Cesta okolo sveta: Títo ľudia ju zvládli – peši, na motorke či v taxíku

Laura Dekker

lauradekker.nl

Dobrodružstvo, vášeň, bláznovstvo. To sú slová, ktoré napadajú všetkých z nás pri myšlienke na cestu okolo sveta. No predsa je medzi nami niekoľko ľudí, ktorí ju podnikli – a úspešne. Nejde teda o nič nezrealizovateľné, ide len o to nabrať odvahu a ísť za svojim životným snom. Títo to dokázali.

Ide to v každom veku – a aj peši

Prekonávate krízu stredného veku? Neviete ako ďalej? Zbaľte si batoh, obujte topánky a vydajte sa na cestu okolo sveta. Presne takto to urobil Kanaďan Jean Béliveau. V roku 2000 vyhlásil osobný bankrot. Mal pocit, že mu nič nevychádza, prežíval ťažkú krízu a nevedel ako ďalej. Rozhodol sa vydať na cestu okolo sveta. Najzaujímavejšie je, že ju chcel celú absolvovať pešo. Mal pritom 45 rokov. 18. augusta 2000 sa začala jeho dlhá cesta. Na svojej ceste zažil toho mnoho: napríklad jedol psa, bol vyhostený z krajiny atď. No vrátil sa. Zaujíma vás, ako dlho mu to trvalo? Neuveriteľných 11 rokov. Domov sa vrátil vo veku 56 rokov a v nohách mal 74 560 km. Nepredstaviteľné číslo. Zaujímavosťou je, že počas cesty zničil 53 párov topánok. Navštívil 64 štátov a na vlády po celom svete sa obrátil so žiadosťou vytvorenia „ministerstva mieru“. Uvidíme, či sa mu to niekedy podarí.

Ide to aj kratšie – s pomocou bicykla

 Vin Cox

Cesta okolo sveta však nemusí byť taká dlhá a už vôbec nemusí mať cez 70 000 km. Príkladom je Brit Vin Cox, ktorý úspešne prekonal doterajší rekord v ceste okolo sveta na bicykli. Zvládol ju za 176 dní a prešiel na nej 29 245 km. Ak si to prepočítame na jeden deň, každý deň na bicykli zvládol 166 km. Tento obdivuhodný výkon by mu mohli závidieť aj jazdci na Tour de France.

 

Svet na bicykli obišlo už viacero dobrodruhov. Jeden z nich sa na podobný kúsok pripravuje aj na Slovensku. Jeho meno je Karol Voltemár a jeho cieľom nie je honba za najrýchlejším prejazdom. Chce spoznať krajiny, ich kultúru a hlavne, zdravý sa vrátiť domov. Aký je jeho plán? Za 3 roky prejsť 80 krajín, čo predstavuje približne 80 000 km. Iste motivujúce čísla aj pre nás, aby sme sa aspoň občas prinútili na bicykli previezť aj my.


Mohlo by vás zaujímať: 10 magických miest: Treba ich vidieť aspoň raz za život


Z Holywoodu do sveta na motorke

Cestovateľská horúčka uchvátila aj mnoho známych hercov. Jeden z nich jej však podľahol totálne. Evan McGregor sa rozhodol pred pár rokmi pre Ewan McGregorcestu okolo sveta. Jeho zážitky sú spísané v knihe, prípadne si ich môžete pozrieť prostredníctvom televízneho seriálu Long Way Round. Evan natočil aj iný seriál, Long Way Down, ten pojednáva o ceste do Južnej Afriky. Na cestu okolo sveta použil motorku. Veľkú, ťažkú a robustnú, ktorá mu spôsobila nemálo problémov. Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, no prejazdy Ukrajinou, Ruskom, Áziou a mnohými ďalšími krajinami sú nezabudnuteľné. Ak ste vášnivý cestovateľ aspoň vo svojom srdci, oba seriály si rozhodne pozrite. Hodiny strávené pri nich nebudete ľutovať a aspoň na pár chvíľ sa vydáte do úplne iného sveta.

Aj v tomto prípade spomenieme jedno slovenské želiezko v ohni. Je ňou mladá, 23 ročná Prešovčanka Katarína Vrábelová. Aj ona sa pripravuje na cestu okolo sveta na motorke. Najzaujímavejšie je, že pôjde celkom sama. O tom, že je skutočne zanietená cestovateľka svedčí aj fakt, že len pre 5 mesiacmi si zlomila obe ruky no už znova poctivo trénuje na dobrodružstvo svojho života.

Okolo sveta na taxíku

Traja Briti sa rozhodli pre zaujímavý nápad. Na cestu okolo sveta sa vydali v taxíku jedného z nich. Chceli tak zistiť, koľko by ich táto cesta stála ako pasažierov. Ak by ste sa na takéto dobrodružstvo chceli vydať vy, cesta by vás stála okolo 130 000 dolárov, trvala by 15 mesiacov, navštívili by ste 50 krajín a prešli 69 500 km. Sú však určite aj omnoho prijateľnejšie alternatívy.


Mohlo by vás zaujímať: Dovolenku na lodi môžete zažiť aj vy: Zistite kde, ako a za koľko!


Dá sa to aj po mori

Pridáme ďalší rekord. Oň sa postarala Laura Dekkerová v januári minulého roku. Stala sa najmladšou moreplavkyňou, ktorá oboplávala svet. Keď sa vydala na plavbu, mala len 14 rokov. Po 500 dňoch strávených na mori sa vrátila ako 16 ročná slečna. Do Guinessovej knihy rekordov sa však žiaľ nedostala. Jej zástupcovia ju odmietli zapísať z dôvodu obáv, že sa o podobné kúsky bude pokúšať viac mladých ľudí.

Škodovka na cestách

Na záver perlička z takmer domáceho prostredia. Všetky automobilky sa snažili zviditeľniť a dobrým prostriedkom bolo práve podniknutie cesty okolo sveta. Tá sa podarila aj Škode v roku 1936. Šlo o model Rapid, ktorému to trvalo 97 dní.

Cesta okolo sveta sa dnes stáva pomerne bežnou záležitosťou. Líšia sa len prostriedky na jej absolvovanie. Ak máte dostatok financií, dopriať si môžete aj cestu okolo sveta organizovanú jednou z mnohých cestovných kancelárií. Cena za mesačnú cestu sa pohybuje na úrovni 25 000 eur, s ďalšími tisícmi počítajte na fakultatívne výlety.


Na čom by ste sa najradšej vybrali na cestu okolo sveta vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: lauradekker.nl, lauradekker.nl, wikimedia/Vin Cox, Long Way Down, David
Odporúčame