Chcete si zachovať zdravé kosti do vysokého veku? Poradíme vám, ako na to

Kosť

freedigitalphotos.net

Po príčinách osteoporózy vedci pátrajú už roky. K tým známy faktorom ako je genetika, ženské pohlavie, nedostatok pohybu či vitamínu D a vápnika, pribudla ďalšia. Výskumníci zistili, že kosti oslabuje aj obezita – tentokrát však ani nie pre záťaž, ktorú kosti nosia, ale z iného dôvodu.

Tím amerických vedcov z Hardvardovej lekárskej školy v Bostone zistil, že niektorí ľudia trpiaci nadváhou majú v kostiach ukrytý tuk, ktorý spôsobuje ich oslabenie a zvýšenie lámavosti. Tvrdia preto, že obezita môže byť rizikovým faktorom osteoporózy.

Tuk aj v kostej dreni

Odborníci na čele s Miriam Bredellou pomocou počítačovej tomografie preskúmali 106 obéznych, ale inak zdravých mužov a žien. Zistili, že niektorí z nich majú tuk uložený aj v miestach ako pečeň, svaly alebo kostná dreň. Podľa lekárky práve nadmerné množstvo tuku v kostnej dreni, v ktorej sa tvoria bunky potrebné pre rast kosti, spôsobuje oslabenie kosti.


Mohlo by vás zaujímať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Ľudia s postavou typu jablka, pozor

Bredella tvrdí, že najväčšie riziko osteoporózy hrozí ľuďom s postavou typu jablka. „Je to akoby ste mali chrbticu naplnenú tukom, potom by už nebola taká silná. Ľudia si v minulosti mysleli, že obezita chráni kosti. My sme však dokázali, že to nie je pravda,“ uviedla Bredella, ktorá spolu s kolegami zverejnila výsledky svojho výskumu v časopise Radiology.

Čo sa deje pri osteoporóze?

Pri osteoporóze dochádza ku nerovnováhe medzi vznikom nového kostného tkaniva a jeho úbytkom, ktorý je vyšší, ako prírastok. Toto má za následok nižšiu výdrž kostí, čo môže viesť ku častejším úrazom. Kosť nie je tak  pevná, ako za zdravého stavu a preto u ľudí s touto chorobou dochádza častejšie a najmä omnoho ľahšie ku zlomeninám, ktoré sa hoja horšie a dlhšie, ako je bežné. U ľudí, ktorí majú osteoporózu vo veľmi rozvinutom stave môže dôjsť dokonca ku zlomenine aj bez úrazu.


Mohlo by vás zaujímať: Začnite boj proti rednutiu kostí ešte dnes: Máme pre vás niekoľko tipov!


Ďalšie rizikové faktory osteoporózy:

  • ženy po prechode
  • ženy, ktoré nerodili a nemajú menštruáciu
  • osteoporóza u príbuzného
  • nízka váha
  • sedavé zamestnanie
  • nedostatok pohybu
  • nedostatok vitamínu D a vápniku v strave
  • stravovanie v prevádzkach rýchleho občerstvenia
  • poruchy príjmu potravy, alebo ochorenie tráviaceho traktu
  • fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a kávy

Prevencia je základ

Správnou prevenciou je v prípade osteoporózy dostatočný príjem vápnika – minimálne 1,3 g na deň. Rovnako dôležitý je aj príjem vitamínu D, bez ktorého sa vápnik nevstrebe. V lete stačí približne dvadsať minút pobudnúť na slnku bez nanesenia krému s ochranným faktorom. Samozrejme si vyberajte hodiny, počas ktorých už slnko nie je najagresívnejšie – teda skôr ráno do 10:00 alebo poobede po 16:00. Výbornou prevenciou je tiež pohyb – ideálne každý druhý deň aspoň 30 minút. 


Máte zdravé kosti alebo bojujete s nepríjemnou osteoporózou? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, BBC, SITA
Odporúčame