Celosvetová karanténa má predsa len jednu obrovskú výhodu: Pozrite, čo sa zmenilo k lepšiemu

Foto: Gettyimages

Nový koronavírus zasiahol hlboko do života každého jedného z nás. Krajiny prinášajú prísne opatrenia, ľudia nevychádzajú von, zatvorili sa školy, obchody a mnohí nechodia ani do práce. Ulice stíchli a… Zem sa lieči.

Čistejší vzduch

Európska vesmírna agentúra (ESA) oznámila, že karanténne opatrenia zavedené proti šíreniu nového koronavírusu SARS-CoV-2, prispeli v najväčších európskych mestách k zníženiu úrovne znečistenia ovzdušia. Dokazujú to snímky, ktoré urobil jeden zo satelitov ESA. Na nových záberoch je jasne vidieť, že nad veľkými európskymi mestami, najmä Milánom, Parížom a Madridom, došlo k výraznému poklesu koncentrácií oxidu dusičitého.

Pokles podľa ESA súvisí práve s karanténnymi opatreniami, ktoré mnohé európske mestá zaviedli v snahe zabrániť šíreniu nového druhu koronavírusu. Úrovne koncentrácií oxidu dusičitého v európskom ovzduší boli merané od 14. do 25 marca. Vedci momentálne pracujú na podrobnejšej analýze, ktorá by umožnila interpretovať namerané koncentrácie tak, aby bolo možné špecifikovať vplyv karanténnych opatrení.

Znížená premávka pomohla

Toto vyhlásenie ESA je v súlade so správou Európskej environmentálnej agentúry (EEA), ktorá už v stredu informovala, že v dôsledku cestovných obmedzení došlo v Európe k zlepšeniu kvality ovzdušia. Podľa EEA merania potvrdili výrazné zníženie koncentrácií znečisťujúcich látok v ovzduší. Predovšetkým oxidu dusičitého, najmä z dôvodu zníženej premávky a iných (podobných) činností, a to hlavne vo veľkých mestách v rámci karanténnych opatrení.

Oxid dusičitý vzniká predovšetkým v cestnej doprave. Environmentálna agentúra uvádza, že úroveň znečisťujúcich látok v severnom Taliansku, ktoré je epicentrom nákazy koronavírusu v Európe, je v marci 2020 o 21-47 percent nižšia oproti marcu 2019.

Akú sú ďalšie zdroje znečistenia ovzdušia?

  • spaľovanie fosílnych palív pri výrobe elektriny, v doprave, priemysle a domácnostiach
  • priemyselné procesy a používanie rozpúšťadiel, napríklad v chemickom priemysle a priemysle spracovania nerastných surovín
  • poľnohospodárstvo
  • spracovanie odpadu
  • sopečné erupcie, vetrom naviaty prach
  • spŕšky morskej soli
  • emisie prchavých organických zlúčenín z rastlín sú príkladmi prírodných zdrojov emisií

Práve znečistené ovzdušie poškodzuje nie len ľudské zdravie, ale aj životné prostredie. Takéto prostredie je miestnym, celoeurópskym a hemisférickým problémom. Látky, ktoré sú znečisťujúce sú vypustené v jednej krajine a tak sa môžu preniesť do atmosféry. To spôsobí v iných krajinách zlú kvalitu ovzdušia alebo k nej aspoň prispeje.

Zdroj: TASR, eea.europa.eu
Odporúčame