Chlad výrazne vplýva na našu pokožku: Počas zimy sa treba o pleť starať

Žena

thinkstockphotos.com

Teploty okolo nuly, či dokonca pod ňou, vplývajú na náš život rôzne. Častými signálmi je únava, podráždenosť či choroby. Chlad nerobí dobre ani pokožke, špeciálne na tvári a rukách, ktoré sú vplyvu počasia priamo vystavené. Počas zimy by sme tak starostlivosť o pleť nemali podceňovať, má totiž svoje pravidlá, na ktorých sa zhodujú aj kožní lekári.

Rovnako pre ženy aj mužov

„Vhodné sú najmä krémy s tuhšou textúrou, prípadne s obsahom kyseliny hyalurónovej a vitamínov. Pleť vyživia, hydratujú a pomôžu vytvoriť ochranný film,“ radí dermatologička Denisa Dostálová z polikliniky na Radlinského ulici v Bratislave. Pre citlivú pleť odporučila krémy bez obsahov parfumov a parabénov. Platí to podľa nej pre ženy i pre mužov.


Mohlo by vás zaujímať: Zima a vaša pleť: Na čo si treba dávať v chladnom počasí pozor?


Krémy podľa typu pleti

Krémy si treba vyberať podľa typu pleti. Suchej pleti vyhovujú tie s vyšším obsahom tukov. Ľudia so suchou pokožkou by sa mali tiež vyhýbať umývaniu si rúk horúcou vodou. „Pleť to ešte viac vysuší, rovnaký efekt majú aj čistiace mlieka či micelárne vody s obsahom alkoholu,“ uviedla Dostálová.

Naopak, pre mastnú pleť sú vhodné ľahšie hydratačné krémy, pre zmiešanú zase prípravky s vyváženým obsahom výživných a hydratačných látok. Zimné slnko netreba podľa odborníčky nemožno podcenirť. Aj v chladných mesiacoch treba používať krémy s vyšším UV filtrom, najmä na horách.

Na čo netreba zabúdať?

●      nezabúdajte chrániť aj pery. Koža na perách je veľmi tenká a chýbajú jej mazové žľazy. Preto je náchylnejšia k bolestivému popraskaniu a poškodeniu. Po ruke majte preto vždy balzam na pery, ktorý je dostatočne mastný. V tejto oblasti platí, že tie najlacnejšie, klasické loje na ústa ich dokážu chrániť lepšie, ako mnohé moderné balzamy

●      babská rada – užívajte vnútorne pupalkový olej, prípadne kolagén

●      neumývajte si pleť hodinu predtým, než idete von

●      v zime vynechajte naparovanie, mechanický peeling, pleťové vody s obsahom alkoholu (vysušujú pleť)

●      pleť pravidelne vyčistite, tonizujte a na noc naneste mastnejší krém

●      raz do týždňa si naneste pleťovú masku


Mohlo by vás zaujímať: Zima ústam nepraje: Suché a popraskané pery zacelia tieto hojivé zázraky


V zime pomôže aj mejkap

K ochrane pleti prispievajú aj mejkapy, poradila Dostálová ženám. Chránia ju pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi, bránia dehydratácii pleti a súčasne kryjú akné, pigmentové škvrny, mnohé majú aj liftingový efekt a UV filter.

Aplikovať mejkap odporúča dermatologička až po ošetrení vhodným krémom. „Ten treba aplikovať aspoň 30 minút pred odchodom z domu, aby sa predišlo podráždeniu pleti. Kožu treba premastiť aj viackrát denne, dôležité je dodržiavať pitný režim, nemožno zabúdať na rukavice,“ povedala Dostálová.


Ako sa o svoju pleť v zime staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame