Chladné noci sú za dverami: Ponúkame tipy, ako záhradu pripravíte na zimu!

vidly

sxc.hu

Aj keď sa jeseň ešte len začína, ortuť teplomera počas noci nebezpečne klesá k nule. Zvlášť v severných regiónoch Slovenska už pomaly treba rátať s prízemnými mrazmi. V súvislosti so zmenou počasia je preto nevyhnutné dopriať primeranú starostlivosť aj našim záhradkám. Poradíme vám, ako pôdu nachystať na zazimovanie a ktoré časti dôkladne poprikrývať.

Posvieťte si na opadané lístie

Unavuje vás pravidelné hrabanie lístkov, ktoré na jeseň opadávajú zo stromov? Hoci táto činnosť nepatrí k najobľúbenejším, rozhodne by ste ju nemali zanedbávať. Vyhraďte si na ňu čas minimálne jedenkrát do týždňa. Aj na jeseň je totiž mimoriadne dôležité, aby váš trávnik dýchal a prijímal slnečné žiarenie. Vďaka nemu si totiž uchová nevyhnutné živiny v koreňovom systéme, aby nasledujúcu jar opäť dobre rástol. Vrstva opadaného lístia trávnik dusí tým, že zamedzuje prístup kyslíka a zelený porast tak výrazne oslabuje. Lístie však rozhodne nemusíte vnímať ako odpad. Využitie nájde v komposte, ale aj pri zazimovaní kvetín.

Pokračujte v polievaní stromov

Uplynulé leto bolo pomerne suché a mnoho záhradkárov bolo nútených svoju záhradu neustále polievať. So zavlažovaním neprestávajte ani na jeseň, predovšetkým u stále zelených drevín. Ich lístie totiž neopadáva, čo v praxi znamená, že sa z nich naďalej odparuje voda – aj v chladnejších mesiacoch. Pri nedostatku zrážok preto stromy polievajte, až kým zemina nezamrzne.


Mohlo by vás zaujímať: Spríjemnite si jeseň v záhrade: Začnite s budovaním jazierka


Stromčeky vyzbrojte chráničmi

Či už zvolíte plastové alebo drôtené chrániče, je len na vás. Nezabudnite ich však nainštalovať okolo tenších kmeňov všetkých nových stromčekov a krov. Aby ste ich ochránili pred prípadnými hlodavcami, akými sú poľné zajace, hraboše alebo myši, nezabudnite zvoliť takú výšku, aby presahovala snehovú nádielku. Po minuloročných skúsenostiach nie je na škodu, aby ste rátali skôr s väčším množstvom snehu.

Vyhrňte si rukávy…

…a vezmite na jeseň do rúk rýľ. Rýľovanie je totiž v tomto ročnom období doslova nevyhnutnosťou. S rýľom narábajte tak, aby ste prenikli do hĺbky 20-25 centimetrov pôdy. Netreba si však brať veľké množstvá zeminy naraz. Z pôdy „odkrajujte“ po tenších vrstvách, aby ste sa nevyčerpali príliš rýchlo. Nezabudnite vyzberať všetko, čo do kvalitnej zeminy nepatrí – väčšie kamene, korene burín, či hniezda škodcov.


Mohlo by vás zaujímať: Plodná záhrada v súlade s prírodnými zákonitosťami: Môžete ju mať aj vy!


Aké hnojivo použiť?

Po dobre odvedenej práci s rýľom je potrebné, aby ste pôdu pohnojili. Uprednostnite organické hnojivá z maštale alebo kompostu. Ak nemáte vlastné možnosti, spoľahnite sa radšej na domácich pestovateľov a chovateľov. Výživné látky však nemusíte zaorávať príliš hlboko. Zmiešajte ju s najvrchnejšou vrstvou ornice a príroda sa postará o zvyšok.

Tip od čitateľa: Ak rozkladáte zložitý záhradný nábytok, jednotlivé spoje si očíslujte pomocou výraznejších nálepiek. Tento spôsob uskladnenia vám zaručí, že nasledujúce leto budete presne vedieť, ktoré diely kam patria. Ušetríte si tak množstvo času a ku dobrej domácej grilovačke sa dostanete o niečo skôr.


Máte aj vy nejaký tip, ako pripraviť pôdu na zimu? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame