Chcete zhodiť pár kíl? Pomôže vám v tom baklažán!

Baklažán

SITA

Tento tmavofialový plod je medzi zeleninou neprehliadnuteľný a celkom úspešne sa u nás udomácnil. Jeho domovinou je India a Čína, ale darí a mu aj v slovenských záhradkách.

Do sýta bez pribratia

Baklažán je ideálny pokrm pri chudnutí. Obsahuje veľa vlákniny a upravený na mnoho spôsobov ho môžete pojedať v podstate bez obmedzenia. Najmä preto, že ho tvorí až z 90 % voda. Nenachádza sa v ňom žiaden tuk a 100 gramov baklažánu má iba 35 kcal. Je tiež výborným zdrojom draslíku a v tomto smere predbehne aj kapustu. Cenný je aj pre značné množstvo kyseliny listovej, ktorá podporuje v tele tvorbu hormónov. Obsahuje celý rad ďalších minerálov a prvkov, ako je železo, horčík, zinok a mangán. V arabských krajinách je dokonca považovaný za afrodiziakum.

Surový, varený alebo pečený ?

Surový určite nie. Rovnako ako jeho príbuzná nezrelá paradajka či plody zemiaku obsahuje toxický solanín. Tepelne upravený – pečený, varený alebo grilovaný – vás svojou nezameniteľnou a lahodnou chuťou prekvapí. Pozor však pri vyprážaní. Baklažán dokáže do seba nasať veľké množstvo oleja a s chudnutím je koniec. Pred prípravou sa ho odporúča posoliť a po pár minútach utrieť orosený povrch. Odstráni sa tak jeho horká príchuť. Aj preto je lepšie vyberať plody mladé, s lesklou a hladkou šupkou. Baklažán pred úpravou nie je nutné šúpať, práve pod šupkou je najviac cenných látok. Pokiaľ nemá tmavé a veľké jadierka, tiež sa ich netreba zbavovať. Dlhodobé skladovanie nevydrží, týždeň v chladničke je maximum.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápi vás neustály hlad? Vyhnite sa týmto potravinám a nápojom!


Rovno zo záhrady

Baklažán rastie pomaly, preto je potrebné ho predpestovať. Semienka sadíme už vo februári do vlhkého substrátu, do hĺbky asi 1 cm. Samozrejme v byte alebo v skleníku – rastlinka potrebuje teplo okolo 20 stupňov. Zaobchádzame s ňou rovnako ako s paradajkami. Na záhon ju presadíme až v máji po zmrznutých mužoch – Pankrác, Servác, Bonifác. Ak nemáte záhradu, nezúfajte. Baklažánu sa darí aj v nádobách a pri dostatočnej zálievke máte šancu na bohatú úrodu. Prvé plody dozrievajú začiatkom augusta. Majú sýtu tmavú až čiernu farbu. V poslednej dobe možno v obchodoch nájsť aj baklažány inej farby, napríklad ružové, pásikavé či dokonca biele a tiež tzv. baby baklažány.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zimné pochúťky: Zaženú únavu a vyčarujú úsmev na perách!


Jednoducho, rýchlo, chutne

Tento jednoduchý recept zvládne aj začiatočník! Baklažán osmažíme, alebo opečieme nasucho v rúre. Potom ho nadrobno nakrájame a zmiešame s rovnako na drobno nakrájanou cibuľou. Zmes doplníme citrónovou šťavou a  olivovým olejom Podľa chuti okoreníme, osolíme a pridáme sladkú papriku. Kto má rád ostré, môže dodať kúsok čili papričky. Dôkladne premiešame. Podávame s chlebom, bagetou, hriankami.

Zdroj: SITA, SITA, Janka
Odporúčame