Chcete sa zbaviť brušného tuku? Upravte jedálniček podľa našich rád

Žena

thinkstockphotos.com

Ploché brucho – to je snom snáď každého. No povedzme si pravdu, s pribúdajúcimi rokmi je to čoraz ťažšie a bruško rastie stále rýchlejšie. Pozitívnou informáciou je však fakt, že brušný tuk sa dá pomerne dobre korigovať vhodnou skladbou stravy. Čo teda jesť, aby vám už viac nebol na príťaž?

Základom je zdravá strava

Všetko nezdravé, od mastného, sladkého, cez výrobky z bielej múky, až po slané pochutiny sa ukladá najmä v problémových partiách. A tými je práve bruško, ale aj stehná a zadok. Preto keď priberiete, všimnete si to najmä na týchto oblastiach. Základom redukcie brušného tuku je zdravé stravovanie. Dôležité je prijímať dostatok kvalitných druhov bielkovín, zdravých tukov a vhodné sacharidy. Pomáha aj dostatok tekutín, vlákniny, ale ajčerstvej zeleniny a ovocia.

Strukoviny jedzte pravidelne

Možno sa vám spájajú s nafúknutým bruchom, ale strukoviny, teda šošovica, fazuľa, hrach, ale aj sójové bôby či cícer, sú dôležitými zdrojmi kvalitných bielkovín. Pomáhajú teda budovať svalovú hmotu a okrem toho ešte aj spaľujú tuk a zlepšujú celkové trávenie. Okrem pozitív, ktoré prinášajú v podobe redukcie nepekných brušných faldíkov, sú veľmi prospešné aj pri kardiovaskulárnych problémoch, ako aj pri prevencii pred rakovinou hrubého čreva.Za normálnych okolností by mali tvoriť súčasť vášho jedálneho lístka jeden či dva krát týždenne, no ak chcete aj pomocou nich schudnúť, dávku zdvojnásobte.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa konečne tuku na bruchu: Naservírujte si týchto osem potravín


Kvalitné chudé mäso

Predovšetkým chudé kuracie a morčacie mäso sa podieľajú na budovaní kvalitnej svaloviny a patria do portfólia ideálneho stravovania, nielen, čo sa týka chudnutia, ale aj bežného stravovania v rámci zachovania zdravého životného štýlu. Bielkoviny sú totiž pri chudnutí, resp. zdravom stravovaní veľmi dôležité. Majú dobrú sýtiacu schopnosť, takže vás dokážu „nakŕmiť“ na dlhšiu dobu, pričom za deň zjete v konečnom dôsledku menej a to navyše bez pocitu hladovania. Stačí vám teda zjesť menej a váha pôjde dole.

Orechy hrajú prím

Jedným z ďalších základných druhov potravín, vhodných na chudnutie a spaľovanie brušného tuku, sú aj orechy. Mandle a iné orechy totiž prospievajú svalstvu a pomáhajú ho budovať. Okrem toho znižujú chuť na sladké a je možné nahradiť nimi sladkosti. Pozor však na to, aby tieto oriešky neboli solené či obalené v čokoláde, vtedy by ste totiž svojmu zámeru schudnúť veľmi nepomohli. Aj keď orechy obsahujú tuky, ide o zdravé, nenasýtené tuky, ktoré dopomáhajú k optimalizácii váhy. Orechy tiež obsahujú vlákninu, ktorá pomáha zrýchľovať metabolizmus a urýchľuje chudnutie. Pozor však, ani orechov si nedávajte viac ako približne za hrsť denne.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite z brucha aj iných partií: Stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad


S celozrnným pečivom to ide ľahšie

Prvá vec, ktorú je dobré podniknúť, ak chcete začať chudnúť, je obmedziť bielu múku. Teda aj všetko, čo sa z nej vyrába – od bieleho pečiva, až po múčniky. Pečivo sa dá jednoducho nahradiť dnes už široko dostupným celozrnným pečivom, ktoré dokáže naozaj veľmi efektívne redukovať brušný tuk. Musíte však úplne vynechať biele pečivo a bielu múku nahradiť celozrnnou. Pozor si však treba dať na to, aby ste v obchode kupovali naozaj celozrnné výrobky a nie také, ktoré sa tak len tvária a sú iba zafarbené na hnedo. Pred prvou kúpou výrobku, ktorý nepoznáte, si naštudujte jeho zloženie.


Veľká jarná očista tela. Využite časovo limitovanú ponuku a dostaňte svoj organizmus po zime do kondície. Viac tu>>


Avokádo je skvelá voľba

Aj keď sa to nezdá, na avokádo by ste mali rozhodne staviť počas snahy zhodiť prevísajúce bruško. Pomáha zasýtiť, zrýchľuje metabolizmus a dodáva telu živiny potrebné pre jeho zdravie. Neutralizuje v tele voľné radikály, čím spomaľuje proces starnutia. Najmä avokádo, aj keď jeho dužina obsahuje paradoxne veľa tuku, je veľmi vhodné pri chudnutí. Tuky, ktoré obsahuje sú totiž nenasýtené a teda nespôsobujú ukladanie tuku v tele, ale ho naopak pomáhajú odbúravať. Okrem toho vás avokádo zásobí mnohými vitamínmi, napr. B, C, E, ale aj minerálmi a v porovnaní so svojimi ovocnými kolegami obsahuje najviac bielkovín. Keďže však stále nejde o kaloricky chudobnú potravinu, nepreháňajte to s ním.


Snažíte sa zbaviť brušného tuku? Ako sa vám to darí? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame