Čas predsavzatí sa blíži: Ako ich tentokrát naozaj dodržať?

Beh

isifa.com

A je to tu zas. Novoročné predsavzatia, ktoré väčšine z nás vydržia asi do Troch kráľov. Rôzne prieskumy dokazujú, že si každý rok staviame pred seba tie isté méty – schudnúť, cvičiť, prestať fajčiť, šetriť, zdravšie sa stravovať, nestresovať sa, vzdelávať sa, cestovať a nájsť si lepšiu prácu. Priznajte sa, koľko krát ste si už niektoré z nich do zoznamu plánov na ďalší rok zaradili aj vy? A potom ste si tretieho januára priznali, že tá diéta sa jednoducho nedá vydržať a na cvičenie skrátka nemáte čas? Ak vás predchádzajúce úspechy neodradili od ďalšieho kola záväzkov, máme pre vás dobrú správu. Už len tým, že si pred seba nejaký cieľ postavíte, sú vaše šance na jeho dosiahnutie 10 krát vyššie, ako keby ste si ho jednoznačne nestanovili. Takže nezúfajte a poďte do toho!

Viete, čo chcete?

Iba predsavzatie nie je všetko. Ak mu chcete naozaj dostáť, začnite tým, že sa zamyslíte nad tým, čo vlastne chcete dosiahnuť. Môžete si napríklad všetky dôvody, ktoré vás viedli k danému predsavzatiu, napísať na papier. Predstavme si, že chcete začať cvičiť. Viete, prečo to chcete? Chcete schudnúť, byť zdravší, zbaviť sa bolestí chrbta, byť častejšie na čerstvom vzduchu, odreagovať sa od práce, mať krajší zadok, nájsť si vďaka lepšej postave nového partnera, spoznať vo fitnescentre nových ľudí, nájsť niečo, čo vás bude baviť? Motivácia pre jedno jediné predsavzatie môže byť skutočne rôznorodá. A vedieť, akú métu máte pred sebou, je základ úspechu. Ak si totiž poriadne neujasníte, prečo niečo robíte, veľmi ľahko sa vám bude prestávať.


Mohlo by vás tiež zaujať: Ťažké rána sedmospáčov: Naučte sa vstávať s ľahkosťou


Užívajte si

Už viete čo chcete dosianuť, aj ako to chcete dosiahnuť (napríklad mať krajšiu postavu vďaka cvičeniu). Lenže ak je námaha spojená s dosahovaním cieľa príliš vysoká a dodržiavanie predsavzaného vyžaduje aj isté odriekanie (a povedzme si, kedy nevyžaduje?), nemusí byť ani samotný vysnívaný cieľ dostatočne silnou motiváciou pre prekonanie seba samých. Napríklad to spomínané cvičenie – musíte sa preň vzdať napríklad vášho večerného seriálu alebo si ráno privstať a obuť bežecké topánky, aj keď vonku nie je práve najlepšie počasie. Ak vás cvičenie nebaví a nerobíte ho s radosťou, ľahko vám padne povedať si, že dnes by ste ho mohli oželieť. A potom aj zajtra, pozajtra,… a za týždeň je predsavzatie zabudnuté. Ale ak si to, čo robíte, budete skutočne užívať, nedáte sa len tak odradiť. Nesústreďte sa teda iba na vzdialený cieľ v budúcnosti, žite pre moment a tešte sa z toho, čo robíte práve teraz. Radujte sa z každého kroku, z každého ubehnutého kilometra, z každej novej cvičebnej zostavy, z každej minúty, ktorú strávite tým, že budete robiť niečo pre seba. Spočiatku sa možno budete premáhať, ale keď sa naučíte sústrediť na prítomnosť a tešiť sa z nej, zrazu pôjde všetko oveľa ľahšie.  

Krok za krokom

Veľmi dôležitým faktorom úspechu je začať pomaly. Nedávajte si pred seba hneď odvážne méty typu „od dnes žiadne sladkosti“ alebo „od zajtra cvičím hodinu denne“. Namiesto toho zvoľte pomalé kroky. Ak chcete schudnúť zmenou stravovania, začnite jedálniček meniť postupne. Povedzme, že v prvý týždeň vyradíte iba čokoládové tyčinky. Potom pridáte jedno zeleninové jedlo denne, neskôr prestanete sladiť nápoje, atď. S cvičením to môže byť obdobné – začnete 10 minútami denne, jednoduchými cvikmi a postupne budete pridávať na dĺžke a obtiažnosti cvičenia. Takýto prístup má hneď viacero výhod – eliminujete prvotný šok a prípadné zlyhanie, ktoré by vás mohlo odradiť od pokračovania v aktivite; malé úspechy vás pozitívne naladia a navyše, stále budete mať pred sebou nové výzvy, takže neskĺznete do nudnej rutiny.


Mohlo by vás tiež zaujať: Trápi vás množstvo kíl navyše? Začnite s pohybom – ale opatrne!


Už žiadne výhovorky

Ak chcete uspieť, musíte tiež eliminovať čo najviac prekážok, na ktoré by ste sa neskôr mohli vyhovárať. Ak napríklad chcete chodiť na kurz angličtiny, dajte si ho na hodinu, ktorú musíte stihnúť aj keď vynechá autobus a oznámte to v práci, aby šéf vedel, že v dané dni nebudete nadčasovať. Myslite na riziká, ktoré by napĺňanie vášho predsavzatia mohli ohroziť – v prípade chudnutia napríklad obedy v miestnej jedálni, kde varia iba samé tučné jedlá či pečenie sladkostí na sviatky a už vopred si pripravte plán, ako budete tieto situácie riešiť. Napríklad si budete obedy nosiť  z domu a naučíte sa piecť koláče zo surovín, ktoré až tak neohrozujú štíhlu líniu.  Jednoducho, pripravte si podmienky tak, aby ste neskôr nemuseli riešiť, čo sa prečo nedá a škrtli si výhovorky zo slovníka!

Malá pauza? Rýchlo naspäť!

Častým dôvodom zlyhania v napĺňaní predsavzatí býva vypadnutie z bežného kolobehu pre chorobu, dovolenku, služobnú cestu, či inú nepredvídanú udalosť. Vtedy platí, že čím skôr po návrate do normálu začnete opäť s napĺňaním vášho plánu, tým lepšie. Ak ste vyšli z cviku, môžete sa vrátiť o pár krokov späť a začať opäť na nižšej úrovni. Uvidíte, že tento krát budete postupovať oveľa rýchlejšie, ako keď ste začínali. Držíme vám palce!


Ako sa darí dodržiavať predsavzatia vám? Máte tipy, ktoré by mohli pomôcť ostatným čitateľom? Ak áno, prezraďte ich v diskusii pod článkom.

Zdroj: isifa.com, Viktória
Odporúčame