Čerešničky, čerešne: Užite si sezónu tejto sladkej pochúťky plnej zdravia

Čerešňa

sxc.hu

„Čerešne sú zrelé a blúzka priúzka, nič mi nepomôže zelená halúzka…“ song Hany Hegerovej zrejme mnohým pripomenie detské časy lozenia po stromoch a oberania čerešní. Kto vládze vylezie i dnes, kto nie, pošle potomstvo. Chuť čerstvo natrhaných čerešní je nenahraditeľná.

Šľachtené čerešne sa viažu k rímskemu vojvodcovi Lucullusovi. Ten ako vojnovú korisť priviezol roku 74 pred n. l. do Ríma vyšľachtenú čerešňu. Jej chutné plody sa stali pokrmom labužníkov. K tomu, aby sa človek dočkal vlastných šťavnatých plodov, stačí výprava do záhradníctva a trochu starostlivosti o strom či sad. Na vzniku množstva súčasných kultúrnych odrôd sa podieľali predovšetkým čerešňa vtáčia a divorastúce druhy višne. Najväčšími pestovateľmi sladkých čerešní sú Turecko, USA a Taliansko.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bohatá úroda jabĺk? Poradíme vám, čo s ňou!


Pomáha skrášľovať i uzdravovať

Zdravie je základom krásy a preto si ho treba pestovať. Konzumácia čerešní reguluje trávenie a zbaví telo toxických látok, takže v období, kedy je čerešní dostatok je dobré si dopriať čerešňovú kúru. Denná dávka je približne 350 gramov. Draslík obsiahnutý v čerešniach podporuje vylučovanie vody z tela. Vďaka minerálom čerešne podporujú krvotvorbu a prispievajú aj k zdravej pokožke. Prírodné látky ukryté v čerešniach zmierňujú ochabnutie pleti a zneškodňujú voľné radikály. Toto ovocie vzhľadom k obsahu jódu pomôže aj chorým so štítnou žľazou a vďaka vápniku zase prospeje našim kostiam a zubom. Kyselina kremičitá, spevňuje väzivo a fosfor upokojuje nervovú sústavu. Kúpeľ v čerešňových listoch zmierňuje bolesti kĺbov pri reume.

Čerešne v kuchyni

Kto by nepoznal klasickú čerešňovú bublaninu. Čerešne sú výborné v ryžovom nákype, schované v guľkách, s makom v klasickej štrúdli miesto jabĺk, ale hodia sa i do omáčky k mäsu. Jednoduchý recept na čerešňové halušky poznali už naše staré mamy.

Postup: Do klasického haluškového cesta z vajec, vody a múky, primiešali odkôstkované a pokrájané čerešne. Do vriacej vody z lopárika hádzali halušky a vyberali, keď vyplávali na povrch. Poliate maslom, posypané cukrom a škoricou, boli pochúťkou najmä pre deti.


Tiež by vás mohlo zaujať: Plodná záhrada v súlade s prírodnými zákonitosťami: Môžete ju mať aj vy!


Kandizované čerešne

Jedným zo spôsobov ako si na zimu uchovať ovocie je jeho kandizovanie – konzervovanie cukrom. Vitamínovú bombu síce nezískate, ale budete mať na leto aspoň sladkú spomienku. Na 1 kg čerešní sa spotrebuje 1 kg cukru a 1,5 litra vody.

Postup: Z vody a cukru uvaríme sirup a ešte horúcim zalejeme odkôstkované čerešne. Necháme odstáť do druhého dňa. Čerešne scedíme, sirup opäť prevaríme a zalejeme čerešne. Tento postup opakujeme desať dní. Potom čerešne necháme voľne vysušiť a môžeme uskladniť v uzatvárateľnej nádobe. Opakovaným preváraním sirupu docielime vyššiu koncentráciu cukru. Postupne sa znižuje podiel vody v ovocí, čo vytvára nepriaznivé podmienky pre bežné mikroorganizmy a kandizované ovocie sa tak pri správnom skladovaní nekazí.


Máte tip na recept s použitím čerešní? Podeľte sa v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Janka
Odporúčame