Chcete vyzerať mladšie? Zabudnite na krémy, stavte na tieto potraviny

Žena

thinkstockphotos.com

Reklamy na zázračné omladzujúce krémy či séra na nás číhajú z každej strany. No povedzme si pravdu, zázrak sa od nich čakať nedá. Zato správnou výživu a pravidelným zásobovaním tela tými správnymi potravinami si možno pomôcť oveľa lepšie. Ako bonus navyše získate menej mincí vykotúľaných z peňaženky a pevnejšie zdravie.

Krása ide z vnútra

A práve preto sú krémy, ktoré sa len natierajú na vonkajšie vrstvy pokožky, účinné len do istej miery. Ak chcete vyzerať mladšie, potrebujete vzpružiť, hydratovať a vyživiť pokožku a to ide iba z vnútra. Postarať sa o to dokáže kvalitná strava. Existujú totiž potraviny, ktoré prospievajú práve vašej pokožke, vlasom a nechtom. Ktoré si teda pri najbližšom nákupe vložiť do nákupného košíka?

Strukoviny aspoň raz týždenne

Fazuľu, sóju, šošovicu alebo hrach. Priložte ruku na srdce, ako často ich jedávate? Väčšina z vás ani raz za mesiac a pritom sú tak zdravé, výživné a blahodarne pôsobiace. Patria dokonca medzi superpotraviny. Obsahujú veľa vlákniny, vďaka čomu prečisťujú črevá, a tak pôsobia priaznivo aj na pokožku  a podporujú jej zdravie. Majú navyše protizápalové účinky a dokážu vzpružiť zostarnutú, vysušenú, stuhnutú a vráskavú pokožku.


Mohlo by vás zaujať: Superpotraviny ako ochranný štít proti rakovine: Doprajte si ich každý deň!


Spirulina, chlorella, mladý jačmeň, či pšenica

Toto sú potraviny, patriace do skupiny tzv. zelených potravín. Vysokou mierou prispievajú k detoxikácii organizmu. Obsahujú zelené farbivo chlorofyl a okrem neho množstvo vitamínov, minerálov a enzýmov, vďaka ktorým dodávajú fantastickú výživu pokožke a regenerujú ju. Tá sa potom vypne, vzpruží a váš celkový vzhľad pôsobí omnoho mladistvejšie, sviežejšie a prirodzenejšie. Skrývajú sa v nich bielkoviny, karotény, antioxidanty, esenciálne kyseliny, vitamíny skupiny B, ale aj K, C a mnohé iné.

Kyslé citrusy sú základom každej domácnosti

A mali by byť aj tej vašej. Existuje na to nespočetné množstvo dôvodov. A jedným z nich je aj ten, že úžasne pôsobia na váš celkový vzhľad. Obsahujú viac nutrične bohatých látok, ako napríklad zelenina. V ich zložení nájdete najmä množstvo vitamínu C, ale aj karotenoidy, ktoré prospievajú pokožke. Obsahujú antioxidanty, ktoré podporujú prirodzenú regeneráciu organizmu, omladzujú pokožku a zabraňujú viacerým typom rakoviny. Citróny môžete využiť na pleť aj zvonku. Ak máte problematickú, zapálenú pokožku, stačí do pohára s vodou nakvapkať trochu citrónovej šťavy a potierať si s touto pleťovou vodou večer pred spaním tvár.

Ryby sú na pleť super

Ak ich máte radi, doprajte si ich naozaj často. Morské ryby, od lososa, cez tuniaka, makrelu, slede, sardinky, až po naše pstruhy, sú kvalitné zdroje bielkovín a nielen to. Obsahujú množstvo cenných nenasýtených mastných kyselín, ktoré udržiavajú pokožku hladkú a pružnú. Okrem toho vedia pri pravidelnej a častej konzumácii obmedziť aj tvorbu nových vrások.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Čučoriedky si dajte čo najčastejšie

Sú jedno z najúčinnejších ovocí. A to najmä preto, lebo sa v nich skrýva veľa účinných antioxidantov, vďaka ktorým čučoriedky vyhladzujú vaše vrásky a navyše aj zvláčňujú pokožku. Pleť chránia pred účinkami stresu a pomáhajú jej vyzerať menej unavene a sviežejšie. Ak by vám to nestačilo, priaznivý vplyv majú aj na vlasy a nechty.

Nezabúdajte na tekutiny

Každý vie, že pre krásnu a sviežo vyzerajúcu pleť je potrebné piť veľa tekutín. Nepočítajú sa však všetky tekutiny, ktoré počas dňa vypijete. Vedzte, že kávu či sladené nápoje nemožno zahrnúť do vhodného pitného režimu. Vašej pleti prospeje nielen čistá voda bez bubliniek, ale napríklad aj nesladený zelený čaj, ktorý obsahuje polyfenoly a látku EGCG, vďaka ktorej reaktivuje odumierajúce kožné bunky. Okrem toho je vhodné piť aj čistú vodu s citrónovou šťavou, ktorá má okrem priaznivých vplyvov na pokožku, aj skvelé účinky v oblasti odbúravania tukov.


Ktoré zo spomínaných potravín si pravidelne doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame