Čerešne nielen skvele chutia: Takto prospievajú aj vášmu zdraviu a kráse

Čerešne

sxc.hu

Čas čerešní začína. Oku lahodiaci tvar, jazyku lahodiaca chuť a okrem toho aj vynikajúce účinky na zdravie. A nielen to! Čerešne tiež zlepšujú vzhľad pokožky a omladzujú ju. To všetko v sebe ukrývajú nenápadné červené „dvojičky“, poslovia príjemných slnečných dní. Tento rok si ich preto rozhodne nenechajte ujsť. Patria medzi to najlepšie, čo nám príroda dala!

Darmo, všetky cesty vedú do Ríma. Aj tie čerešňové. Podľa prastarých zmienok môžu Európania za tieto skvelé dužinaté plody vďačiť práve starým Rimanom. Tí ich na starý kontinent priniesli priamo z Ázie. A tak sa teraz vďaka nim môžeme každú jar tešiť na krásne rozkvitnuté čerešňové stromy a začiatkom leta zase na výnimočne chutné červené plody. A nielen chutné, ale aj zdravé!

Čerešne sú prospešné pri:

  • zápaloch,
  • paradontóze,
  • úprave trávenia,
  • zbavujú telo toxínov, pôsobia detoxikačne,
  • odstraňujú zápchu,
  • čistia pečeň a obličky,
  • pôsobia preventívne proti artritíde.

Mohlo by vás zaujať: Čerešničky, čerešne: Užite si sezónu tejto sladkej pochúťky plnej zdravia


Obsahujú množstvo vitamínov a aktívnych látok

Čerešne sú skutočným zázrakom. V ich maličkých dužinách sa nachádza množstvo vitamínov, minerálov a výživných látok. Nájdeme v nich napríklad vitamín C, celú skupinu vitamínov B, vitamíny E, A a dokonca aj P. Z minerálnych látok obsahujú vápnik, draslík, horčík, fosfor, síru, sodík, meď, mangán, ale aj železo a zinok. Tak isto sa v nich nachádzajú farbivá antokyany, ktoré pôsobia ako antioxidanty.

Pomôžu mdlej a unavenej pleti a omladia ju

Moc čerešní spočíva i v tom, že priaznivo nepôsobia iba na zdravie, ale aj na vašu pleť. Kombinácia vitamínu C, zinku a antokyanátov (čerešne obsahujú všetky zložky) má dokonca schopnosť premieňať stavebné jednotky pleti  na pevné kolagénové štruktúry, vďaka čomu sa pleť úžasne vypína a pôsobí mladistvo. Čerešne tak majú navyše schopnosť spomaľovať proces starnutia pleti.


Mohlo by vás zaujať: Sezóna čerešní vrcholí: Tieto koláče si získajú aj vás!


Pomôcka pri zhadzovaní kilogramov

Viac ako 80% ich obsahu tvorí voda a preto sú čerešne vhodné aj vtedy, ak sa pokúšate o boj s kilogramami navyše. Účinné biologicky aktívne látky, ktoré tieto plody obsahujú totiž dokážu tiež neutralizovať mastné zložky potravy a a nedovolia tukom preniknúť cez črevnú stenu do vášho tela.

Týždňová čerešňová kúra

Vyskúšajte počas jedného týždňa (7 dní) skonzumovať každý deň ¼ kilogramu čerešní a uvidíte, že na konci týždňa sa budete cítiť omnoho lepšie. Ak si na druhej strane odpustíte sladkosti a čokoládu, budete možno aj o niečo ľahší. Jedzte však len dužinu, kôstky totiž obsahujú substancie, ktoré prostredníctvom enzýmov uvoľňujú kyanovodík. V malých množstvách však nie sú nebezpečné.


Pestujete čerešne? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame