Cestovanie, kúpele, lieky aj kultúra: Kde všade majú seniori nárok na zľavy?

Senior

thinkstockphotos.com

Výška slovenských dôchodkov je dlhodobo témou, ktorá penzistov neteší. Ani nemôže, veď v porovnaní s inými krajinami eurozóny patria k tým najnižším a mnoho slovenských penzistov tak musí každé euro obracať aj niekoľkokrát, aby vyžilo do ďalšej dávky. Väčšina z nich má však nárok na zľavy či príspevky, o ktorých ani netuší.

Zaobstarajte si senior kartu

V mnohých obchodoch, športových či kultúrnych zariadeniach, ale i v prostriedkoch verejnej dopravy sú dôchodcom garantované zľavy, no pre ich uplatnenie je potrebné preukázať status penzistu príslušným preukazom. Pravidlo číslo jeden teda znie: v každom prípade si zaobstarajte senior kartu, s ktorou si následne môžete nárokovať na danú zľavu.

Cestujte so zľavami

Pre penzistov v prostriedkoch hromadnej prepravy platí zľavnené cestovné. Lístky si teda môžu s príslušným dôchodcovským preukazom kupovať so zľavou v prípade autobusovej dopravy alebo úplne zadarmo v prípade železničnej dopravy. Penzisti si v autobusoch zľavu môžu uplatniť väčšinou po dosiahnutí 70 rokov, no niektorí prepravcovia poskytujú zľavu už o desať rokov mladším penzistom. Zľava platí ako pre medzimestské linky, tak aj pre mestskú hromadnú dopravu (v tomto prípade majú občania nad 70 rokov v niektorých mestách dokonca možnosť cestovať úplne zadarmo).

Pokiaľ ide o vlaky, od 17. novembra 2014 platí pre penzistov preprava vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko zadarmo. To platí pre seniorov vo veku menej ako 62 rokov. Podľa oficiálnej stránky ZSSK do tejto kategórie patria poberatelia starobného, predčasného starobného, vdovského, vdoveckého, invalidného, dôchodku manželky či sociálneho dôchodku a poberatelia sociálneho výsluhového dôchodku. Vlaky zadarmo platia aj pre seniorov nad 62 rokov, v oboch prípadoch je ale nutná bezplatná registrácia a zisk preukazu pre zákazníka.


Mohlo by vás zaujať: 10 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť každý deň: Občas stačia aj maličkosti!


Časť peňazí za lieky vám vrátia

Pokiaľ ako penzista poberáte dôchodok, ktorý mesačne nepresiahne 393 eur a zároveň preukázateľne nepoberáte iné príjmy, máte nárok na lacnejšie lieky. Táto výhoda je však uplatniteľná len za štvrťrok, v ktorom výška ceny liekov presiahla 45 eur. Zdravotná poisťovňa vám po presiahnutí sumy pošle peniaze späť automaticky, požiadať teda o vrátenie časti nákladov na lieky nemusíte.

Plaťte nižšie dane

Týka sa to však daní, ktoré platíte za svoj dom či byt, záhradu, psa či komunálny odpad. O možnosti a výške tejto zľavy sa musíte osobne informovať na mestskom či obecnom úrade v mieste vášho bydliska. Väčšina obcí a miest poskytuje svojím občanom v dôchodcovskom veku za istých podmienok zľavy na daniach a niektoré z nich aj úplné úľavy. Ich výška je však v kompetencii danej obce či mesta, a tak sa v rôznych kútoch krajiny líši.

Lacnejšie za kultúrou či športom

Ako sme už spomínali, väčšina kultúrnych či športových zariadení poskytuje slovenským dôchodcom zľavnené vstupenky, no ich získanie je podmienené preukázaním sa príslušným preukazom. Aj tieto zľavy sa líšia v závislosti na danom zariadení či lokalite. Výška ceny vstupeniek je vo väčšine prípadov totožná s cenou pre študentov. Napríklad cena vstupenky do ZOO Bojnice je pre dôchodcov (a študentov) 2,50 eura, kým dospelí zaplatia 4 eurá. Nezabudnite, že dôchodcovské zľavy sa dajú uplatniť aj vo väčšine zahraničných zariadení.


Mohlo by vás zaujať: First moment verzus last minute: Zistite, čo je pre vás výhodnejšie


Televízia a rozhlas za menej

Ak ako starobní dôchodcovia žijete v domácnosti samostatne (bez inej osoby, ktorá štandardne poberá plat), máte nárok na 50 percentnú zľavu na koncesionárske poplatky. Nezáleží pritom, koľko prijímačov v domácnosti vlastníte, platíte iba za jedno odberné miesto. Pokiaľ ste však invalidný dôchodca, koncesionárske poplatky neplatíte vôbec.   

Akciové kúpele

Mnoho slovenských kúpeľov ponúka akciové balíky pre seniorov. Ich ceny sa líšia podľa typu ubytovania (či ste na izbe sami alebo nie, či máte k dispozícií vlastnú kúpeľňu a pod.), stravy a liečebných procedúr. Ak si do vyhľadávača zadáte heslo napríklad „seniorske pobyty“, ukáže sa vám mnoho možností, ako stráviť príjemných pár dní. Okrem toho máte nárok aj na štátnu dotáciu, informovať sa môžete na stránkach cestovnej kancelárie SOREA.

Nehanbite sa pýtať

Nárok na zľavy či výhody máte ako dôchodca vo väčšine zariadení či činnostiach, no treba si uvedomiť, že mnohí obchodníci či úradníci vám ich neposkytnú automaticky. Pokiaľ sa teda dá, vždy sa pýtajte na prípadne možnosti zliav či iných výhod. Vyžiť z 300 či 400 eur mesačne je popri všetkých poplatkoch skutočným umením a uplatnenie nároku na isté výhody musí byť vašou vlastnou iniciatívou.


Ktoré zľavy ako senior využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame