Chcete si požičať od nebankovky? Pozor, ak nebudete platiť, zhabe vám aj z dôchodku

Peniaze

Máte problém platiť za energie? (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Blížia sa Vianoce a s nimi aj zvýšený nápor na naše peňaženky. Medzi skupinu obyvateľov s relatívne obmedzenými prijímami patria práve dôchodcovia.

Možno patríte medzi nich a chcete dopriať svojim blízkym dary, na ktoré nemáte peniaze. Banka vám nepožičia a tak využijete služby nebankových subjektov. Uvedomte si však, že ak ste peniaze nenasporili doteraz, asi sotva budete zvládať platiť pôžičku s často neúmerne vysokými úrokmi v budúcnosti. Žiadny darček, čo ako krásny, nestojí za to, aby ste ho až tak preplatili a nasledujúce – možno aj roky – žili z minima, ktoré vám exekútor ponechá.

Počet exekúcií dôchodcov rastú

Počet exekúcií dôchodkov za uplynulé mesiace opäť stúpol. K 31. októbru 2015 ich Sociálna poisťovňa registruje 30 932. Pritom ešte ku koncu januára 2015 ich bolo 28 962 a ku koncu júla 30 074. Počas tohto roka ide o nárast takmer o 2000 exekúcií dôchodkov.

Neverte im!

Jedným z najčastejších dôvodov exekúcií dôchodkov sú pôžičky od nebankových subjektov. Sociálna poisťovňa preto upozorňuje dôchodcov, aby si zodpovedne zvážili rozhodnutie brať si pôžičku od nebankového subjektu, ktorá môže byť klamlivá a riziková. Nekalé a často aj nezákonné praktiky nebankových spoločností potvrdili kontroly Národnej banky Slovenska (NBS). Ak vám nedá pôžičku banka, zrejme má pochybnosti o vašej schopnosti splácať. Neberte to osobne, ide aj o vašu ochranu. Nebankové subjekty konajú naopak – pôžičku vám priam vnucujú, lebo vedia, že ju hoci aj na úkor vášho majetku v exekúcii so ziskom budú mať späť.


Mohlo by vás zaujať: Potrebujete si vytvoriť finančnú rezervu? S týmto šetriacim plánom sa vám to podarí


Sociálna poisťovňa vám dôchodok neochráni

Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder uviedol: ,,Varujeme dôchodcov, aby si nebrali pred vianočnými sviatkami pôžičky od nebankových subjektov, kde sú často zavádzaní o tom, aká je výška splátky, a často dochádza k stavu, kedy to nevládzu splácať. Vidíme to na tom, že keď exekvuje Sociálna poisťovňa dôchodky na základe príkazu exekútora, to jednoducho zo zákona urobiť musí, tak medzi najčastejšími príjemcami týchto strhnutých dávok sú potom nebankové subjekty a ďalšie inštitúcie.“

Ak si požičiate, tak radšej plaťte

Ako ďalej uviedol Višváder, exekučné zrážky z dôchodku sú vykonávané ako následok toho, že dôchodca neuhradil dlh voči určitému subjektu. Postup voči dlžníkovi v tomto štádiu, a to aj v prípade, ak ide o dôchodcu, je už v rukách exekútora a nerieši ho Sociálna poisťovňa.


Mohlo by vás zaujať: Pôžička v rodine: Ako pomôcť blízkym a zároveň ustrážiť vlastné peniaze?


Ako vyriešiť situáciu bez využitia nebankovky?

  • Oslovte svojich blízkych. Ak si nechcete požičiavať len tak, dohodnite si nízke úroky  – vy nebudete mať pocit, že chcete peniaze za nič a oni na tom tiež čosi získajú. V každom prípade je lepšie všetko spísať na papier, aby ste si boli istí, že obe strany chápu podmienky pôžičky rovnako.
  • Ak môžete, skúste si privyrobiť – či už strážením v múzeu, na vrátnici internátu či firmy, ručnými prácami, v sezóne kvetmi či plodmi zo záhrady, strážením detí a podobne.
  • Obmedzte náklady na minimum. To znamená žiadne drahé dary pre vnúčatá, či krabička cigariet denne pre vás. Pokojne vysvetlite situáciu svojim blízkym a povedzte, že ani od nich nič neočakávate. Prípadne im priamo povedzte, čo by ste chceli a čo využijete.
  • Budujte si priebežne „záchranný fond“ určený pre prípad núdze. Aj keby malo ísť o pár eur mesačne.
  • Buďte zdravo sebeckí. Neberte si pôžičku od nebankovky kvôli synovi alkoholikovi, či dcére, ktorá „mala smolu v podnikaní“. Nebudete vedieť ako, a môžete sa ocitnúť na ulici. 

Aké skúsenosti máte s pôžičkou od nebankovky vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame