Chcete požiadať o zvýšenie platu? Skúste rady od expertov a dosiahnite svoje

Pracovný pohovor.

Pred žiadosťou o zvýšenie platu si pripravte vhodné argumenty. Zdroj: Getty Images

Za svoju prácu by ste mali byť vždy adekvátne ohodnotení. Máte pocit, že si zaslúžite vyšší plat? Potom je na mieste sa o tom porozprávať so svojimi nadriadenými. Poradíme vám, ako na to.

Na základe prieskumu spoločnosti Ipsos zo začiatku roku 2022 zaznamenali v posledných dvoch rokoch zvýšenie platu v priemere 4 z 10 pracujúcich Slovákov. Zaujímavé pritom je, že až v 79 % prišlo k zvýšeniu platu z iniciatívy zamestnávateľa. Výplata 40 % respondentov však už minimálne dva roky predtým stagnovala a približne 16 % zamestnancov dostalo nepríjemnú správu – zníženie mzdy. Ako teda požiadať o viac peňazí?

Načasujte svoje požiadavky

Dôležitým faktorom pri žiadosti o zvýšenie platu je správne načasovanie. Ak sa firme momentálne príliš nedarí, nedávno prepúšťala alebo napríklad prišla o dôležitého odberateľa či partnera, vaša požiadavka môže byť pod vplyvom negatívnych okolností rýchlo zmietnutá zo stola. Ideálny moment na debatu o vyššom plate prichádza po pracovnom úspechu vás alebo celej firmy, na ktorom môžete celú svoju žiadosť postaviť. Dostanete sa tým do lepšej vyjednávacej pozície.

Požiadali ste už niekedy svojho nadriadeného o zvýšenie platu?

Pripravte si vhodné argumenty

Ukážte šéfovi svoj prínos pre spoločnosť. Pripravte si zoznam činností, ktorým sa v rámci svojej pracovnej pozície venujete, dosiahnuté úspechy, zaujímavé fakty alebo čísla, priblížte mu svoje skúsenosti a nebuďte zbytočne skromní. Zároveň si vopred odpovedzte na otázky – ako som prispel k zisku či prestíži firmy, čo významné som za posledné obdobie dosiahol, v čom je moja pridaná hodnota a čo ponúkam do budúcnosti? Pomôže vám to pripraviť si adekvátne argumenty, s ktorými môžete uspieť.

Priblížte nadriadenému konkrétny návrh

V prvom rade musíte mať jasnú predstavu o tom, čo vlastne žiadate. Preto sa nebojte povedať konkrétnu sumu či percentá. Zároveň však buďte realisti, ktorí majú naozaj racionálne požiadavky. Nachystajte si radšej dve sumy – prvá bude maximum, ktoré za svoju prácu môžete žiadať. Ak by ste boli odmietnutí, predostrite šéfovi aj druhú sumu, ktorá môže byť kompromisom pre obe strany. Komunikujte vždy slušne, s pokojom a nebojte sa ani vy odmietnuť ponuku nadriadeného.

Zopár rád pre každého

  • Zvýšenie platu riešte v súkromí a vopred požiadajte svojho šéfa o stretnutie. Neriešte to na chodbe alebo cez obednú prestávku.
  • Rozhodne sa nevyhrážajte, že ak vám okamžite nezvýšia plat, končíte.
  • Ak náhodou poznáte plat svojho kolegu, nikdy ho nepoužívajte ako argument.
  • Uprednostnite vecné fakty pred citmi a emóciami.
  • Zabudnite na reči typu nestačím splácať hypotéku, kúpil som si nové auto na lízing, chcem ísť na dovolenku… Toto vášho šéfa len sotva presvedčí.
  • Buďte pripravení počkať, zvýšenie nemusí prísť zo dňa na deň.
  • Rátajte aj s neúspechom, spýtajte sa však na to, kedy tému zvýšenia platu môžete znovu otvoriť.
  • Ak vám nezvýšia plat, zamyslite sa nad možnosťou iných výhod – čiastočný home office, firemný mobil či počítač alebo ďalšie využiteľné výhody.

Riešením môže byť aj zmena zamestnávateľa

Ak vás nadriadený ignoruje, debatu o zvýšení platu stále odkladá a vy pociťujete v práci čoraz väčšiu nechuť a demotiváciu, začnite uvažovať o zmene zamestnávateľa. Vždy si uvedomujte svoju hodnotu a prínos pre firmu. Pokiaľ ju neocení váš súčasný zamestnávateľ, nájde sa niekto iný. Poobzerajte sa po novej firme, pozícii a možno dostanete to, čo hľadáte. Spoločnosť Lidl na Slovensku každý rok vytvára stovky nových pracovných miest. Teraz navyše prichádza aj so zaujímavou novinkou.

Lidl zvyšuje platy o 9 %

Známy obchodný reťazec Lidl je u nás lídrom medzi zamestnávateľmi, pričom je štvornásobným víťazom domácej ankety Najzamestnávateľ. V roku 2023 navyše vyčlenil na zvýšenie platov až o 12 miliónov eur viac. Zamestnancom predajní a skladov sa od januára zvýšili základné mzdy, a to až o 9 %. Zvyšovanie platu je pritom zakotvené v zmluve na ďalšie tri roky, každý teda pozná vývoj svojej mzdy v ďalších obdobiach.

„Naším cieľom je ponúknuť všetkým členom tímu príležitosť na kariérny rast, motivujúce platy a atraktívne benefity. Teším sa, že Lidl je dlhodobo najlepšie platiacou spoločnosťou v segmente, a rozhodli sme sa to potvrdiť aj ďalším zvýšením základných platov,“ povedal Adam Miszczyszyn, generálny riaditeľ Lidl Slovenská republika.

Navýšenie platov a mimoriadne odmeny čakajú aj pracovníkov v administratíve. Okrem toho Lidl ponúka všetkým zamestnancom balík zaujímavých benefitov. V internom e-shope majú k dispozícii sumu 250 eur ročne. Každý si vyberá iba tie benefity, o ktoré má záujem – lístky do kina, na kultúrne podujatia, praktický balíček pre dieťatko, školskú výbavu pre školáka, poukážky na výhodný nákup a mnohé iné. Stačí len chuť pracovať a ukázať svoje kvality.

VOĽNÉ PRACOVNÉ POZÍCIE V LIDLI

Lidl.
Od januára 2023 sa základné platy zamestnancov a zamestnankýň predajní a tiež skladov zvýšili o 9%. Zdroj: Lidl

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame