Často sa opíjate? Podľa fínskej štúdie je dôvod jasný – máte to blízko do baru

Opitý muž

sxc.hu

Ľudia, ktorí bývajú blízko baru, majú údajne väčšie sklony sa opíjať. Vyplýva to z novej štúdie fínskych vedcov, o ktorej informovala agentúra Reuters.

Autori štúdie sledovali správanie 55.000 dospelých Fínov v priebehu siedmich rokov. Zistili pritom, že u mnohých ľudí, ktorí sa presťahovali do blízkosti podniku podávajúceho alkoholické nápoje, sa zvýšil príjem alkoholu.

„Presun bydliska do blízkosti baru je v istom počte prípadov spojený so zvýšením nebezpečného požívania alkoholu. Presťahovanie do väčšej vzdialenosti od baru sprevádza naopak zníženie konzumácie,“ uviedla vedúca výskumu Jaana Halonenová z fínskeho inštitútu pre zdravie zamestnancov, ktorý sídli v meste Kuopio.

Halonenová a jej kolegovia na základe svojho výskumu dospeli k názoru, že keď sa človek presťahuje o kilometer bližšie k baru, pravdepodobnosť, že sa z neho stane silný pijan, sa zvýši o 17 percent. Výrazom silný pijan je pritom označovaný muž, ktorý vypije viac ako tri decilitre destilátu týždenne, či žena, ktorá spotrebuje cez dva decilitre pálenky za týždeň.


Mohlo by vás zaujať: Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!


Medzi ľuďmi, ktorí mali do baru, krčmy, či hotela s barom v priemere iba 120 metrov, bolo silných pijanov deväť percent. Medzi tými, ktorí museli do najbližšieho zariadenia podávajúceho alkohol uraziť 2,4 kilometra, ich bolo len 7,5 percenta.

Autori štúdie upozorňujú, že samotná krátka vzdialenosť z miesta bydliska do baru ešte nevedie človeka k tomu, aby viac pil. Podľa Tarje Halonenovej nemožno vylúčiť ani to, že pijani si zámerne vyberajú miesto bydliska tak, aby mali blízko do krčmy. Expertka však spoločne so svojimi kolegami sledovala aj osoby, ktoré sa nepresťahovali, ale naopak bar sa presťahoval do ich blízkosti. Aj v týchto prípadoch dospeli autori štúdie k podobným číslam.


Mohlo by vás zaujať: Pivári, pozor! Rýchlosť pitia zlatého moku závisí od tvaru pohára


Vedci brali do úvahy aj ďalšie faktory, ako napríklad životná úroveň skúmanej štvrti. Vo Fínsku totiž majú výrazne väčší sklon k pitiu ľudia s nižšími príjmami, pripomenula Halonenová.

Podľa Tarje Halonenovej a jej kolegov problém pitia alkoholu je u každého človeka zviazaný s množstvom rôznych faktorov, obmedzenie otváracej doby reštauračných zariadení by ale mohlo znížiť opíjanie miestneho obyvateľstva.

Otázkou zostáva, nakoľko je možné výsledky štúdie použiť aj u iných krajín, pretože zvyky a kultúrne normy sa štát od štátu líšia, konštatovala Halonenová.


Ako často navštevujete bary alebo krčmy a ako ďaleko ich máte od svojho bydliska? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo iné ceny z našej súťaže. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame