Stavte na veľkú jarnú očistu, telo sa vám poďakuje: Účinné je pitie vody aj klasický rybí olej

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Nie je detox ako detox. Niektoré sú stratou času aj finančných prostriedkov, iné nám môžu dokonca poškodiť zdravie. Preto buďte pri výbere vhodnej očisty naozaj pozorní. Ak neviete, ktoré kúry sú tie najlepšie, pomôžeme vám vybrať.

Zázrak na počkanie?

Naše telo sa našťastie dokáže zbavovať väčšiny toxínov samé. Nielen pomocou vylučovacej sústavy, ale aj dýchaním či potením. Sem-tam však cítime, že s naším metabolizmom nie je všetko v poriadku. Alebo túžime po zimnom hodovaní prejsť na striedmejšiu stravu a telo prečistiť, dopriať mu odpočinok. Mnohé reklamy nám ponúkajú „zázraky na počkanie“ vo forme čajov či špeciálnych tabliet. Miesto toho by sme sa ale radšej mali zamerať na metódy, ktoré skutočne fungujú.

1. Vodu postavte na prvé miesto

Dostatočný pitný režim je kľúčovou zložkou detoxikačného procesu. Ak cítite dlhodobú únavu, bolesti hlavy a celkovú nepohodu, skontrolujte svoj pitný režim. Voda pomáha vylučovať nadbytočné toxíny. Jej nedostatok sa v našom organizme prejaví rôznymi symptómami. Aby bola však hydratácia naozaj efektívna, vyhnite sa sladeným nápojom. Čistá voda je pre nás najlepšia.


Mohlo by vás zaujať: Dajte telo po zime opäť do formy: Nakopnete ho zdravým detoxom


2. Stavte na saunovanie

Pri správnom saunovaní sa náš organizmus, v snahe ochladiť sa, začína intenzívne potiť. Práve potením sa môžeme zbaviť škodlivých toxínov, a to najmä ťažkých kovov (olova, kadmia, arzénu a podobne). Pokiaľ netrpíte kardiovaskulárnymi ochoreniami, vyberte sa smelo do sauny. Vysoká teplota v klasickej fínskej saune však nemusí byť každému po chuti. V tom prípade vyskúšajte infrasaunu s príjemnými 40-60 stupňami Celzia.

3. Doprajte si pravidelné cvičenie

Keď si pri cvičení dáte „poriadne do tela“, čoskoro sa začnete potiť, podobne ako v saune. Škodlivé látky sa však z tela nevylučujú len cez pokožku, ale zároveň sa spúšťa aj proceslipolýzy, teda odbúravania tuku. Keď sa na cvičenie pozrieme zo širšieho hľadiska, zistíme, že pomáha k celkovej detoxikácii organizmu, zlepšuje krvný obeh a dodáva do pečene a obličiek viac kyslíka.

4. Skúste kryoterapiu

Nielen teplo či pohyb vedia podporiť očistné procesy. Rovnako chlad potlačuje zápal, pomáha spáliť tuk a tým uvoľniť toxíny. Kryoterapia je liečba chladom, ktorá sa aj u nás teší veľkej obľube. Väčšinu ju využívajú športovci, dopriať si ju však môžete aj vy. Prebieha v špeciálnej kryokomore s dvoma miestnosťami. Prvá má asi -60 stupňov Celzia, strávite tu približne 10-15 minút, telo pripraví na pobyt v chlade. Druhá má okolo -130 stupňov Celzia, tu pobudnete od 2-3 minút. Dali by ste sa nahovoriť?


Mohlo by vás zaujať: Zelená pre detox: Vyskúšajte očistiť organizmus a chudnúť zároveň


5. Konzumujte rybí olej či uhlie

Pomôcť vám môžu aj prípravky, ktorých účinok preveril čas. Aktívne alebo živočíšne uhlie je starým dobrým prostriedkom proti hnačke. Zároveň však napomáha udržať v kondičke naše obličky či pečeň, teda orgány, ktoré zohrávajú v detoxikácii kľúčovú úlohu. Podobne účinným a taktiež známym pomocníkom je aj rybí olej. Je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, čím pomáha posilňovať našu imunitu a posilňuje prirodzené detoxikačné procesy v tele.

6. Doprajte si dostatok probiotík aj prebiotík

Aby všetko fungovalo tak ako má, prísun dôležitých probiotík je nevyhnutný. Nájdeme ich v niektorých kyslomliečnych výrobkoch a jogurtoch. Strava by mala byť taktiež bohatá na vlákninu, z ktorej pochádzajú prebiotiká. Obe tieto zložky sú dôležitými pomocníkmi pri detoxikačných procesoch. Ak si ich neviete dopriať v strave pravidelne, skúste doplnky výživy.


Vyskúšali ste už detox? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame