Čas na záchode môže byť utrpením: Kedy je zápcha už problém pre lekára?

Toaleta

gettyimages

Tráviť na toalete dlhé a neútešné chvíle bez výsledku je jedným z častých znakov, že s vaším trávením nie je niečo v poriadku. Zápchu zažil už snáď každý. Ak však pretrváva, nejde len o nepohodlie, ale tiež o narastajúce zdravotné riziko.

Zápchu najčastejšie sprevádza bolesť a tlak v brušnej dutine, nepravidelnosť, pocit neúplného vyprázdnenia či zhoršujúce sa problémy s hemoroidmi. Zhoršuje kvalitu života a môže značiť samostatné ochorenie alebo príznaky iného ochorenia. Dlhodobá zápcha si neraz vyžaduje lekárske vyšetrenia a vhodnú liečbu. Varovné signály preto nepodceňujte.

Najčastejšie druhy zápchy

Akútna, občasná zápcha – vyskytuje sa sporadicky, najmä v období náhlych zmien. Objavuje sa pri cestovaní alebo počas dní strávených mimo domáceho prostredia. Netrvá dlho a zvyčajne odznie za pomoci zvýšeného pitného režimu, probiotík a vlákniny.

Funkčná zápcha – vzniká pri nesprávnych stravovacích návykoch, predovšetkým, ak vo vašej strave absentuje ovocie, zelenina a strukoviny. Zvykne trvať dlhšie, pretože býva spôsobená postupným zaplňovaním čriev. Vyžaduje doplnenie jedálnička o potraviny bohaté na vlákninu a zvýšenie pitného režimu na minimálne 2,5 litra denne.

Návyková zápcha – alebo tiež „choroba pracujúcich ľudí“. Ideálna doba na vyprázdnenie stolice je ráno po zobudení, medzi 7. – 9. hodinou. Práve v tomto čase však väčšina ľudí cestuje do práce a navykli si akékoľvek nutkanie na stolicu potláčať. Po niekoľkých dňoch potláčania sa voda zo stolice vstrebe, stolica stvrdne a prechod konečníkom sa značne skomplikuje.

Zápcha spôsobená ochoreniami čriev – významnou skupinou sú pacienti trpiaci ochorením dráždivého čreva. Tí pociťujú silné kŕčovité bolesti brucha, v úvode sprevádzané veľmi tuhou stolicou, ktorá postupne zredne až do tekutého stavu. Druhou skupinou sú ľudia s ochorením nazývaným aj syndróm lenivého čreva. Pod tlakom zvyškov potravy sa hrubé črevo predlžuje a rozširuje, nervové pletene v črevnej stene sa poškodzujú a prichádzajú o svoju funkčnosť, čím vzniká zápcha. Toto ochorenie postihuje najmä ženy. Častou príčinou býva napríklad nadmerné užívanie čaju zo sennového listu, ktorý má laxatívne účinky.

Zápcha spôsobená vážnym poškodením čriev a konečníka – pacienti niekedy vedome potláčajú nutkanie na stolicu a ignorujú hromadiace sa varovné príznaky. Objavujú sa hemoroidy, zlatá žila, krvácanie z konečníka alebo krv prítomná v stolici. V takomto prípade musí ísť hanba bokom. Ťažkosti neprehliadajte a konzultujte ich s odborníkom.

Mohlo by vás zaujímať: Zápcha vie poriadne znepríjemniť život: Ako s ňou nadobro skoncovať?

Kedy ísť k lekárovi?

S problematickým vyprázdňovaním mnoho ľudí otáľa, a aj preto sa dostáva do horších štádií. Zbystrite vždy, ak ťažkosti trvajú viac ako 3 mesiace a sprevádzajú ich aspoň 2 z nasledujúcich príznakov:

  • Stolica sa vyskytuje menej ako 2 krát týždenne
  • Vyprázdňovanie stolice je bolestivé a namáhavé
  • Máte pocit, že konečník nie je vyprázdnený úplne
  • Stolica je veľmi tvrdá, tmavá a „bobkovitá“

Liek nájdete aj v kuchyni

Vyskúšajte napríklad pitie vlažnej vody nalačno, šťavu zo slivkového kompótu, z kyslej kapusty alebo pravidelné popíjanie mätového čaju. Pamätajte na zvýšenú konzumáciu vlákniny v podobe strukovín, ovsených vločiek, hrušiek, jabĺk alebo ľanových semienok. Doprajte si tiež každodenný pohyb, hoci aj nižšej intenzity. Namiesto výťahu použite schody, po práci zrelaxujte na jóge, pri behu alebo obyčajnou prechádzkou. Snažte sa, aby ste vždy ráno navštívili toaletu v rovnakom čase. Tak máte šancu obnoviť prirodzené vyprázdňovanie.

Aké máte skúsenosti so zápchou vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame