Časté močenie a ďalšie problémy: Všetko, čo treba vedieť o zväčšenej prostate

Muž

thinkstockphotos.com

Prostata. Slovo, ktoré sa stáva doslova nočnou morou pre mužov po päťdesiatke. Problémy spojené s potrebou navštevovať toaletu aj počas noci, dokonca niekoľkokrát – za tým stojí práve zväčšená prostata. Pozor však na to, aby ste si nezhubné zväčšenie prostaty fatálne nezamenili so zhubným. Príznaky sú veľmi podobné, no odlíšiť ich dokáže iba lekár špecialista. Preto zabudnite na samoliečbu voľnopredajnými liekmi a pri pretrvávajúcich problémoch určite navštívte urológa.

Vek je dôležitý faktor

Pri nezhubnom zväčšení prostaty je dôležitým faktom najmä starnutie. Problémy tohto charakteru sa objavujú spoločne so stúpajúcim vekom. „Nezhubné zväčšenie prostaty, alebo tzv. benígna hyperplázia je zväčšenie prostaty vznikajúce v procese starnutia, ktorého výsledkom môžu, ale nemusia byť poruchy močenia,“ vysvetľuje špecialista na urológiu, MUDr. Marek Vargovčák zo Železničnej nemocnice v Košiciach.

Nediagnostikujte sa sami – môže vás to stáť život

Príznaky zhubného a nezhubného ochorenia prostaty môžu byť veľmi podobné. Preto je pre laika nemožné rozlíšiť o aký typ ochorenia ide. V prípade, že by išlo o zhubný proces, je treba pripomenúť, že je veľmi rýchly a agresívny a preto nemožno váhať ani chvíľu a pri daných problémoch radšej čo najskôr navštíviť odborníka. „Obe ochorenia ale môžu prebiehať aj úplne bez príznakov. Zhubné od nezhubného ochorenia prostaty vie odlíšiť iba urológ a to vyšetrením prostatického antigénu v krvi a palpačným vyšetrením prostaty cez konečník,“ upozorňujeMUDr.Vargovčák.


Mohlo by vás zaujať: Páni, sledujete si na toalete prúd moču? Môže odhaliť problémy s prostatou!


Aké sprievodné príznaky sú typické pre toto ochorenie?

Podľa špecialistu ide napríklad o slabší prúd moču, častejšie nutkanie na močenie, nutkanie namočenie v noci počas spánku, spomalenie štartu močenia a podobne. Lekár však opätovne varuje, že obe ochorenia (teda zhubné, aj nezhubné) môžu prebiehať aj úplne bez akýchkoľvek príznakov, ktoré by vás na ne mohli upozorniť. Nutná je preto prevencia vo forme pravidelných preventívnych prehliadok. Na tie má nárok každý muž po 50 roku života, raz za tri roky, pričom tento úkon plne hradí poisťovňa.

Rodinná anamnéza hrá veľkú úlohu

Zväčšenie prostaty postihuje mužov zväčša po 50 roku života. V oboch prípadoch ochorenia prostaty je prítomná aj dedičná predispozícia. „Ak mal otec problémy s prostatou, tak je veľmi pravdepodobné, že ich bude mať aj syn. Preto je veľmi dôležité, aby muži po 50 roku života absolvovali preventívnu urologickú prehliadku. U mužov, ktorých otec mal potvrdený zhubný nádor prostaty, je dôležité realizovať preventívnu prehliadku aj skôr,“ vysvetľuje MUDr. Marek Vargovčák.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Šarapatiť môže aj v sexuálnom živote

Zväčšenie prostaty má okrem spomínaných nepríjemných príznakov, súvisiacich s močením dosah aj na sexuálnu sféru vášho života. Primárna súvislosť medzi ochorením prostaty a sexuálnym životom sapodľa odborníka nepotvrdila, ale sekundárne príznaky ochorení môžu podľa neho ovplyvňovať sexuálne správanie mužov. Prejavujú sa napríklad ako poruchy erekcie, čím dokážu pošramotiť nejednu intímnu chvíľku. Do istej miery preto môžu tieto urologické problémy zasahovať v dôsledku mužského ega aj psychiku.

Ako prebieha liečba?

Všetko závisí od vášho stavu a stupňa ochorenia. „Liečba je viacstupňová. Niekedy postačuje iba sledovanie pacienta a pravidelné kontroly. V horších prípadoch je potrebná medikamentózna liečba. U niektorých pacientov nezhubné zväčšenie prostaty liečime operáciou. Bohužiaľ aj po operačnej liečbe nezhubného zväčšenia môže prostata znova dorásť,“ vysvetľuje špecialista, MUDr. Marek Vargovčák.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Pozor na poškodenie močového mechúra

Rakovina prostaty a nezhubné zväčšenie prostaty sú dve rôzne ochorenia,ktoré spolu nesúvisia. Týkajú sa toho istého orgánu, čo je ich jediným spoločným menovateľom, pričom sa liečia úplne iným spôsobom. Iné sú aj následky, ktoré môžu spôsobiť. „Neliečenie nezhubného zväčšenia prostaty môže viesť až k úplnému zastaveniu močenia az toho vyplývajúcich komplikácií (poškodenie močového mechúra, obličiek, vznik zápalov a konkrementov v močových cestách),“ uzatvára špecialista z košickej železničnej nemocnice, MUDr. Marek Vargovčák. Dôsledky neliečenia zhubného ochorenia prostaty zrejme všetci poznáte.

Ako sa chrániť pred rakovinou prostaty?

  • obmedzenie červeného mäsa a nasýtených tukov v strave,
  • zvýšená konzumácia ovocia a zeleniny,
  • zvýšený príjem retinoidov (mrkva),
  • zvýšený príjem lykopénov (paradajky),
  • zvýšený príjem vitamínu E
  • zvýšený príjem selénu
  • zvýšený príjem zinku

Máte vy alebo niekto z vašich blízkych problémy s prostatou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame