Chcete sa zbaviť zvieracích chlpov? Stačí pár trikov a dobrá starostlivosť!

Metla

photl.com

Zvieracie chlpy na šatách, kobercoch, čalúnení, sú súčasťou života so štvornohými miláčikmi. Snaha o odstránenie a likvidáciu týchto prezentov býva namáhavá a často aj márna.

Názor, že krátkosrsté plemená zanechávajú menej chlpov ako dlhosrsté, je klamlivý. Je pravda, že krátky chlp je menej badateľný, no o to úpornejšie je v textile prichytený. Krátky chlp je pomerne ostrý a veľmi dobre sa do látky zabodne. Najúčinnejšie odstraňovanie zvieracej srsti je pomocou vysávača. Dnes sú už na trhu výkonné vysávače určené práve pre majiteľov domácich maznáčikov. V ponuke ich nájdete s označením PET. Z dostupných domácich predmetov je okrem valčekov na šaty použiteľná i obyčajná samolepiaca páska. Najjednoduchšie však je namočiť si kefku , alebo len ruky do vody. Na mokré ruky sa prichytí väčšina chlpov a stačí si ich len opláchnuť. Ak tento úkon zopakujeme niekoľkokrát za sebou, po srsti neostane ani stopa a vlhká látka rýchlo vyschne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Chystáte domov pre šteniatko? Na toto všetko sa pripravte


Prevencia je základ

Tak ako sa vlasy obnovujú človeku, tak sa deje i u domácich maznáčikov. Zvieratá, ktoré žijú vonku, vymieňajú srsť pravidelne intenzívne dva razy ročne – na jar a na jeseň. Prispôsobujú sa tak teplote okolitého prostredia. Psy a mačky, ktoré žijú v bytoch, túto potrebu nemajú a k obnove kožúška dochádza pozvoľna celoročne. Je na každom majiteľovi aby svojho zvieracieho priateľa pravidelne česal a doprial mu výživnú stravu, ktorá má tiež vplyv na kvalitu srsti. Na trhu sú aj špeciálne rukavice na česanie psov a kvalitný hrebeň či kefa, tiež odstránia väčšinu uvoľnených chlpov. Kúpanie a najmä sprchovanie je rovnako dobrý spôsob, ako čo najrýchlejšie odstrániť odumreté chlpy a nečakať kým povypadávajú samé.

Pozor na časté kúpanie

Ak nemáte výstavného jedinca, pre ktorého sú určené špeciálne ošetrovacie prípravky, s vodou to príliš nepreháňajte. Psia srsť je samočistiaca a samomastiaca. Častým kúpaním – niekoľko krát za týždeň – môžete docieliť presne opačný efekt – srsť bude padať intenzívnejšie a navyše začne i zapáchať. Výborný výsledok docielite, ak budete venovať denne pár minút česaniu. Nielenže odstránite uvoľnené chlpy skôr ako sa niekde prichytia, ale doprajete psíkovi i príjemnú masáž.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Bez srsti

Ako vyriešiť dilemu: mať zviera a nemať chlpy ? Existujú vyšľachtené plemená psov, mačiek, i drobných hlodavcov bez srsti. Tieto zvieratká majú hladkú pokožku na celom tele, prípadne môžu mať na hlave, nohách, chvoste, miesta zarastené srsťou. Vyžadujú si však špeciálnu starostlivosť. To čo im pôvodne poskytoval kožuch – ochranu pred teplom i zimou – im musí nahradiť človek. Ale úprimne, prečo máme radi zvieratá? Práve pre ich chlpatý kožúšok……

Zdroj: photl.com, photl.com, Janka
Odporúčame