Cenný betakarotén znižuje vznik rakoviny: Nájdeme ho v obľúbenom ovocí a zelenine

Betakarotén

gettyimages

Mnohí z nás túžia v lete po bronzovo opálenej pokožke. Zvykneme si pomáhať betakaroténom, ktorý podporuje hnednutie. Tento doplnok stravy však toho skrýva oveľa viac.

Väčšinou ani len netušíme, že ide o jeden z najúčinnejších antioxidantov s priaznivým vplyvom na naše telo. Bojuje proti pôsobeniu voľných radikálov a podporuje obranyschopnosť organizmu. Zistite, prečo má jeho príjem veľký význam nielen počas leta, ale po celý rok.

Dôležitý pri ochrane pokožky

Betakarotén radíme medzi prírodné farbivá rastlín a živočíchov. Tento žltočervený karotenoid je provitamínom vitamínu A. Náš organizmus ho podľa potreby využíva na výrobu práve spomínaného vitamínu A. Syntéza sa odohráva v sliznici tenkého čreva a telo si ju riadi samo. Ak ho má dostatok, premena betakaroténu sa znižuje, preto sa ním nemožno predávkovať.

V ľudskom organizme má zásadné postavenie. Dôležité je najmä jeho antioxidačné pôsobenie. Potláča negatívny vplyv voľných kyslíkových radikálov, ktoré vznikajú pri metabolických procesoch v našom organizme. Prijímame ich tiež z vonkajšieho prostredia, alebo vznikajú v koži pôsobením UV žiarenia. Pomáha tak chrániť pokožku pred spálením a rakovinou kože.

Mohlo by vás zaujímať: Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!

5 ďalších významných funkcií betakaroténu

  • Udržiava zrak v dobrom stave: Podieľa sa na aktívnej regenerácii očného pigmentu, prispieva k správnemu fungovaniu očí a zároveň je vhodnou prevenciou šeroslepoty a sivého zákalu.
  • Dodáva živiny vlasom, zubom i pokožke: Podporuje mladistvý vzhľad a pružnosť kože a zabezpečuje žiarivé opálenie, ktoré vydrží dlhšie. Vďaka tomu sa využíva aj ako súčasť opaľovacích krémov.
  • Posilňuje imunitu: Chráni sliznice v tele pred baktériami a vírusmi. Stimuluje produkciu bielych krviniek, ktoré sú súčasťou imunitného systému a bojujú proti infekciám
  • Posilňuje srdce a cievy: Bráni upchávaniu a chráni pred srdcovo-cievnymi chorobami.
  • Znižuje riziko rakoviny pľúc: V priebehu mnohých rokov sa v rôznych populáciách vykonalo vyše 30 štúdií. Tie poukázali na to, že ľudia konzumujúci viac zeleniny, ovocia a potravín bohatých na betakarotén, ako aj ľudia s vyššou koncentráciou tejto látky v krvi, majú nižšie riziko vzniku rakoviny pľúc.

Lepšie zo stravy ako v tabletách

Kvôli horšiemu vstrebávaniu zo surovej stravy sa kedysi odporúčal betakarotén vo výživových doplnkoch. Práve s jeho syntetickou formou sú však spojené určité riziká. Fajčiari by ho v tejto podobe nemali užívať vôbec. Podľa American Cancer Society pri nadmernom príjme u fajčiarov podporuje tvorbu voľných radikálov a môže podporiť vznik rakoviny pľúc. Na rozdiel od toho prírodný betakarotén je výrazným antioxidantom a pomáha chrániť pred niektorými typmi rakoviny. Urobíte teda lepšie, ak si ho budete dopĺňať prirodzenou cestou – z potravy. Ak už siahnete po výživových doplnkoch, dodržiavajte presné dávkovanie uvedené na obale.

Mohlo by vás zaujímať: Pripravte svoju pokožku na slnko: Doprajte jej tieto potraviny

Zdrojom je ovocie aj zelenina

Dostatočnú dávku betakaroténu nám poskytuje bežne dostupné ovocie a zelenina. Z prírodných zdrojov je naň bohatá mrkva, sladké zemiaky, zelená listová zelenina, tekvica, melón kantalup, červená a žltá paprika, paradajky, brokolica, marhule či mango. Patrí ku karotenoidom a tie sú rozpustné v tukoch. Zelenina by mala byť podávaná s malou dávkou tuku, napríklad troškou oleja či pomletými orechmi. Telo ho tak dokáže lepšie vstrebať a zužitkovať väčšie množstvo z potravy. Odporúčaná dávka pre dospelých sa pohybuje okolo 15 mg na deň.

V akej forme dopĺňate betakarotén vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame