Chcete odpustiť neveru? Spoznajte základné zásady, ako udržať vzťah nažive

Muž

gettyimages

Obdobie tesne po prevalení nevery je veľmi bolestivým. Všetko, čo ste spolu doteraz prežili, sa začne otriasať v základoch a to, čo malo zostať stabilné ničí akási demolačná guľa. Aj keď partnerovi ešte neviete odpustiť, aj keď sa cítite ponížene a neveríte mu ani slovo, nedokážete sa rozhodnúť, či od neho odídete alebo zbalíte kufre jemu.

Ako zahnať ten chaos a pochybnosti v hlave? Zostali medzi vami záväzky – rodinné, citové, materiálne aj spomienkové. Všetko to, čo ste spoločne za desiatky rokov manželstva spolu prežili, vybudovali. V akých prípadoch je dobré neveru prekonať? Aké pocity prežívajú obe zúčastnené strany?

Nepriaznivé štatistiky

Hovorí sa, že nevera je stará ako ľudstvo samé. To by však nemalo byť výhovorkou, keď nás životné cestičky nasmerujú k šikmej ploche, na ktorej sa môžeme pokĺznuť.

Je tu prítomná rovnako, ako veľa ďalších neduhov, ktoré preveria naše hodnoty, city a morálku. Až 60% mužov sa priznáva k tomu, že svoju partnerku počas vzťahu minimálne jedenkrát podviedli. Samozrejme, ide o anonymné priznanie. Ani ženy nie sú bez chyby – je medzi nimi až 40%, ktoré útechu hľadali v inom náručí.

Rozvodovosť je posledné roky vysoká. Ľudia nechcú opravovať pokazené, radšej hľadajú niečo nové, príťažlivé, no občas iba zdanlivo fungujúce. Nevera je príčinou číslo jeden približne pri pätine rozvádzajúcich sa párov. Na mieste je však otázka pre všetkých zainteresovaných: Aké problémy jej prechádzali? Bolo to odcudzenie, rozdielne názory, nedostatok pochopenia, odlišné nároky na prejavované city alebo málo sexu?


Mohlo by vás zaujímať: Nevera ničí aj dlhoročné manželstvá: Dá sa odpustiť alebo je dôvodom na rozvod?


Najviac bolí odhalenie

Ako ste svojmu partnerovi prišli na neveru? Priznal sa sám alebo ste ju odhalili po dlhšom období, v ktorom sa správal inak, ako doteraz? Neexistuje jednoznačná odpoveď na to, čo možno považovať za neveru. Kým u jedného človeka je nevera vnímaná ako pohlavný styk s ďalšou osobou, ďalší za neveru považuje flirtovanie cez sociálne siete a sms-ky.

Jeden aj druhý pohľad však znamená jednoznačnú odpoveď – vaša partnerská intimita a dôvera bola narušená treťou stranou, ktorá si ukradla časť partnerovej pozornosti a možno aj citov. Netreba sa preto čudovať, že sa cítite zranene, oklamane a podvedene.

Dĺžka trvania nevery

Najčastejšie je odpustená nevera, ktorá bola jednorázovou záležitosťou. Vedie k nej krátke zatemnenie mysle, alkohol, dlhšie trvajúce problémy vo vzťahu, ktoré vyústili do vzdoru a skratu. Tá takmer neznáma žena na pracovnej ceste v hoteli zrazu vo vašom mužovi videla milého, vtipného a príťažlivého muža, a tento pocit ho prevalcoval. Svoju úlohu tak zohráva veľká telesná príťažlivosť, ktorá nesúvisí s emóciami.

Iné je to, ak váš muž zahľadel do inej ženy a vy zistíte, že medzi sebou už niekoľko mesiacov vedú pikantnú komunikáciu a nešetria intímnymi osloveniami a vyznaniami. Všetky klamstvá sú vopred plánované a opakované. Nedobrovoľne ste súčasťou milostného trojuholníka.

Najväčšia kríza preto nastáva v situácii, keď dlhšie trvajúci sexuálny pomer v sebe nesie aj citový rozmer a náklonnosť vášho partnera voči inej osobe.


Mohlo by vás zaujímať: NÁZOR Hranica medzi láskou a nenávisťou je viac než tenká: Kde začína nevera?


Chcete odpustiť?

Majme vzorovú situáciu: Je mu to ľúto. Priznal sa a verí, že mu dokážete odpustiť. Dovtedy ste žili usporiadaný spokojný život, bez väčších turbulencií. Máte spoločné deti, spoločných známych, spoločné bývanie. Dať mu šancu, aj keď viete, že to vôbec nebude ľahké? Ako sa zachovať a čo vás oboch čaká?

  1. Odľahlo mu: Ten partner, ktorý bol neverný a podviedol, získa priznaním (alebo aj odhalením) značný pocit úľavy. Bremeno tajomstva opadne. Hoci je to nefér voči vám, on bude tým, kto sa bude snažiť o pokojnú, zmierlivú atmosféru a vám počas prvých dní až týždňov zostanú oči pre plač.
  2. Pýtajte sa, ale nie stále: Máte právo poznať pravdu: Kto? Prečo? Ako dlho? Najlepšie vedieť všetko naraz, nechať si to v hlave odležať a spracovať. Bude to bolieť, ale vždy lepšie, keď vyklopí všetko naraz, ako postupné dávkovanie. O to menej sa budete k tejto téme vracať v budúcnosti. Ak už pravda, tak úplná. Žiadne milosrdné lži a zatajovanie.
  3. Pripravte sa na trýznivé pocity: V čom bola lepšia? Skutočne musel zostať v práci, alebo je zase s ňou? Dôvera vo vzťahu je ako papier. Ak ho pokrčíte, už nikdy nebude dokonale rovný.
  4. Nevyužívajte pomstu a neživte v sebe nevraživosť: Jeho nevera nemusí byť odplatená vašou neverou alebo flirtovaním so všetkými mužmi, ktorých stretnete. Ak to nie je vaša prirodzená vlastnosť a potreba, budete sa cítiť ešte horšie. Rovnako mu neželajte nič zlé. Hoci spôsobil, že sa kvôli nemu cítite už dlhšie mizerne, cesta k odpusteniu nejde cez negatívne myšlienky.
  5. Odpustenie žiada čas: Nemôže čakať, že mu odpustíte hneď, alebo v konkrétny dátum. Zmierenie sa so situáciou a prijatie partnera naspäť k sebe trvá nejaký čas a svoju úlohu zohráva veľa faktorov, vrátane vašej citlivosti. Môžete plakať, môžete byť zlá, môžete sa hnevať, môžete mať hrču v krku pri pohľade na neho. Mal by však prísť čas, kedy sa všetky tieto pocity aspoň čiastočne stratia tak, aby ste mohli opäť fungovať. Je však aj jeho úlohou, aby sa o to posnažil.
  6. Nájdite si bútľavú vŕbu: Nájdite oporu v niekom, kto vás bez kritiky vypočuje kedykoľvek budete potrebovať. Kto vám poskytne iný pohľad na vec a nebude vašu situáciu vidieť príliš emotívne. Nápomocná vie byť dobrá priateľka, ktorá vaše problémy “neroztrúbi” všetkým známym. O to menej potom svojimi výčitkami budete zaťažovať partnera. To, čo sa stalo, už totiž zmeniť nejde.
  7. Hýbte sa dopredu: Každý vzťah potrebuje momenty, ktoré ho utužia. Nezáleží na tom, či ste spolu 5 alebo 30 rokov, chce to spoločné zážitky a spomienky. Nájdite si čas na seba navzájom, odstráňte chyby, ktoré viedli k nevere, uznajte svoj podiel chyby (možno ste sa viac venovali deťom, záhrade, práci, nemali ste záujem o sex). Pri hádkach nevyťahujte partnerovu neveru ako hlavný tromf. Ak chcete, aby vzťah vydržal aj túto skúšku, potrebuje vás oboch, odhodlaných spolu niečo pekné budovať aj naďalej.

Ako ste sa s neverou vo vašom vzťahu vysporiadali vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame