Cestovateľský tip na víkend: Pohľad ako z rozprávky v čarovnom mestečku Hallstatt

Hallstatt

wikimedia.org

Slovensko je nepochybne čarovné a lokalít, ktoré stoja za návštevu, máme neúrekom. Občas ale nezaškodí vyraziť si do cudziny a stráviť dva či tri dni v zaujímavých zahraničných mestách. Nemusí ísť pritom hneď o Paríž, Londýn či inú európsku metropolu.

Cestovanie vraj robí ľudí šťastnejšími. Okrem iného preto, lebo vďaka nemu prelomíme stereotypnú rutinu života a vyvetráme si hlavu. Čo tak prevetrať si ju práve v rakúskom Hallstatte? Verte, že jeho krása vám doslova vyrazí dych. Rakúsko ponúka veľa možností na príjemné výlety, malú dedinku pod Alpami však možno označiť za skutočný klenot. Čínskych turistov Hallstatt svojou malebnosťou a atmosférou dokonca uchvátil natoľko, že si doma postavili jeho kópiu. Zistite prečo.

Spoznajte rázovitú dedinku

Dedinka zapísaná v UNESCO sa nachádza len približne 373 km od Bratislavy, takže ju pohodlne navštívite autom za zhruba 4 hodiny. Hallstatt leží v Hornom Rakúsku a situovaný je medzi jazerom Hallstӓtter See a horami Dachstein. Práve kombinácia hôr, priezračnej vody jazera a rázovitých domčekov v kopcovitom teréne vytvára nádherný pohľad na túto dedinku. Poloha je presne to, čo sem láka turistov z celého sveta. Pôvodne bola dedina postavená za účelom ťažby soli a prvé zmienky pochádzajú už z prehistorických čias. Samotný Hallstatt je malý, má len približne osemsto obyvateľov a pár uličiek s malým námestím, napriek tomu je tu čo vidieť a obdivovať.

Začnite námestím

Spomenuli sme už krásne námestíčko Marktplatz, a práve tu je vhodné začať. Zrejme budete prekvapení náporom turistov v centre, nenechajte sa však znechutiť a vyberte sa do niektorej z romantických uličiek, kde sa dá pred davom celkom dobre ukryť. Samotné mesto prejdete približne za hodinku, rozhodne sa však nenáhlite. Sadnite si na terasu nejakej kaviarničky a kochajte sa pohľadmi na typické domčeky aj pokojnú hladinu jazera.

Mohlo by vás zaujať: Dovolenka v Poľsku: Na svoje si prídu milovníci histórie, mora aj nákupov

Očarí vás soľná baňa

Najväčšou atrakciou Hallstattu sú nepochybne soľné bane alebo jaskyne, ktoré sú najstaršími v celej Európe. Ťažba tu prebiehala už pred 7 000 rokmi. Prehliadku môžete absolvovať od apríla do konca novembra. Trvá približne 90 minút a vstup je povolený osobám starším ako 4 roky. K jaskyniam vás vyvezie buď lanovka Salzbergbahn, alebo sa k nim môžete vydať peši. Keďže sa ide úzkym chodníkom do kopca a cesta trvá približne hodinu, určitá kondícia je nevyhnutná.

Nevynechajte vyhliadkovú plošinu

Okrem prehliadky baní vás na Soľnej Hore čaká aj vyhliadková plošina. Vyhliadka svetového dedičstva (World Heritage Skywalk) sa vyníma asi 350 metrov nad Hallstattom, len 2 minúty chôdze od najvrchnejšej zastávky lanovky. Môžete z nej sledovať scenériu okolitej panenskej prírody. Na mieste odporúčame občerstviť sa lokálnymi špecialitami a nápojmi v reštaurácii

Objavte zbierku lebiek v Kaplnke sv. Michala

Netradičný zážitok ponúkne Kaplnka sv. Michala, v ktorej sa nachádza najväčšia zbierka lebiek vôbec. Je ich tu viac než 600 a vyzdobené sú rôznymi ornamentmi a maľbami, ktoré odkazujú na rodovú príslušnosť a zahŕňajú aj meno a údaje o narodení a úmrtí zosnulého. Ako sa lebky do kaplnky dostali? Hallstatt už od svojho vzniku zápasí s nedostatkom miesta, a inak tomu nie je ani na tunajšom cintoríne. Keď sa minuli hrobové miesta, domáci jednoducho vykopali pozostatky, aby uvoľnili miesto pre nových nebožtíkov.

Náš tip na zaujímavé podujatie na Slovensku: Richard Müller a hostia – Šansóny a iné piesne

Ponorte sa do romantiky na jazere

Nevychutnať si plavbu po prekrásnom jazere by bola večná škoda. Odporúčame požičať si loď pre niekoľko osôb (cena cca 20 eur za loď). Krásy okolitej prírody predsa nemusíte obdivovať len z pevniny, z loďky sa vám otvoria celkom iné pohľady a perspektívy.

Ďalšie tipy

Počas návštevy Hallstattu navštívte aj:

  • miestny cintorín
  • obidva kostoly
  • a tiež mestské múzeum, kde nájdete množstvo vykopávok z halštatskej kultúry

Mestečko má svoj pôvab v každom ročnom období a zvyčajne očarí tak, že sa sem budete chcieť opakovane vracať.

Navštívili ste už Hallstatt? Napíšte ostatným čitateľom svoje dojmy z návštevy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, wikimedia.org
Odporúčame