Chcete si zaobstarať novú počítačovú myš? Zistite, ktorá je pre vás tá pravá

myš

sxc.hu

S pribúdajúcimi technologickými výdobytkami sa veľká časť práce v počítačovej sfére presúva na dotykový displej. Aj v domácnostiach sa na chatovanie a zábavu v čoraz väčšej miere používajú tablety alebo netbooky s touchpadom. V praxi sa však predovšetkým skôr narodeným ročníkom najviac osvedčila klasická myš, ktorá aktivity pri počítači dokáže značne zjednodušiť. Ako si zo širokej ponuky vybrať takú, aby vám ani pri dlhodobom používaní nespôsobovala zdravotné ťažkosti? Poradíme vám, aké parametre si všímať a prečo sa kúpa cez internet nemusí vždy vyplatiť.

Ujasnite si užívateľské nároky

Základom rozhodovacieho procesu pri kúpe počítačovej myši je vždy účel, s ktorým ju budete používať. Cena sa totiž môže vyšplhať od desiatich eur až na 150 eur v závislosti od toho, aký výsledok očakávate. Z tohto hľadiska môžete uvažovať nad tromi kategóriami:

  • priemerný užívateľ v domácnosti – po večeroch napíšete zopár správ priateľom, pozriete si svoje obľúbené webstránky a zabavíte sa na videách. Ak pri počítači strávite denne maximálne 2-3 hodinky, na technológie nemusíte brať príliš veľký ohľad. Základom je, aby bola myš pre vás pohodlná a aby sa ňou pomerne ľahko klikalo. Dámy sa môžu popozerať aj po farebne atraktívnych modeloch, pretože i v nižších cenových hladinách sa nájde pestrý výber.
  • práca s myšou je súčasťou vášho povolania – ak pracujete ako grafik, programátor, účtovník, prekladateľ alebo sekretárka, s myšou v ruke pravdepodobne strávite aj viac ako 8 hodín denne. Najväčší dôraz preto klaďte na ergonómiu a protišmykový materiál po bokoch. Prácu vám urýchlia predovšetkým pridané 2 tlačidlá, s ktorými sa budete môcť presúvať dopredu a dozadu na webstránkach alebo pri prezeraní fotiek. Zaujímať vás bude tiež jemnosť snímania senzoru udávaná v DPI.
  • stal sa z vás majster hier – aby ste si zážitok z hier vychutnali na maximum, bez kvalitnej hráčskej myši sa nezaobídete. Pripravte sa však na pomerne vysokú vstupnú investíciu. Kľúčovým parametrom je dostatok voliteľných tlačidiel a rýchlosť odozvy. Pri niektorých typoch si dokonca môžete regulovať hmotnosť myši vyberaním jednotlivých závaží.

Mohlo by vás zaujímať: Tablet alebo netbook: Ktoré z týchto zariadení vám bude vyhovovať viac?


Čo ukrýva skratka DPI?

Ide o vyjadrenie počtu pixelov (obrazových bodov), ktoré sa vojdú do dĺžky jedného palca. Rozlíšenie senzora sa pohybuje od 400 do 3200 DPI. V zásade platí, že čím vyššie číslo, tým by mala byť jemnosť senzoru dokonalejšia. Nie vždy vám však vysoká hodnota DPI zaručí najvyššiu presnosť senzora. Ten môže byť nasledovný:

  • optický – myš svieti vo viditeľnom spektre za pomoci červenej LED diódy. Zvyčajne lepšie funguje s podložkou, vyhýbať sa musíte skleným, zrkadlovým alebo príliš lesklým povrchom
  • laserový – nesvieti vo viditeľnom spektre – je presnejšia ako optická myš, je schopná pracovať na viacerých druhoch povrchov
  • bluetrack – táto technológia pozostáva z modrej LED diódy, ktorá dokáže osvetliť až štvornásobne väčšiu plochu ako optika, fungaje na mnohých povrchoch vrátane nohavíc či podlahy

S káblom alebo bez?

Bezdrôtové myši sú veľmi praktické, pretože vás v pohybe nič neobmedzuje a na stole vám nezavadzia kábel. Jeden USB vstup vám však rovnako ako v prípade káblovej myši natrvalo obsadí malý snímač. Navyše niektoré modely nemajú dlhú výdrž batérie, a teda nie sú šetrné k životnému prostrediu. Riešením môžu byť dobíjacie batérie, záleží len na vás, či vymieňanie nebudete vnímať ako otravné. Pre ľudí, ktorý s notebookom pracujú na rôznych miestach v domácnosti je tiež drobnou nevýhodou, že sa myš pri cestovaní občas „zatúla“ a treba venovať čas jej hľadaniu.


Mohlo by vás zaujímať: Práca s notebookom bez následkov: Viete, ako sedieť a akú podložku použiť?


Netbooková myš

Na trhu je bohatý výber aj z menších myší, ktoré veľkosťou pôsobia ako ušité na mieru detskej ruke. Sú ideálne na cestovanie, kedy nezaberú príliš veľa miesta, no tam sa ich využitie zrejme končí. Pri dlhodobej práci by sa mohlo objaviť tŕpnutie prstov a iné komplikácie.

Každú poriadne ohmatajte

Základom dobrej kúpy je, že si každú myš poriadne ohmatáte. Z toho dôvodu sú obaly riešené tak, aby sa výrobok dal uchytiť aj v neporušenom stave. Na internete zaručene nájdete najlepšie ceny, no vždy si každého počítačového hlodavca pred objednaním vyskúšajte v kamennej predajni.


Akú počítačovú myš používate vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame