Čas na jarnú očistu je tu: Vyskúšajte jednoduchú trojdňovú detoxikačnú kúru

Mrkva

flickr.com/Yack_Attack

Na dvere pomaly klope jar a s ňou aj prvé slnečné lúče. S prichádzajúcim teplým obdobím je však potrebné urobiť niečo aj pre svoje vnútro. Jarné mesiace sú najvhodnejším obdobím pre detoxikáciu či jarnú očistu. Tá pomôže telu zbaviť sa toxínov, vleje do vášho tela novú energiu a pomôže nielen fyzickej, ale aj psychickej stránke osobnosti. Zbavte sa škodlivých látok vo vašom tele jednoducho pomocou jarnej očistnej kúry.

Prečo je detoxikácia vhodná práve na jar?

Jarné obdobie je podľa tradičnej čínskej medicíny obdobím, kedy sa k vrcholu prebúdza čistiaca schopnosť pečene a žlčníka. Pečeň je najväčším filtrom škodlivín v našom organizme a preto sú očistné kúry vhodné hlavne v období jej najlepšej schopnosti odstrániť z tela škodliviny, ktoré sa v nás usádzali celú zimu. Telo tak pripravíme na obdobie, kedy sa bude konzumovať ľahšia strava plná vitamínov a byliniek. Zdravá a toxínmi nezahltená pečeň tiež súvisí so zdravým srdcom a zrakom.


Mohlo by vás zaujať: Detoxikácia prírodnými šťavami: Koľko kíl môže ubudnúť a aké zásady treba dodržiavať?


Nedostatok energie je jedným z varovaní

Ak trpíte zlou náladou a nedostatkom životnej energie už keď sa ráno zobudíte, určite by ste si mali dať jarnú očistu. Ak nevydržíte celé tri dni, vyskúšajte aspoň jeden. Aj to pomôže viac, ako keby ste nevyskúšali vôbec nič. Rozdiel by ste mali zbadať aj pri spomínanom rannom vstávaní.

Niektorí môžu namietať, že podobným alternatívam ako je čínska medicína nedôverujú. Pripomíname však, že princípy tradičnej čínskej medicíny sú uznávané aj mnohými západnými lekármi a overené tisícročiami. Ak ste aj napriek tomu plní pochybností vedzte, že jarnú očistu odporúča aj väčšina západných lekárov a dietológov ako účinný spôsob zbavenia tela nebezpečných toxických látok.


Mohlo by vás zaujímať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


Zdravá strava by mala byť na našich tanieroch neustále

V našich podmienkach je to ale trochu komplikované. V zime u nás toho veľa nerastie a veľká väčšina ovocia a zeleniny sa dováža zo zahraničia. V podstate teda neviete akým spôsobom dané ovocie, či zelenina rástla, či nebola chemicky ošetrovaná a či je dozretá na slnku. Vo väčšine prípadov tomu tak nie je. A tomu zodpovedá aj obsah a kvalita vitamínov, ktoré sa v takýchto plodoch nachádzajú. V zime sa teda nemôžeme stravovať rovnako zdravo ako v lete a jeme ťažšie a mastnejšie jedlá, ktoré v našom tele zanechávajú stopy. A tých sa dá najlepšie zbaviť práve teraz na jar.

Jarná „detox“ kúra:

Deň 1:

  • do 12:00 zjeme 2 jablká a vypijeme 1,5 l čistej vody
  • poobede zjeme 2 jablká, 2 mrkvy a vypijeme 1,5 l čistej vody

Deň 2:

  • do 12:00 zjeme 2 jablká, 2 banány a vypijeme 1,5 l čistej vody
  • poobede zjeme 2 jablká, 2 mrkvy, 1 krajec tmavého chleba a vypijeme 1,5 l čistej vody

Deň 3:

  • do 12:00 vypijeme 1,5 l čistej vody a uvaríme si polievku zo zemiakov, mrkvy, hrášku, cibule a zeleru a zjeme jeden tanier
  •  poobede vypijeme 1,5 l čistej vody, zjeme 1 tanier polievky a 2 jablká

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Ďalší postup

Keďže ide v tomto prípade o veľmi jednostrannú kúru, radšej ju nedržte dlhšie ako odporúčané tri dni. Vaším cieľom nie je telo oslabiť, ale naopak posilniť. Ďalšie dni by ste mali postupne do jedálnička zaraďovať chudé kuracie mäso s ryžou, cestoviny či zeleninu. Vyprážané a mastné jedlá by ste mali rozhodne vynechať.


Podstúpili ste už niekedy detoxikačnú kúru? Ako ste s jej účinkami boli spokojní? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Yack_Attack, flickr.com/Yack_Attack, Nela
Odporúčame