Chcete spať kvalitne a bez chrápania? Na večerný pohárik alkoholu radšej zabudnite

Spánok

flickr.com/ThePhotoBin

Aj vy si zvyknete večer tesne pol hodinku-hodinku pred spaním dopriať pohár vína či iného alkoholického moku? Podľa londýnskych expertov robíte chybu – piť alkohol pred spaním totiž rozhodne neodporúčajú. Tím vedcov z Londýnskeho spánkového centra tvrdí, že konzumácia alkoholu tesne pred spaním má negatívny vplyv na jeho priebeh.

S alkoholom, ale bez snov

I keď pohárik alkoholu podľa expertov znamená rýchlejšie zaspávanie, zároveň oberá konzumentov o najdôležitejšiu časť spánkového procesu. Tú, v ktorej snívajú.„Mali by sme si dávať veľký pozor, ako často konzumujeme alkohol. Ak si chcete vypiť, najlepšie je to urobiť hodinu a pol až dve hodiny pred tým, než sa rozhodnete ísť spať. Alkohol tak môže z vášho tela vyprchať,“ radí doktor Irshaad Ebrahim vo vedeckom časopise Alcoholism: Clinical & Experimental Research.

Alkohol spôsobuje aj chrápanie

Sťažuje sa vaša polovička, že ste v poslednom čase začali chrápať viac ako kedysi? Zamyslite sa, či ste nezvýšili príjem alkoholických nápojov. Aj oni sa totiž na tomto nepríjemnom zvuku podieľajú. „Veľké dávky alkoholu pred spaním spôsobujú, že ľudia, ktorí dovtedy nechrápali, chrápať začnú. U tých, ktorí zvykli chrápať, sa môže dokonca prejaviť spánkové apnoe, pri ktorom dochádza k dočasnému prerušeniu dýchania,“ vysvetlil doktor.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte chrápaniu zbohom: Jednoduchý recept vnesie mier aj do vašej spálne


Nepokojná druhá polovica spánku

Doktor Ebrahim a jeho vedecký tím si zo stovky štúdií vybrali dvadsať, ktorým sa venovali podrobnejšie. Zistili, že alkohol pôsobí na spánok v troch fázach. V prvej konzumenti rýchlejšie podľahnú spánku, v druhej sa dostanú do hlbokého spánku, no tretia fáza už nie je taká príjemná. V druhej polovici noci je totiž spánok prerušovaný a nepokojný.


Zvyknete si tesne pred spaním dopriať nejaký alkohol? Ovplyvňuje to nejak kvalitu vášho spánku? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: flickr.com/ThePhotoBin, flickr.com/ThePhotoBin, SITA
Odporúčame