Červený poklad, ktorý máte zadarmo: Šípky vás udržia vo forme celú zimu

šípky

Thinkstock.com

Ich červené plody sú nielen skvelou jesennou dekoráciou, poslúžia vám aj ako ideálny pomocník v boji s rôznymi chorobami. Sezóna šípok sa začala, natrhajte si ich aj vy a využite skvelé vlastnosti tejto dobroty plnej vitamínu C.

Šípkový ker rozhodne nepatrí medzi neobvyklé rastliny, napriek tomu ho často prehliadame a nevyužívame liečivú silu jeho plodov. Pritom je to naozaj škoda. V lekárňach už možno nájsť prípravky s ich obsahom, vy však radšej stavte na prirodzenú cestu a choďte si ich vlastnoručne nazbierať a spracovať.

Kde a ako zbierať?

Najlepšie je nájsť si krík, ktorý nie je v blízkosti žiadnej rušnej cesty. Zbierajte plody, ktoré sú tvrdé, bez fľakov či poškodenia, sfarbené do oranžovej až červenej farby. Šípky môžete sušiť v sušičke ovocia či v rúre. Určite však pri sušení neprekračujte 70 stupňov Celzia, ochudobnili by ste ich o spomínaný vitamín C. Šípky vám poslúžia ako prevencia chorôb počas celej jesene a zimy, neskladujte ich však dlhšie ako rok – radšej nazbierajte čerstvé, ktoré vás zásobia podstatne väčším množstvom prospešných látok.


Mohlo by vás zaujať: Mätový čaj nielen výborne chutí: Je ideálny aj proti nadúvaniu


Nájdete v nich viac ako len vitamín C

Šípky sú bohaté na spomínaný vitamín C, ale nájdete v nich aj vitamíny B,K, E. Okrem nich sa šípky môžu pochváliť obsahom:

  • flavonoidov a karotenoidov
  • organických kyselín
  • sacharidov
  • pektínov
  • trieslovín, silíc
  • draslíka, vápnika

Látky obsiahnuté v šípkach prospievajú imunite, pôsobia ako prevencia pred rakovinou, dodávajú energiu, zaháňajú únavu a depresiu. Zároveň podporujú činnosti pečene, spomaľujú starnutie, pomáhajú pri problémoch s močovými cestami. Chránia tiež pred zápalmi, kardiovaskulárnymi, neurodegeneratívnymi ochoreniami či poškodením zraku.


Mohlo by vás zaujať: Nedajte vírusom šancu: Skúste tie najlepšie čaje proti prechladnutiu!


Spravte si šípkový džem

Na kilo šípok treba štvrť kila želírovacieho cukru. Šípky umyjeme a odrežeme z nich oba konce (stonku aj čiapočku). Povaríme ich vo vode aspoň hodinu, kým nezmäknú. Potom ich roztlačíme alebo rozmixujeme a prepasírujeme. Pridáme cukor a varíme na jemnom plameni do zhustnutia.

Čaj na chrípku

Čaj zo sušených šípok vás udrží vo forme počas celej zimy. Na jednu šálku ich potrebujete jednu polivkovú lyžicu. Nechajte vylúhovať asi 10 minút a potom preceďte cez husté sitko. Silu čajú znásobíte pridaním citróna a medu.


Ako zvyknete spracovať šípky vy? Podeľte sa o svoje tipy a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Zora
Odporúčame