Chcete ísť niekam na výlet? Pozrite si výnimočné a „neotrepané“ miesta na Slovensku!

Sandberg

wikipedia.org/Fabuloso

Ťahá vás to niekam na výlet, no máte pocit, že už ste boli takmer všade? Vyskúšajte navštíviť zaujímavé miesta, z ktorých sála história, ktoré sú zakryté rúškom tajomstva či jednoducho netradičné miesta, o ktorých ste možno ani nevedeli, že ich na Slovensku máme. Na jednodňový výlet sú ako stvorené.

Park miniatúr v Podolí

A čo tak si pozrieť viaceré významné slovenské pamiatky na jednom mieste? Park miniatúr v Podolí totiž ponúka svojim návštevníkom jedinečnú možnosť vidieť naše hrady, zámky či kostolíky bez väčšej námahy. Akurát v zmenšenej veľkosti. Všetko sa začalo prvým modelom v roku 2003, ktorým bol záhorský hrad Branč, po ňom nasledoval Holíčsky zámok a na konci sezóny 2015 ich bolo spolu až 56. Nájdete tam aj rodné domy významných slovenských osobností ale aj Kamenný čadičový vodopád. Park je veľmi ľahko dostupný, nachádza sa pri diaľnici spájajúcej Bratislavu so Žilinou.

Megoňky

Vedeli ste, že na Kysuciach máme niečo, čím sa pýšia domáci v Kostarike, pralesoch Južnej Ameriky či na Novom Zélande? Osada Megoňky v časti Milošová v Čadci ukrýva svetovú raritu a celé toto územie bolo vyhlásené za prírodnú pamiatku. A oprávnene. Priamo v stene kameňolomu sa nachádzajú desiatky obrovských kamenných gúľ neznámeho pôvodu. Najväčšia guľa dosahuje v priemere približne tri metre a hmotnosť je odhadovaná na 30 ton. Odkiaľ sa tam vzali, nevedia vysvetliť ani geológovia.


Mohlo by vás zaujať: Vyberte sa s batohom po Slovensku: Tieto miesta treba vidieť!


Sandberg

Nádejným archeológom ale aj ostatným milovníkom veľmi dávnej histórie by určite nemalo uniknúť paleontologické nálezisko Sandberg. Nájdete ho na okraji Bratislave, takmer na hraniciach s Rakúskom. Je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Ide o pozostatok treťohorného mora a našlo sa tam okolo 300 druhov skamenelín – ulitníky, lastúrniky, ježovky i väčšie morské a suchozemské živočíchy a ich časti ako zuby žralokov, stavec veľryby, časti kostier opíc, jaskynného medveďa, nosorožca či tuleňa. Dnes tam rastie mnoho chránených a ohrozených druhov rastlín, ktoré na inom mieste nenájdete. Jedným z lákadiel Sandbergu je aj pekný výhľad a malá jaskyňa. Vďaka takému to výletu spoznáte viac ako z niektorých kníh dejepisu, biológie či geológie.

Brhlovce

Brhlovce

Netradičné skalné obydlia nájdete v obci Brhlovce. Kedysi slúžili ako ochrana pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí. Obyvatelia Brhloviec vtedy využili dobre spracovateľný popol a prach z treťohornej bohatej sopečnej činnosti a do usadenín vyrúbali jedinečné obytné aj hospodárske priestory. Neskôr slúžili ako domy pre chudobných a v súčasnosti sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Expozíciu vám otvoria po telefonickej dohode na požiadanie. Mimochodom, vo vysokých horúčavách je to vhodné miesto na schladenie.


Mohlo by vás zaujať: Skvelý tip na výlet: O týchto slovenských hradoch ste možno ešte nepočuli


Rio de Klin

Pomenovanie Rio de Klin si vyslúžila malá oravská obec Klin vďaka najvyššej soche Krista u nás, ktorá je treťou kópiou slávnej brazílskej socha na svete. Je vysoká takmer desať metrov a rozpätie rúk je sedem metrov. Spod nôh sochy sa vám naskytne krásny výhľad na obec Klin, mesto Námestovo, okolité dediny, ale aj na Oravskú priehradu či Roháče.

Katov dom – Trenčín

V Trenčíne nie je zaujímavý len krásny hrad, ale aj najstrašidelnejšia pamiatka Slovenska – Katov dom. Ten sa nachádza pod Trenčianskym hradom a je opradený legendami o jeho záhadných obyvateľoch. Od sprievodkýň sa dozviete o nevysvetliteľných presunoch exponátov, s ktorými sa manuálne nedá pohnúť. Miesto bolo dokonca aj vysvätené, ale strašidelné veci sa tam dejú aj naďalej. Trúfnete si ísť preskúmať Katov dom aj vy?


Ktoré zo spomínaných miest ste už navštívili? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org/Fabuloso, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame