Červená krása šípok volá na zber: Využite ich silu a získajte pevné zdravie

Šípky

thinkstockphotos.com

Sú bohatým prírodným zdrojom vitamínu C a nájdeme ich prakticky na každom kroku. Na jar našu pozornosť pútajú krásnymi kvetmi, ktoré sú už oddávna považované za symbol lásky, mladosti a nevinnosti. V minulosti sa pridávali do magických odvarov na privolanie drahej osoby. Silica z ružových kvetov sa dodnes používa v kozmetike, hlavne na mydlá a parfumy. Červené plody šípok sú zrelé a pripravené na zber práve na jeseň, kedy nás svojou nádhernou farbou lákajú k tomu, aby sme ich obrali a usušili doma.

Šípkové bohatstvo

Okrem už spomínaného vitamínu C v šípkach nájdeme aj vitamíny B1, B1, P a K, karotény, pektíny, organické kyseliny a silice. Obsahujú však i množstvo iných liečivých látok – pôsobia priaznivo na metabolizmus, pomáhajú pri ochoreniach močového mechúra a pri reume. Odporúčajú sa pri rekonvalescencii, podporujú hojenie rán a zvyšujú odolnosť organizmu proti infekcii. Šípky dokonca pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a sú skutočným bojovníkom proti paradentóze a ochoreniam ďasien. Čaj zo šípok vynikajúco pomáha pri nachladení a problémoch s obličkami, preto si ho môžete v jesennom období variť aj trikrát denne.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkové čaje, všelieky starých materí: Ktorý na čo poslúži?


Vyzbrojte sa na zber

Šípky sú plody ruže šípkovej, ktorá v máji až júni kvitne bledo až tmavoružovými kvetmi a dorastá do výšky niekoľkých metrov. Ak sa chcete dostať k zrelým šípkam, musíte sa na to prichystať. Príroda totiž chráni túto výnimočnú rastlinu dlhými pichľavými tŕňmi. Na zbieranie šípok si preto oblečte staré, záhradné oblečenie a ruky si ochráňte pracovnými rukavicami. Nezabudnite si pripraviť záhradnícke nožnice – vďaka nim sa vám v hustej spleti konárov podarí nájsť miesta s najhustejším výskytom červených bobuliek. Platí, že šípky treba pozbierať skôr, ako ich zasiahnu prvé jesenné mrazy – potom zmäknú a také sa už nedajú sušiť. Prezreté a mäkké navyše strácajú hodnotný vitamín C. Zbierajte teda iba suché, tvrdé a nepoškodené plody počas septembra do októbra.

Sušenie je najlepší spôsob skladovania šípok

Domáca príprava šípok na sušenie je prácna, no odmenou vám bude výborný liek do domácej lekárničky. Nazbierané šípky rozrežte napoly a z každej vydlabajte semiačka, pomôže vám pritom čajová lyžička. Takto vyčistené najprv premyte v studenej vode, osušte utierkou a už sú prichystané na sušenie. Spôsob závisí od vašich možností – môžete ich sušiť na plechu v rúre pri nižšej teplote, alebo použite elektrickú sušičku ovocia. Nemali by ste ich ale sušiť pri teplote vyššej ako 35 °C, aby neprišli o vitamíny. Či sa usušili správne spoznáte podľa oranžovej až červenej farby, nesmú ale zostať mäkké alebo lepkavé. Skladujte ich na suchom a tmavom mieste v uzatvorenej nádobe, no nie viac ako 1 rok – neskôr už prichádzajú o svoju liečivú silu.


Mohlo by vás zaujať: Zázračný šípkový olej: Pre mladistvú pleť aj proti žlčníkovým kameňom


Šípky patria aj do kuchyne

Šípky nemusíte iba sušiť a pripravovať z nich čaj. Dajú sa konzumovať aj čerstvé, hoci nie každému príde ich trpkastá chuť lahodná. Okrem toho z nich môžete variť džemy, kompóty, sirupy alebo aj obľúbené domáce víno. Navyše sa šípky pridávajú aj ako aromatické korenie do rôznych omáčok k dusenému mäsu. Na záver vám prinášame recept na túto chutnú omáčku zo šípok.

Potrebujeme:

  • 2 lyžice šípkového džemu
  • 2 lyžice masla
  • 3 lyžice bieleho vína
  • 2 lyžice hladkej múky
  • ½ l vývaru
  • 4 lyžice hrozienok
  • 4 klinčeky
  • ocot
  • soľ

Postup: Z múky a masla pripravíme svetlú zápražku, ktorú zalejeme vývarom a vínom. Pridáme šípkový džem a dôkladne povaríme. Hrozienka a klinčeky povaríme zvlášť a precedené nalejeme do omáčky. Premiešame, ochutíme soľou a octom. Šípková omáčka sa obzvlášť hodí k divine a tmavému mäsu. 


Prečítajte si tiež: Obľúbený zázvor nie je pre všetkých: Vyvarujte sa ho skôr ako vám ublíži


Zbierate šípky? Na čo všetko ich využívate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame