Čas sprchovania vplýva na spánok aj imunitu: Zistite, kedy je to pre vás lepšie

Sprcha

gettyimages

Je lepšie sprchovať sa ráno alebo večer? Možno aj vy si lámete hlavu nad tým, čo je pre váš organizmus lepšie.

Kým niekoho večerná sprcha príjemne upokojí a umožní mu zaspať, ďalšieho zase tá ranná nabudí a dostane do rýchlejšieho tempa. Zrejme vás neprekvapí skutočnosť, že tejto dileme sa venovali aj vedci z Harvardu a Programu pre výskum spánku a zdravia na univerzite v Arizone. Dospeli k výsledkom, ktoré popisujú fyziologické zákonitosti ľudského tela a prepojili ich s preferenciami každého z nás. Do ktorej skupiny sa zaradíte a aké výhody si z toho vezmete?

Áno pre večernú sprchu

Zástancovia večernej sprchy najčastejšie argumentujú tým, že ju potrebujú, pretože boli cez deň aktívni. Nechcú si ľahnúť do čistej postele spotení ani zaprášení. Relaxovanie pod vodou ich príjemne naladí a uvoľní myseľ aj zmysly. Čo sa však deje v podvečerných hodinách s naším organizmom?

  • Telesná teplota postupne klesá – je to signál, ktorý nás pripravuje na spánok. Aj z tohto dôvodu sa neodporúča večerné cvičenie alebo výrazné fyzické aktivity, pri ktorých sa telo nadmieru prehrieva a znova sa preberie.
  • Teplota vody by mala byť vyššia, teplejšia. Otvorí a prečistí póry pokožky.
  • Pri vystúpení zo sprchy/kúpeľa sa pri osušení do uteráka telo schladí (voda je totiž teplejšia ako vzduch).
  • Ak sa kúpeme približne 1,5 hodiny pred spánkom, vytvoríme ideálne podmienky pre relax a pokojný spánok.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Adam Ďurica a hostia – akustické koncerty

Večerná sprcha umožňuje aplikovanie výživných a hydratačných krémov, ktoré sa môžu počas noci priebežne vstrebávať. Ráno pri krémovaní riskujete, že sa mastnota otlačí na tričko alebo sa bude sukňa nepríjemne lepiť na nohy. Ak ste alergik, večernú sprchu priam potrebujete – vaša pokožka a vlasy sú plné prachu, vzdušných alergénov a dráždivých látok, ktoré by ste si takto zaniesli do postele. Ani vo vlastnej spálni by ste tak nenašli útočisko pred kýchaním a svrbením. Dbajte však na dôkladné vysušenie vlasov.

Áno pre rannú sprchu

Myslíte si, že večerná hygiena vám zaručí dlhodobú čistotu vašej postele? Pravda je taká, že sa potíme aj počas noci a niektorí z nás dokonca viac, ako by im bolo príjemné. Je to fakt, ktorý nemožno poprieť. Stačí sa pozrieť na opotrebovanosť niekoľkoročných matracov. Aj preto zástancom rannej sprchy v zásade neprekáža, keď si večer ľahnú do postele bez celotelovej očisty. Aké výhody prináša ranný rituál?

  • Ranná sprcha je perfektným spôsobom, ako svoje telo osviežiť, nakopnúť energiu a kreativitu.
  • V tomto prípade môže byť skutočne ráno múdrejšie večera a rýchlejšie vyriešite problém, ktorý vám zamestnával myseľ deň predtým.
  • Platí však, že voda by mala byť sviežejšia – skôr vlažná alebo aj chladná.
  • Vlažná ranná sprcha opätovne aktivizuje vaše zmysly, zlepší reakcie, stimuluje krvný obeh a naštartuje metabolizmus. Nielenže vám bude počas dňa lepšie tráviť, postupným otužovaním si vypestujete aj silnejší imunitný systém a lepšie sa ubránite vírusom.
  • Svoje miesto má najmä u mužov, ktorí si potrpia na dokonale hladkú pleť. Pred holením zmäkčite fúzy a bradu, tentokrát však teplou vodou. Pôjde vám to rýchlejšie a vyhnete sa aj zbytočne podráždenej pokožke.

Kedy sa najčastejšie sprchujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame