Chcete konečne naozaj schudnúť? Vyhnite sa týmto chybám a určite to zvládnete!

Žena

thinkstockphotos.com

Problémom mnohých ľudí v strednom a vyššom veku je nadváha a obezita. Človek žije pre rodinu a prácu a na seba zabúda.

Pocity nespokojnosti, ktoré sa objavia pri každom pohľade do zrkadla, náladu nezlepšia. Zistenie, že potrebujete nové nohavice, pretože sa do tých súčasných nezmestíte, tiež nie je najpríjemnejšie. Často za mnou chodia ľudia, ktorí si povedia, že stačilo a je potrebné urobiť niečo iba pre seba,“ prezrádza výživový poradca Libor Javro z výživového štúdia SH NUTRITION a upozorňuje na najčastejšie ochorenia, ktoré sú spojené s vysokým podielom tukového tkaniva v tele. Ľudia v strednom veku bojujú najmä s cukrovkou, zvýšeným tlakom a cholesterolom v krvi, ochoreniami tráviaceho a pohybového aparátu a nechýba ani zlý pocit zo seba samého.

Ako sa mať opäť rád a získať stratené sebavedomie?

Ospravedlňujete tukové vankúšiky na svojom tele pracovnou vyťaženosťou alebo spomaleným metabolizmom? Mali by ste si uvedomiť, že výhovorky vám lepší pocit zo seba samého neprinesú. Chudnutie nie je o veku. Je o sile človeka a jeho odhodlaní niečo zmeniť. Túto silu má každý z nás v sebe. S trochou chcenia a disciplíny môže schudnúť naozaj každý. Z mojej praxe je zrejmé, že viaceré ochorenia sú z veľkej časti odstrániteľné len tým, že zmeníte stravu. Pritom nemusí ísť o radikálne zmeny. Niekomu stačí upraviť raňajky, stravu spestriť alebo naučiť sa pokrmy pripravovať zdravšie. Sú však aj takí, u ktorých je nutné zmeniť spôsob stravovania od základov a naučiť ich žiť zdravo,“ hovorí zo skúseností odborník.


Mohlo by vás zaujať: Zmeňte svoje zvyky a schudnite: Zhodiť kilá sa tentokrát podarí aj vám


Najčastejšie chyby pri chudnutí podľa výživového poradcu

  • Zlý výber metódy chudnutia

Ľudia veľmi často podľahnú diétam a rôznym rýchlym metódam na chudnutie. Tie nie sú dlhodobo udržateľné, taktiež nie sú prispôsobené bežnému fungovaniu človeka, preto sú neúčinné. Je lepšie zvoliť si takú metódu redukcie hmotnosti, ktorá vám nebude robiť veľké problémy už v samotných začiatkoch. Tak si zaistíte pohodlný prechod do udržiavacej fázy.

  • Rýchla zmena zaužívaného stravovania

Často ľudia v strednom veku nedokážu okamžite zmeniť rokmi zaužívané stravovacie návyky. Preto je vhodné urobiť zmeny pomaly a postupne.


Mohlo by vás zaujať: 25 tipov, ktoré pomôžu schudnúť aj vám: Začnite strácať kilá ešte dnes!


  • Výber nevhodnej fyzickej aktivity

Pri optimálnom chudnutí je veľmi dôležité pridať do denného režimu vhodnú fyzickú aktivitu. Závisí to od veku, pohlavia, predchádzajúcej fyzickej činnosti či zdravotného stavu. Ak si vyberiete nevhodnú fyzickú aktivitu, je veľmi pravdepodobné, že ju nebudete môcť dlhodobo dodržiavať. Čo sa stane? Ako rýchlo ste s ňou začali, tak s ňou aj rýchlo skončíte.

  • Chýbajúce makro a mikroživiny

S nesprávnym stravovaním je spojený nedostatok dôležitých látok v ľudskom organizme, ktorý môže viesť k poruchám metabolizmu i prejedaniu. Z tohto dôvodu je potrebné stať sa manažérom vlastného stravovania. Iba týmto spôsobom je možné docieliť to, že ľudské telo bude mať k dispozícii potrebné výživné látky. Keď si ľudia osvoja základné pravidlá zostavovania zdravého a vyváženého jedálnička, pri ktorom optimalizujú svoju váhu, začnú pociťovať zlepšenie. Získajú viac energie a vitality, upraví sa krvný tlak, cholesterol i hladina krvného cukru a hlavne si začnú viac vážiť svoj organizmus a vlastné zdravie,“ prezrádza Libor Javro.


Mohlo by vás zaujať: Najčastejšie chyby pri chudnutí: Čoho sa určite vyvarujte?


Neviete, kde začať?

Existuje mnoho ľudí, ktorí dokázali schudnúť a zlepšiť svoj zdravotný stav tak, že si osvojili zásady zdravého životného štýlu sami. Pomohli im knihy o zdravej výžive, články na internete, odborné semináre či blízki, ktorým sa podarilo schudnúť. Stále je však viac tých, ktorí sa zveria do rúk odborníka. Ten im pomôže správne nastaviť stravovací i tréningový plán. Ak si neviete poradiť s tým, ako sa stravovať, ktoré potraviny a v akom množstve jesť, ako správne načasovať jedlo, riešením je aj účasť na seminári Vyskladaj si svoj jedálniček na chudnutie.


Čo najúčinnejšie pomohlo pri zhadzovaní kíl vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame