Chcete prestať fajčiť no neviete ako? Prečítajte si dobré rady aj dôvody, prečo sa to oplatí

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Sú ľudia, ktorým sa podarí skoncovať s fajčením raz a navždy. Sú však skôr výnimkou. Väčšina fajčiarov sa pokúša prestať mnoho ráz, no nie všetky pokusy sú korunované úspechom. Ak aj vy bojujete s týmto zlozvykom, možno vám pomôže práve vhodná motivácia. Prečítajte si hneď niekoľko výhod, ktoré vám to prinesie.

1. Ostane vám viac peňazí

Rozhodne nejde o lacnú záležitosť. Najmä, keď neustále stúpa cena tabakových výrobkov. Ak však skoncujete s fajčením, veľmi rýchlo zistíte, že nebudete mať až tak hlboko do vrecka. Silný fajčiar na cigarety mesačne minie aj viac ako 100 eur. Tieto peniaze si môžete odkladať bokom, a po čase si za ne kúpiť niečo, po čom ste dlho túžili, alebo môžete potešiť svojich blízkych.

2. Budete mať sviežejší dych a belšie zuby

Ak sa zrieknete smradľavého zlozvyku, už po prvých dňoch či týždňoch zaregistrujete prvé pozitívne zmeny. Navráti sa vám svieži dych, aj zuby budú vyzerať o niečo lepšie. Zbavíte sa tiež všadeprítomného cigaretového dymu, ktorý sa nešíri len z vašich úst, ale aj z nábytku či oblečenia. Okolie to určite ocení, a koniec koncov, aj vy.


Mohlo by vás zaujať: Zbohom cigaretám: Dôvody, pre ktoré sa oplatí skoncovať s fajčením už dnes


3. Zvýšite si imunitu

Keď fajčíme, náš imunitný systém je neustále v pohotovosti. Vníma toxíny, ktoré sú prítomné v tele, pričom sa ich snaží zneškodniť. Keď cigarety zahodíme, zlepší sa prietok krvi, vďaka čomu sa budú lepšie hojiť rany a ustáli sa počet leukocytov. Obranyschopnosť tak bude mať viac času bojovať proti baktériám a vírusom, pretože sa nebude musieť neustále pasovať so škodlivinami.

4. Znížite riziko vzniku rakoviny

Priama súvislosť fajčenia a vzniku rôznych druhov rakoviny je nesporná. Medzi tie najčastejšie patrí rakovina pľúc, obličiek, pažeráka, močového mechúra a pankreasu. 5 rokov potom, ako prestaneme fajčiť, sa zníži riziko vzniku rakoviny úst, hrdla, pažeráka a močového mechúra približne na polovicu. Po 10 rokoch od skoncovania sa dokonca zníži riziko úmrtia v dôsledku rakoviny pľúc na polovicu.

5. Získate viac energie

Ďalšou veľkou výhodou skoncovania s fajčením je príliv novej energie. Už sa tak veľmi nezadýchate, keď vyjdete na prvé poschodie. Do vašich pľúc sa dostane čistý vzduch. To sa odzrkadlí na celkovej energii, kondícii a vitalite.


Mohlo by vás zaujať: Chcete byť zdravší, krajší a dlhšie mladí? Skoncujte s fajčením ešte dnes!


6. Väčšia sebadôvera

Len si to predstavte. Zvládli ste to! Už ste si nezapálili určité obdobie. Čím dlhší bude čas od vyfajčenia poslednej cigarety, tým viac budete na seba hrdí. Pretože ste dokázali prekonať sami seba. Niečo ste dokázali. A to „niečo“ pokojne môže zmeniť váš život k lepšiemu.

Ako prestať?

– Aby ste naozaj vedeli definitívne skoncovať s fajčením, je dôležité nájsť si jeden hlavný dôvod, ktorý vás bude motivovať: Môže to byť zhoršený zdravotný stav, zlepšenie kondičky, alebo niečo iné. Keď ho budete mať stále na očiach, bude pre vás jednoduchšie nepodľahnúť pokušeniu.
– Taktiež je dôležité vyhýbať sa situáciám, pri ktorých ste automaticky siahali po cigaretách.
Môžete vyskúšať aj nikotínové náplasti, pite veľa vody a snažte sa zamestnať, aby ste nepodľahli svojmu zlozvyku. Ten môžete nahradiť iným zvykom, ktorý bude mať pozitívny dopad na vaše zdravie.
– Najprv si stanovte malé ciele. Napríklad, že vydržíte deň bez fajčenia. Potom týždeň, dva a postupne pridávajte. Za každé dosiahnutie méty sa odmeňte. Držíme vám palce!


Podarilo sa vám skoncovať s fajčením? Napíšte ostatným čitateľom tipy ako na to v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame