Chcete spať ako v bavlnke? Bez správneho matraca to nepôjde

Matrac

flickr.com

Spánkom trávime až tretinu svojho života a preto by sme ju mali stráviť čo možno najpríjemnejšie. Základným predpokladom je vybrať si ten správny matrac, na ktorom sa vám bude spať čo možno najpohodlnejšie a najzdravšie.

Z čoho je vyrobený

Dnes nájdete niekoľko druhov používaných materiálov na výrobu matracov:

  • PUR pena – si vďaka nízkej cene našla cestu do mnohých postelí. Svojou štruktúrou je podobná ako svojho času veľmi využívaný molitan. Z toho vyplýva, že matrac dobre vetrá a je vhodný aj na vlhkejšie miesta. Nevýhodou ale je vysoká miera deformovanosti, takéto matrace sú teda vhodnejšie na hosťovské lôžka, alebo pre ľudí s nižšou hmotnosťou.
  • Pamäťová pena – vychádza z PUR peny, no dokáže sa prispôsobiť vášmu telu. Dobre drží chrbticu a je k nej šetrná. Nevýhodou však je, že sa na takomto matraci môžete v noci budiť. Ak je matrac príliš mäkký, vaše telo sa do neho zaborí a bude vám to brániť vo voľnom pohybe, v dôsledku čoho sa nežiadane prebudíte. Taktiež aj tvrdosť matraca sa v závislosti od teploty môže meniť. Pri vysokých teplotách mäkne a pri nízkych tvrdne. Nie je teda vhodný pre každého a kúpu takéhoto matraca si radšej dobre zvážte, prípadne si ho vopred odskúšajte napríklad u známych.
  • Latexové matrace – vyrábajú sa na báze kaučuku. Keďže ide v drvivej väčšine o prírodný materiál, spanie na takomto matraci je často prirodzenejšie. Výhodou je vysoká trvanlivosť matraca, pri dobrej starostlivosti môže slúžiť aj 30 rokov. Nemôžete si ho dať ale všade. Tento materiál má problémy s ventiláciou a ak máte doma nadmerné vlhko, poobzerajte sa radšej po niečom inom. Aj napriek moderným systémom využívajúcim ventilačné kanáliky či sendvičovú konštrukciu, sú takéto matrace náchylnejšie na plesne.
  • Pružinové matrace – dlhá tradícia, vysoká odolnosť a aj komfort je ich devízou. Existujú dva druhy. Bonellová pružina je systém, kedy sú pružiny v rade navzájom pospájané. Priemer drôtu pružín určuje tvrdosť postele. Druhým typom sú takzvané taštičkové matrace, kedy je každá pružina samostatná. Platí tu pravidlo čím viac pružín, tým je matrac komfortnejší. Tie najkvalitnejšie majú až okolo 1000 pružín.

Mohlo by vás zaujímať: V posteli trávime takmer tretinu života: Toto by ste mali o spánku vedieť


Dĺžka rozhoduje

Na vašom matraci sa celú noc prehadzujete, a preto by mal byť dostatočne rozmerný. Štandardná dĺžka je dnes na úrovni 200 cm, no objavujú sa už aj 220 centimetrové modely. Na jednolôžko je odporúčaná šírka aspoň 90 cm a pri dvojlôžku 160 cm, ideálne sú však o niečo širšie rozmery. V prípade, že dáte na manželskú posteľ dva rozdelené matrace, dbajte na to, aby mali rovnakú výšku. Variant dvoch matracov je pre mnohých výhodný, pretože každý z partnerov si vyberie matrac, ktorý mu najviac vyhovuje. Navyše je s oddelenými matracmi jednoduchšia manipulácia. Dnes sa však už dajú nájsť aj modely spojených matracov, kde je jedna polovica mäkšia a druhá tvrdšia.

Tvrdosť je základ

Kedysi sa tradovalo pravidlo, že čím je matrac tvrdší, tým je zdravší. To však nie je pravda. Obecne platí, že ťažšie osoby majú spať na tvrdších a ľahšie na mäkších matracoch. Ktorý je pre vás najvhodnejší zistíte tak, že pri ležaní na boku by mala byť vaša chrbtica v jednej rovine. Keď si ľahnete na chrbát, pod bedrovou kosťou by ste mali mať nejaký priestor. Ak je ho príliš veľa, matrac je tvrdší ako by mal byť a ak naopak málo, je zas príliš mäkký.

Dôležitá je aj poloha, v ktorej spávate najčastejšie. Ak na chrbte, dobré sú tvrdé matrace s kvalitnou oporou. Ak skôr spávate na boku, voľte mäkšie matrace, ktoré dokážu kopírovať vaše telo. V prípade, že obľubujete spanie na bruchu, voľte kompromis a to stredne tvrdý matrac. Vo vyššom veku prichádzajú rôzne zdravotné komplikácie. V tom prípade sa radšej pred výberom najvhodnejšieho matraca poraďte so svojim lekárom. Pravdepodobne vám odporučí viaczónový matrac. Tých je veľké množstvo, od troj až po sedemzónové. Takýto matrac môže mať mäkkú strednú časť, ktorá kopíruje vaše telo a tvrdšie kraje. Alebo ak máte problémy s členkami, tvrdšou bude oporná časť a spodok bude mäkký, aby príliš nenamáhal postihnuté oblasti. Možných variánt je naozaj takmer nekonečné množstvo.


Mohlo by vás zaujímať: Máte problém zaspať? Vyskúšajte vankúšiky plné prírodných vôní


Nepodceňujte starostlivosť

Okrem toho, že si musíte dávať pozor na vlhkosť miesta kde spíte, je dôležité sa o matrac aj starať. Základom je ho pravidelne prevracať na druhú stranu, minimálne raz za pol roka. Predĺžite tým nielen jeho životnosť, ale aj jeho pozitívne vlastnosti budete môcť využívať dlhšie. Druhým odporúčaním sú moderné návleky na matrace, prípadne tenké matrace ako vrchná vrstva. V noci sa totiž potíme a vyprodukujeme 200-500 ml potu. Z hygienických dôvodov je teda lepšie, ak medzi vami a matracom je ešte jedna vrstva, ktorá dobre absorbuje pot a dá sa jednoducho vyprať.

Koľko vás bude stáť?

Na záver čosi k cenám. Kvalitné matrace sa zvyčajne pohybujú v cenových reláciách okolo 200 – 500 eur. Berte však do úvahy, že na matraci strávite tretinu života a šetriť na ňom nemusí byť to najsprávnejšie riešenie. Kvalitný matrac vydrží častokrát aj 10 rokov. Ak viete, že ho budete čoskoro meniť, alebo hľadáte matrac len na chatu, kde budete len pár nocí v roku, možno bude stačiť aj matrac za 60 eur z hypermarketu. Na vlastnom zdraví však určite nešetrite.


Aký matrac najviac vyhovuje vám? A s akým ste, naopak, neboli vôbec spokojní? Napíšte do diskusie svoje skúsenosti a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, David
Odporúčame