Chlad im škodí: Tieto potraviny by ste v chladničke skladovať nemali

Chladnička

thinkstockphotos.com

Predchodkyňa dnešnej chladničky bola vynájdená v roku 1899. Odvtedy sa skladovanie potravín stalo o čosi ľahším a ich životnosť sa tak značne predĺžila. Uskladnenie v chladničke však má svoje pravidlá. Možno sa budete čudovať, ale väčšina z nás v nej má i také, ktoré tam vôbec nepatria.

Najprv základné pravidlá

  • Odborníci na bielu techniku radia, aby sme potraviny v chladničke skladovali takto: 
  • V najvrchnejšej časti chladničky skladovali potraviny, ktoré zvládnu i vyššie teploty – takými môžu byť syry, maslá, údeniny, káva či víno.
  • strednej časti chladničky môžeme uskladniť hotové jedlá, mliečne výrobky (jogurty, mlieko), dezerty či nealkoholické nápoje. Teplota tu zvyčajne dosahuje od 3 do 6 stupňov.
  • najspodnejšej časti, kde sa v závislosti od stupňa chladenia drží teplota od 0 do 4 stupňov, môžeme uskladniť mäso a ryby.
  • Spodné zásuvky sú určené pre ovocie a zeleninu.
  • No a napokon do dvierok môžeme uložiť vajcia, marmelády, horčicu či nápoje. Teplota v tejto časti dosahuje vyššie čísla, keďže sa dvere často otvárajú.

Nesprávne umiestnenie potravín v chladničke môže skracovať ich životnosť a to isté platí pre ovocie či zeleninu, ktorá do tohto spotrebiča vôbec nepatrí. Chlad totiž ničí prirodzené vlastnosti niektorých potravín a znehodnocuje ich chuť, vzhľad a napokon i výživové zloženie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Čistá a voňavá chladnička je zrkadlom domácnosti: Ako sa o ňu správne starať?


Paradajky

Predstavujú zrejme najväčší prehrešok, ktorý v chladničke môžeme nájsť. Paradajky sú totiž i vo svojom prirodzenom prostredí, teda v záhrade, veľmi chúlostivé. V chlade strácajú svoju prirodzenú mierne sladkastú chuť a textúru. V prostredí s nižšími teplotami dochádza k narúšaniu obalu paradajok, čo spôsobuje, že sa stávajú kašovitými. Studený vzduch navyše zastaví proces ich dozrievania. Ideálnym skladovým priestorom je komora, prípadne iné miesto s izbovou teplotou. Položte ich stonkou nadol, mimo priameho slnečného svetla.

Cibuľa

Možno ste už počuli o tom, že ak na niekoľko hodín vložíte cibuľu do chladničky, zmiernite tým schopnosť cibule rozplakať vás pri jej krájaní. Dlhodobé uskladnenie cibule v priestoroch s veľmi nízkymi teplotami a vysokou vlhkosťou sa však neodporúča. Práve vlhkosť, ktorá sa v chladničke udržuje totiž spôsobuje, že cibuľa mäkne a hnije. Celé cibule by sa mali uchovávať na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste v prútenom koši. V žiadnom prípadne ich neuchovávajte v igelitových vreciach, a to práve kvôli nedostatočnej cirkulácii vzduchu. Cibuľu navyše nikdy nedržte v blízkosti zemiakov, pretože vlhkosť a plyn, ktoré zemiaky produkujú, môžu spôsobiť znehodnotenie oboch druhov zeleniny.


Tiež by vás mohlo zaujať: Potraviny vo vašej mrazničke: Čo zmrazovať, na koľko a čo radšej vôbec?


Kôstkové ovocie

Pre broskyne, marhule, čerešne či slivky nie je chladnička vhodným skladovacím prostredím. Nízke teploty a vlhkosť môžu rýchlo ovplyvniť ich kvalitu a chuť a premeniť ich na plesnivejúce ovocie. Kôstkoviny radšej uskladnite v klasickom hnedom papierovom vrecku na suchom mieste s izbovou teplotou. Ovocie vždy usporiadajte stonkou nadol a ak je nutné ich dozretie, položte ich na dosku či tácku  na slnečné miesto.

Vodný melón

Americkí vedci prišli na to, že pri uskladnení červeného melóna pri izbovej teplote dochádza k výrazne vyššiemu zachovaniu prirodzených antioxidantov lykopénu a beta karoténu. Melóny skladované pri izbovej teplote mali dokonca o 40 percent viac lykopénu a o 139 percent viac beta karoténu v porovnaní s melónmi uskladnenými v chladničke.

Zemiaky

Uskladnenie zemiakov na miestach, kde teplota dosahuje takmer bod mrazu znehodnocuje ich zloženie a prirodzenú chuť. Nízke teploty totiž štiepia škrob v zemiakoch, čo zvyšuje ich obsah cukru. To pri ich následnom tepelnom spracovaní vedie k väčšej prítomnosti chemickej látky nazývanej akrylamid, či je škodlivina, ktorá zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Ideálnym miestom pre zemiaky sa preto stáva tmavá chladnejšia a vetraná komora, alebo pivnica. Vyhnite sa však skladovaniu zemiakov v igelitových vreckách, ktoré neumožňujú dostatočnú cirkuláciu vzduchu.


Ktoré zo spomínaných potravín zvyknete skladovať v chladničke? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame