Chladné počasie pokožke rúk nepraje: Doprajte jej správnu starostlivosť

Ruky

thinkstockphotos.com

Dlane sú jedným z najpoužívanejších a najnechránenejších miest na tele, a tak sú po celý deň vystavené rôznym vplyvom, ktoré ich vysušujú a robia drsnými. Faktory vplývajúce na ich poškodzovanie sú suchý vzduch, chladné počasie či nízka vlhkosť. Nepoteší ich ani nadmerné umývanie rúk alebo ponáranie do vody, kontakt s chemikáliami, chlórová voda a nadmerné používanie mydiel.

Tak, ako sa treba starať o pokožku tváre či tela, treba starostlivosť dopriať aj svojim rukám. Pravidelná a vhodná výživa pomôže zmäkčiť pokožku rúk veľmi rýchlo a nepotrebujete k tomu žiadne drahé krémy či gély.

Olivová masáž rúk

Olivový olej obsahuje antioxidanty a mastné kyseliny, ktoré sú pre suché a drsné ruky doslova vyživujúcou bombou. Pokožku rúk udržujú jemnú, vláčnu a hydratovanú. Okrem toho spomaľuje aj starnutie pokožky rúk. Bežné krémy môžete nahradiť masážou rúk. Masírujte ich teplým olivovým olejom 5 až 10 minút dvakrát denne, aby ste dosiahli mäkšie a hladšie ruky. Alebo im doprajte sladký olivový peeling. Zmiešajte rovnaké množstvo olivového oleja s jemným cukrom. Krúživými pohybmi masírujte ruky 10 minút. Potom počkajte 5 minút a ruky opláchnite teplou vodou, osušte a naneste tenkú vrstvu hydratačného krému.


Mohlo by vás zaujať: Nechty prezradia veľa o vašej fyzickej forme: Ako ich mať krásne a zdravé?


Maska z ovsených vločiek

Ovsené vločky fungujú ako prírodná očista rúk, pretože majú exfoliačný účinok, a teda odstraňujú odumreté časti tkaniva. Okrem toho obsahujú bielkoviny, ktoré pomáhajú predchádzať strate vody a udržiavajú tak pokožku hydratovanú. Pripravte si pastu z dvoch polievkových lyžíc mletých ovsených vločiek, jednej čajovej lyžičky medu a trochy vody. Napokon môžete pridať aj trochu čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy. Zmes naneste na ruky a nechajte pôsobiť 10 minút, po ktorých ju opláchnete teplou vodou.

Nočný kokosový zábal

Unikátna kombinácia mastných kyselín v kokosovom oleji je pre suchú a drsnú pokožku doslova prírodným zázrakom. Kokosový olej poškodenú pokožku rúk upokojuje, a to platí aj pri poškodení škodlivým ultrafialovým žiarením. Zahrejte panenský kokosový olej a naneste ho na pokožku rúk. Krúživými pohybmi masírujte asi 5 minút pred tým, ako idete spať. Ruky potom zabaľte do rukavíc a nechajte ich takto odpočívať po celú noc pre dosiahnutie lepších výsledkov. Kokosový olej môžete nahradiť avokádom, jojobovým alebo mandľovým olejom.

Mliečny krém

Vysoký obsah tuku v mlieku pôsobí ako prírodný krém pre suché a drsné ruky. Kyselina mliečna navyše pomáha odstrániť odumretú suchú pokožku a udržuje optimálnu hladiny pH. Natrite ruky čerstvým kravským mliekom, nechajte pôsobiť 10 minút, potom ruky dôkladne opláchnite vlažnou vodou. Okrem toho si ešte môžete pripraviť mliečny krém. Zmiešajte 2 čajové lyžičky mlieka a 2 polievkové lyžice hladkej múky. Vzniknutú pastu natrite na ruky a nechajte pôsobiť 5 minút pred opláchnutím vlažnou vodou.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Medová maska

Med je prírodný zvlhčovač, ktorý má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti a navyše pôsobí ako stabilizátor vlhkosti. Pomáha v pokožke „uzamknúť“ toľko vlhkosti, koľko potrebuje, aby zostali mäkké a hladké. Okrem toho pôsobí aj ako spomaľovač starnutia pokožky. Votrite trochu medu do pokožky celej ruky a nechajte pôsobiť asi 10 minút. Potom ho opláchnite vlažnou vodou. Ďalšou možnosťou je pridať pár kvapiek citrónovej šťavy a olivového oleja na 2 čajové lyžičky medu. Zmesou potrite ruky, nechajte vyschnúť a potom ju opláchnite teplou vodou.

Jogurtový krém

Jogurt je ďalšou prírodnou hydratačnou látkou, ktorá pomáha v boji proti suchej a drsnej pokožke rúk. Kyselina mliečna v jogurte navyše pôsobí ako prírodný čistiaci prostriedok a exfoliačné činidlo, ktoré odstraňuje odumreté bunky. Naneste lyžičku čerstvého jogurtu na ruky a jemne masírujte 5 minút. Potom nechajte jogurt pôsobiť ďalších 10 minút a až potom ho opláchnite teplou vodou.


Ako sa o pokožku svojich rúk staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame