Chcete šťastný vzťah aj po rokoch? Ponúkame vám päť tipov, ako na to

Manželský pár

thinkstockphotos.com

Manželstvo či dlhoročné partnerské spolužitie – je úplne jedno, v ktorom z týchto zväzkov sa práve nachádzate. Ak chcete, aby bol váš vzťah pevný a romantický po dlhé roky, netreba zabúdať na to, že sa oň treba po celý čas starať. Týchto päť pravidiel vám ho pomôže udržať v tých správnych koľajách.

Narodili sme sa preto, aby sme milovali

Základom dlhoročne fungujúceho vzťahu je intenzívne prežívanie lásky, neupadajúca sexuálna túžba o partnera a tiež dlhodobá harmónia a pocit istoty vo vzťahu. Aj keď sa vám to na prvý pohľad môže zdať nemožné, nemusí to byť ani v manželstve nedosiahnuteľné. Láska je totiž zakotvená hlboko vo vašom mozgu. Aj keď súčasné trendy vedia byť dosť cynické a pesimistické, čo sa týka lásky na celý život, tá predsa len existuje. Dokonca až 91% amerických žien a 86% amerických mužov odpovedalo, že by sa nedokázalo vydať, či oženiť bez lásky. A Európania zrejme na tom nie sú o nič horšie…

Rozvedie sa až polovica manželstiev

Aj keď čísla štatistík sú dosť negatívne, pretože sa podľa nich rozvedie zhruba každý druhý pár, predsa len sa netreba pri prvých nezrovnalostiach utiekať hneď k tomuto krajnému riešeniu. A čo hovoria štatistiky? Zhruba 60% rozvádzajúcich sa párov má aj spoločných potomkov, pričom priemerná dĺžka trvania manželstva je u nás 15 rokov. Najčastejšou príčinou bola rozdielnosť pováh a názorov na život. Na druhom mieste skončila obávaná nevera. Čo robiť, aby sa súčasťou týchto štatistík nestal aj váš vzťah?


Mohlo by vás zaujímať: Partneri sa môžu odcudziť v akomkoľvek veku: Je váš vzťah v ohrození?


Láska pomáha nášmu zdraviu, aj psychike

Asi to poznáte. Keď ste zamilovaní, svet je zrazu krajší. A nielen to, láska nám pomáha zlepšiť aj celkový zdravotný stav a duševné zdravie, či psychické rozpoloženie. Preto je ideálne cítiť lásku a to, že ste milovaní, po celý život. Láska by ani u párov, ktoré vydržia, nemala slabnúť iba do kamarátstva. Celý život je potrebné ju systematicky budovať a držať pevne v rukách. Ako na to? Psychológovia, ktorí sa zaoberajú vzťahmi, manželstvom a láskou, vytvorili rad faktorov, ktoré prispievajú k dlhodobo šťastnému manželskému, alebo partnerskému zväzku.

1. Celoživotná romantika JE možná

Napriek vysokej miere rozvodovosti, nevery a rodinnej nespokojnosti, nie je ešte nič stratené, či beznádejné. Psychológovia prišli na to, že je dôležité, aby sa zo vzťahu nevytratila romantika. Pripravte sem tam partnerovi večeru pri sviečkach, večer strávený na dobrom filme v kine, či voňavý kúpeľ. Štúdia z časopisu Social Cognitive ukázala, že činnosť mozgu u partnerov, ktorí boli čerstvo zamilovaní, bola veľmi podobná ako u partnerov, ktorí spolu žili viac ako 20 rokov. Je teda dokázané, že milovať naplno jeden druhého môžete nielen vo fáze zamilovanosti, ale aj roky potom.


Mohlo by vás zaujímať: Slobodných ľudí je stále viac: Prečo je to tak a kde nájsť životného partnera po 40?


2. Neskladajte ružové okuliare

V prvých fázach zamilovanosti je váš partner ten najúžasnejší na svete. Je najkrajší, najlepší a najšikovnejší. Postupom času sa však zvyčajne zahmlené ružové okuliare začnú pomaly „rozjasňovať a vyblednú“. Nedovoľte to. Aj naďalej sa zameriavajte na pozitívne stránky vášho partnera, obdivujte ho, venujte sa činnostiam, pri ktorých je vám obom dobre, spoločným záujmom a záľubám.

3. Skúšajte spoločne nové veci

Psychológovia tvrdia, že páry, ktoré majú najsilnejšiu lásku sú práve tie, ktoré dokážu nájsť spôsob, ako udržať ich vzťah trvalo zaujímavý. Pomáhajú tomu napríklad aj nové spoločné záujmy a to, že sa neboja objavovať nové veci, nachádzať nové zážitky, či aktivity. Nuda totiž môže byť jednou z hlavných možných príčin, ktoré vháňajú do spolužitia stereotyp a spôsobujú stagnáciu vzťahu.


Mohlo by vás zaujímať: Ponorková choroba vás môže potrápiť aj v manželstve: Ako s ňou vybabrať?


4. Zachovajte si nezávislosť

Prílišné lipnutie na partnerovi a oddanosť k nemu z vás môže urobiť niekoho, koho si ten druhý prestane vážiť. A preto je dobré zachovať si dôstojnosť a istú dávku nezávislosti vo svojej práci či odbore, váš partner vás tak môže stále obdivovať. Často sa neoplatí úplne prestrihnúť kontakty so starými známymi a kamarátmi a venovať sa len domáckemu životu. Pozor však na tenkú hranicu a možnú žiarlivosť vášho partnera.

5. Vzťah je cesta k spoločnej sebarealizácii

Mnoho ľudí berie vzťah ako niečo zväzujúce, či utlmujúce. Po správnosti by to ale nemalo byť tak. Manželstvo či dlhodobé spolužitie síce prináša stabilitu, zázemie, pocit bezpečia, no nemalo by byť pre nikoho prekážkou v budovaní osobného rastu, či kariéry. Každý z partnerov musí mať voľnosť v sebarealizácii, najlepšie je, ak je vzťah pre tento osobný cieľ zároveň dobrou základňou.


Žijete v šťastnom vzťahu, alebo s ním nie ste príliš spokojný/á? Ako udržiavate romantiku vy? Napíšte ostatným čitateľom dôvody v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame