Chcete sa vyhnúť obávanej rakovine prostaty? Doprajte si porciu paradajok

paradajka

photl.com

Rakovina prostaty patrí k najobávanejším onkologickým ochoreniam u mužského pokolenia. Už niekoľko rokov sa preto vedci snažia zistiť, čo môže rakovinové bunky spomaliť alebo celkom vyničiť. Odpoveď prišla v podobe plodov z našich záhrad – šťavnatých a lahodných paradajok. Ako však vyšlo najavo, nie je vôbec jedno, v akej forme túto zeleninu konzumujeme. Kečup radšej nepreceňujte, no svetlo sveta uzreli už aj paradajkové tabletky.

Zázrak menom lykopén

V boji proti zákernému ochoreniu, na ktoré ročne zomierajú tisícky mužov, nie sú odborníci celkom bezmocní. Už dlhší čas poznajú blahodarné účinky lykopénu – látky, ktorá ovociu a zelenine dodáva typické červené sfarbenie. Za jeho najvýznamnejší zdroj sa považujú práve paradajky, ktoré navyše obsahujú nemalé množstvo antioxidantov. Kombinácia týchto účinných látok robí z rajčín bojovníka číslo jeden proti rakovine prostaty. Bohužiaľ, obsah lykopénu sa medzi jednotlivými odrodami značne líši a vedci majú plné ruky práce so zisťovaním, ktorý druh je najefektívnejší. „Schopnosť lykopénu zapôsobiť v tomto smere v ľudskom tele sa medzi jednotlivými paradajkovými výrobkami líši. Takisto sa líši typ paradajok, ktoré obsahujú najúčinnejší lykopén a pre tento účel musia byť urobené ďalšie testy,“ vysvetľuje vedúci výskumník Dr. Mridula Choprafrom z Univerzity Portsmouth.


Mohlo by vás zaujímať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Čerstvé nie je vždy najlepšie

Pamätáte si ešte, ako nám mamy vštepovali, že najviac vitamínov a živín z ovocia a zeleniny získame v čerstvom stave? Pri paradajkách táto múdrosť celkom neplatí. Ako totiž vysvitlo, spracované paradajky majú v boji proti nádorovému ochoreniu prostaty podstatne navrch. Vo forme omáčok a iných pochutín sú ich účinky výraznejšie, ako je to pri surových rajčinách. Proces varenia či iného tepelného spracovania pomáha narušiť bunkovú stenu, vďaka čomu sa do jedla a následne do nášho organizmu uvoľní ďaleko viac lykopénu.

 Zachráni nás tabletka?

Aby silnejšiemu pohlaviu nechýbalo dostatočné množstvo lykopénu v organizme, ako prevencia bola v laboratóriách vyvinutá takzvaná paradajková tabletka. Tento výživový doplnok má u mužov zabezpečiť, že sa ich prostata bude tešiť dobrému zdraviu, pričom zlepšenie sa môže prejaviť aj v oblasti srdcovocievneho systému. Zaujíma vás, čo sa v tejto „zázračnej“ pilulke vlastne ukrýva? Ide o dennú dávku lykopénu, ktorá predstavuje tri kilá rajčín dopestovaných v Stredomorí a pripravených na olivovom oleji. Vedci sa hrdia tým, že takáto forma biolykopénu je to najprírodnejšie, čo súčasný trh ponúka a vstrebávanie v tráviacom systéme je absolútne bezproblémové.


Mohlo by vás zaujímať: Doprajte si paradajku každý deň: Skvele chutí a pôsobí aj proti rakovine


Ako sa pred rakovinou prostaty môžete ešte chrániť?

Onkologické ochorenie súvisiace s prostatou ročne v našich končinách pripraví o život 30 mužov na stotisíc obyvateľov. Medzi krajiny s najnižším výskytom patrí Japonsko a Čína, kde na jedálnom lístku okrem iných surovín kraľuje predovšetkým sója. Tá obsahuje látku zvanú genistein, ktorá má moc spomaľovať rast rakovinových buniek. Významným smerovníkom sa však javí aj pitie zeleného čaju. Ten by vďaka obsiahnutým antioxidantom a polyfenolom takisto mal mať v prevencii takisto nezastupiteľné miesto. Vyskúšať však môžete tiež betakarotény, vitamín D či pohár červeného vína. U lahodného moku sa zníženie rizika výskytu rakoviny prostaty odhaduje až na 25%.


Konzumujete paradajky aj v zimnom období? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Johnny
Odporúčame