Chcete urobiť deťom či vnúčatám ohňostroj? Tieto zásady sa oplatí dodržať!

ohňostroj

thinkstockphotos.com

Sviatočné chvíle v závere kalendárneho roka sa v mnohých domácnostiach neodmysliteľne spájajú so zábavnou pyrotechnikou. Tento trend vrcholí predovšetkým na Silvestra, kedy sa obloha nielen v mestách rozžiari do tých najpestrejších farieb. Ak plánujete odpáliť svoj súkromný ohňostroj pre potešenie najbližších, myslite predovšetkým na bezpečnosť. Poradíme vám, ako by ste mali postupovať, aby radosť zo svetelnej šou nepokazil vážny úraz.

Deti sa môžu vyšantiť s prskavkami

Ak chystáte prekvapenie pre najmenších tak, aby vám mohli asistovať, pozorne si preštudujte obal. Pre deti sú totiž vhodné len pyrotechnické predmety triedy I, ktorých zvyšky nehoria ani netlejú a úlomky nedoletia ďalej ako pol metra. Patria sem prskavky, traskavé bonbóny, ohňopády a blikavky, vystreľovacie konfety či búchajúce guľôčky. Hoci je riziko poranenia len minimálne, svoje ratolesti alebo vnúčatá nenechávajte manipulovať s akoukoľvek pyrotechnikou bez dozoru.


Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa na oslavy Silvestra? Dajte si pozor na tieto nebezpečenstvá!


Čím viac možností, tým viac opatrnosti

Do rúk dospelých osôb sú určené pyrotechnické výrobky triedy II, ktorých ponuka je na trhu naozaj široká. Spadajú sem bengálske ohne, rímske sviece, farebné dymy, gejzíry a mnohé ďalšie. Notoricky známe sú predovšetkým:

  • piráty – škrtacie petardy s hlučnou explóziou a zábleskom. Je nutné uchopiť ich vždy len medzi palcom a ukazovákom, nikdy nie do zovretej päste. Nezabudnite ich odhodiť dostatočne ďaleko (3 až 10 metrov), vyhnite sa však blízkosti ľudí alebo zvierat.
  • rakety – dbajte na stabilizátor, ktorý nesmie byť poškodený ani zlomený. Stabilizátor nezapichujte do zeme ani do snehu, ale uprednostnite stojan. Nad raketou nesmú byť žiadne prekážky v podobe koruny stromov, elektrického vedenia a podobne.
  • ohňostroje a fontány – vyžadujú pevný podklad zabezpečujúci stabilitu a prevenciu prevrhnutia výrobku. Priestranstvo musí byť voľné bez akýchkoľvek prekážok.

Mohlo by vás zaujať: Silvestrovská noc sa blíži: Kde oslávite príchod Nového roka netradične?


Náročná pyrotechnika vyžaduje preukaz

Súčasný trh ponúka tiež množstvo produktov z kategórie pyrotechnických predmetov triedy III, ktoré môžu obsluhovať iba vyškolení profesionáli. Podmienkou predaja totiž je, aby bol kupujúci držiteľom preukazu odpaľovača ohňostrojov. Len odborník totiž môže manipulovať s veľkými japonskými slnkami, bombami či delovými výstrelmi. Spomínaný doklad o kvalifikácii sa vám oplatí vtedy, ak vás pyrotechnika uchvátila natoľko, že uvažujete o založení živnosti.

Ako na bezpečné zaobchádzanie s pyrotechnikou?

  1. Zábavnú pyrotechniku nenakupujte v pouličných stánkoch, ale od certifikovaných predajcov.
  2. Domácu výrobu pyrotechniky prenechajte odborníkom, nič podobné radšej neskúšajte.
  3. Ak sa odpálenie pyrotechniky nepodarilo na prvý pokus, výrobok zneškodnite – nedávajte mu druhú šancu.
  4. Nikdy sa nad pyrotechniku, ktorú sa chystáte odpáliť, nenakláňajte.
  5. Vyberajte si široké, voľné priestranstvo tak, aby ste neohrozili seba ani náhodných okoloidúcich.
  6. Pyrotechnické predmety nenoste vo vreckách oblečenia, ideálne je skladovanie a transport v plechovej nádobe.
  7. Nepreceňujte svoje schopnosti a vždy sa presvedčte, či dokážete s pyrotechnikou narábať. Najskôr teda čítajte návod.

Mohlo by vás zaujať: Zažeňte nudu na Silvestra: Vyrazte pred polnocou do ulíc!


Buďte ohľaduplní

Silvestrovská noc predstavuje je zaťažkávajúcu skúšku pre všetkých domácich miláčikov, lesnú zver aj hospodárske zvieratá, ktoré sa voči nadmernému hluku nedokážu nijako brániť. Nezabudnite však citlivo pristupovať aj ku chráneným osobám, teda deťom a starším ľuďom. Manipuláciu s pyrotechnikou si určite odpustite v blízkosti materských škôl, domovov dôchodcov a domov sociálnych služieb.


Aké sú vaše skúsenosti so zábavnou pyrotechnikou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame