju logiku

Účinky každej športovej aktivity na ľudský organizmus a kondíciu sú nesporné. Až doteraz si však tréneri neboli istí v tom, či je cvičenie účinnejšie po doplnení cukrov alebo nalačno. Doktor Jason Gill z Univerzity Glasgow však potvrdil, že cvičenie pred raňajkami prináša extra benefity, nakoľko sa telo musí spoliehať len na vlastné zásoby tukov na čerpanie energie. „Keď ľudia hovoria o zhadzovaní hmotnosti, v skutočnosti myslia zhadzovanie tuku,“ dodal na vysvetlenie.

Ako výskum prebiehal?

Laboratórium Jasona Gilla pod záštitou Inštitútu kardiovaskulárnych a medicínskych vied navštívila desiatka mužov celkovo trikrát. Pri prvej návšteve páni necvičili vôbec, pri druhej absolvovali hodinovú rýchlu chôdzu pred raňajkami a pri tretej si zacvičili rovnakým spôsobom, ale až po raňajkách. Výsledok bol vcelku prekvapivý – muži, ktorí podstúpili chôdzu nalačno spotrebovali až o 33% viac tuku než tí, ktorí sa zapotili až po raňajkách.


Mohlo by vás zaujímať: 10 dôvodov, pre ktoré nezhadzujete tuk: Zistite, na čo si dať pri diéte pozor!


Z driny na prázdny žalúdok sa teší aj naše srdce

Test ďalej odhalil, že cvičenie pred raňajkami sa priaznivo odráža na znížení obsahu tuku v krvi, čo v konečnom dôsledku napomáha k nižšiemu riziku vzniku srdcových chorôb. Náhleho vyčerpania prípadne telesnej slabosti sa podľa doktora Gilla obávať nemusíme. Náš organizmus totiž ráno disponuje zásobami na 90 minút až dve hodiny fyzickej aktivity.

Dôležitosť akéhokoľvek pohybu je stále na prvom mieste

Ak sa po prebudení cítite ako oťapení a žalúdok vám kňučí od hladu, pokojne najskôr niečo zhltnite a vychutnajte si svoj tréning v maximálnej pohode. „Najväčší rozdiel je medzi nič nerobením a robením niečoho. Ak ste sa rozhodli cvičiť, prázdny žalúdok je len akousi výhodou. Ale ak sa máte trápiť len preto, že nedokážete cvičiť bez svojho toastu, potom tak urobte až po raňajkách. Aj tak budete mať z cvičenia úžitok,“ nabáda ku každej forme cvičenia odborník z univerzity. A aký výsledok vlastne môžete očakávať? „Ak by ste si dopriali denne hodinu rýchlej chôdze aspoň desať dní vkuse, zhodili by ste približne pol kila. To nie je také rýchle chudnutie, aké by ste zrejme očakávali.“ Dôležité však je zostať aktívnym a na pohyb nezanevrieť za žiadnych okolností.


Patríte k ľuďom, ktorí si najradšej zacvičia v ranných hodinách? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame