Časté bolesti žalúdka trápia mnohých ľudí: Porazte ich týmito domácimi receptmi

Žalúdok

gettyimages

Občasnej bolesti žalúdka neprikladáme takmer žiadny význam. Objavuje sa po ťažkom mastnom jedle alebo v obdobiach, keď sa celkovo necítime fit. Sme pod stresom, nervózni a unavení a trávenie prestane fungovať tak, ako sme zvyknutí.

Takáto žalúdočná nevoľnosť a spomalené trávenie dokáže narušiť bežný chod dňa a zrazu sa nevieme sústrediť na nič iné, len ako si od tejto nepríjemnosti uľaviť. Skúste to tentokrát tak, že svojmu tráveniu nepriťažíte, práve naopak zvolíte potraviny, ktoré mu dokážu uľaviť.

Na úvod zistite, čo bolo spúšťač

Niekedy je vinník zrejmý – mastné vyprážané alebo ťažké majonézové jedlá, ktoré ste zjedli schuti a veľmi rýchlo. Treba si však dať pozor na to, aby v kupovaných majonézových lahôdkach neboli prítomné dráždivé škodlivé mikroorganizmy. Ak sa vám po niekoľkých sústach takéto jedlo chuťovo nepozdáva, nepokračujte v jedení.

Inokedy vás boľavý žalúdok a nevoľnosť potrápi vtedy, ak sa nestravujete rovnomerne. Dokážete byť celý deň bez jedla a večer zjete porciu za štyroch. Hoci je obsah žalúdka až 2 litre, neprospieva mu nárazové zaplnenie. Snažte sa preto jesť menšie sústa, viackrát za deň.

No a treťou najčastejšou príčinou je stres – v práci, v rodine, na základe rôznych či už nečakaných alebo dlhodobých životných situácií. Máte zreteľný pocit ťažkého žalúdka a spomaleného trávenia.


Mohlo by vás zaujímať: Gastritída trápi každého druhého človeka po päťdesiatke: Čo ju spôsobuje?


Rýchla úľava vďaka nápojom

Ak sa vo vašom žalúdku spomalilo trávenie, overeným pomocníkom je ďumbier, známy aj ako zázvor. Pomáha pri žalúdočných nevoľnostiach a zlepšuje trávenie. Stačí, ak polovicu čajovej lyžičky nastrúhaného zázvoru zalejete horúcou vodou, necháte pár minút lúhovať a pomaly vypijete.

Podobne účinný je aj rascový čaj – jednu čajovú lyžičku vsypte do šálky a zalejte horúcou vodou. Rasca je všeobecne známa ako účinný prostriedok pri plynatosti a nadúvaní. Okrem toho však aj spomaľuje rast škodlivých baktérií, ktoré sa mohli rozhostiť v tráviacej sústave a upokojuje podráždený žalúdok.

Feniklový čaj sa podáva už malým bábätkám na zmiernenie bolestí bruška a rovnako funguje aj na dospelých. Vyladí vaše trávenie a eliminuje nepríjemné kŕče. Tieto vlastnosti má aj dobre známy harmanček, ktorý na tráviacu sústavu pôsobí ako prírodné analgetikum.

Výborná tolerancia zdravých sacharidov

Ak vám je zle od žalúdka, pravdepodobne nebudete jesť a ak siahnete po niečom malom, budú to sucháre alebo slané tyčinky. Buďte nabudúce pripravení a majte v zálohe:

  • Celozrnné sušienky alebo ovsené vločky, pretože obsahujú látky, ktoré sliznicu žalúdka upokojujú.
  • Pridať k nim môžete aj banány, ktoré eliminujú tvorbu kyselín pri trávení.
  • Zemiaky uvarené vo vode so štipkou soli alebo aj šťava zo surových zemiakov majú zase mierne sedatívne účinky a tlmia bolesť žalúdka.
  • Ryžu varená vo vode či ryžový odvar síce neznejú ako gastronomická delikatesa, na trávenie však nepôsobia zaťažujúco a dokážu činnosť žalúdka obnoviť do normálu.
  • Kel, karfiol, kapusta, brokolica a kaleráb – surové alebo parené – dokážu potlačiť rozvíjajúci sa zápal žalúdka.
  • Ak viete, že vám po jedle zostáva ťažko, skúste pred väčšou porciou zjesť kúsok čerstvého sladkého ananásu (pozor, nesmie byť kyslý). Podporí zdravú produkciu žalúdočných štiav.

Mohlo by vás zaujímať: Ste často v strese alebo sa nepravidelne stravujete? Hrozia vám žalúdočné vredy!


Očistná diéta

Boľavý žalúdok zvyčajne býva sprevádzaný rôznymi ďalšími ťažkosťami. Postupne sa pridáva nadúvanie, plynatosť, zápcha, bolesti brucha, pálenie záhy alebo zvracanie. Trávenie ako také je veľmi komplikovaný mechanizmus, ktorý sa dokáže dostať vlastnými mechanizmami do normálu.

Ak je však dlhodobo narušovaný nevhodnou iritujúcou stravou, ak trpíte skrytými zápalmi a neliečenými ochoreniami tráviaceho traktu, len ťažko odpozorujete, kde majú vaše problémy pôvod.

Skúste si dať pár dní očistnú diétu, jedzte iba ľahké jedlá, nepite alkohol ani nefajčite. Miesto toho pite veľa vhodných bylinkových čajov a možno pocítite úľavu. Ak sa nedostaví žiadne zlepšenie a vaše žalúdočné problémy pretrvávajú už dlhšie, obráťte sa na lekára.


Čo pri bolestiach žalúdka najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame