Chlieb, vajcia, múka či paradajky: Viete, ako sa potraviny správne skladujú?

Potraviny

thinkstockphotos.com

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako správne skladovať zeleninu či iné potraviny? Prvou voľbou, ako ich bezpečne uskladniť a predĺžiť tak ich trvanlivosť, by bola zrejme chladnička, čo často nie je práve najlepší nápad. Chlad môže v niektorých prípadoch spôsobiť stratu prirodzenej chuti potraviny. Uskladnenie na mieste s izbovou teplotou zasa môže urýchľovať rozklad.

Chlieb

Základ slovenskej kuchyne tvorí jednoznačne chlieb. Ak viete, že sa ten čerstvo kúpený u vás dlho „neohreje“, určite ho skladujte v (najlepšie drevenom) chlebníku. Vhodný je spôsob starých mám, a to zabalenie do plátenej utierky. Pozor na mikroténové vrecká – chlieb v nich môže splesnivieť, o chrumkavej kôrke ani nehovoriac. Preto ich vždy nechajte trochu pootvorené a zabezpečte prísun vzduchu, najmä v horúcom počasí. Pokiaľ ale viete, že ho chcete skladovať dlhodobo, odporúčame mrazničku (môžete si ho vopred nakrájať a následne rozmrazovať už len krajce), nikdy však nie chladničku. V nej totiž chlieb až trikrát rýchlejšie saje vlhkosť ako na poličke pri izbovej teplote.

Múka

Správne miesto na uskladnenie múky nie je špajza ako by ste si možno mysleli, ale chladnička. Rafinovaná múka má dlhšiu trvanlivosť, pretože väčšina olejov zo zŕn je odstránených počas zušľachťovania. Pri teplote 23°C môže byť uskladnená v špajzi maximálne tri mesiace, takže ak pečiete často, pokojne ju tam majte aj naďalej – zrejme ju miniete aj skôr. Chladné prostredie ale predĺži jej trvanlivosť po dobu až jedného roka, mala by však byť vo vzduchotesnej nádobe. Pre lepšie výsledky pri pečení môžete pred použitím  zahriať múku uchovávanú v chladničke na izbovú teplotu.


Mohlo by vás zaujať: Chutný chlieb čo najdlhšie: Ako ho správne skladovať?


Vajcia

Vajcia sa odporúčajú skladovať v chladničke. Aj tu však treba nájsť správne miesto. Hoci výrobcovia chladničiek vymysleli vajíčkam „vhodný priestor vo dverách“, v skutočnosti až taký vhodný nie je. Ide skôr o priestorové šetrenie. Vhodnejšia je niektorá z poličiek – vo dverách, kde sa najčastejšie vajcia ukladajú, sa totiž teplota neustále mení. FoodTest Laboratories z Veľkej Británie dokonca porovnávali vajíčka uchovávané v chladničke s uskladnenými pri izbovej teplote cca 20 °C. Po dvoch týždňoch boli obe vzorky rovnaké – bez škodlivých baktérií. ,,Nie je rozdiel medzi skladovaním vajec v chladničke a pri miernej izbovej teplota,“ povedal šéf laboratória Jay Tolley.

Zemiaky

Zemiakom sa páčia suché, chladné a tmavé miesta. V chladnom zasa docielite, aby si zachovali svoju prirodzenú sladkosť. Vo vlhkom prostredí totiž plesnivejú, teplo navyše podporuje ich klíčenie.

Cibuľa

Cibuli sa najlepšie darí na suchom, vetranom a tmavom mieste, inak dochádza k plesniveniu. V žiadnom prípade nenechávajte cibuľu v umelohmotných vreckách a ani ju dopredu nešúpte, znižuje sa tak jej trvanlivosť.


Mohlo by vás zaujať: Zásady zdravej grilovačky: Držte sa ich a vášmu telu neublíži


Cesnak

Tmavá, chladná špajza s dobrým vetraním je to najsprávnejšie miesto pre cesnak. Najvhodnejšie by dokonca bolo uložiť ho do pleteného košíka. Uzavreté vrecká alebo nádoby spôsobujú plesnenie a klíčenie. Ak používate cesnak len zriedka a v malom množstve, zvyšné strúčiky môžete zamraziť.

Paradajky

Väčšina z nás v snahe zachovať čerstvosť paradajok, uloží tieto šťavnaté plody práve do chladničky, ale to je, zdá sa, chyba. Chladné prostredie spôsobuje, že paradajky strácajú vodu a svoju prirodzenú chuť. Najsprávnejšie je teda skladovať ich pri izbovej teplote bez prístupu priameho slnka.

Uhorky

Rovnaký prípad ako paradajky. Ani uhorky nie sú vhodné do chladničky. Chladné miesto spôsobuje urýchlenie ich rozkladu. Neukladajte ich ale ani k paradajkám, pretože produkujú etylén, ktorý spôsobuje zrenie, a tým, hoci nechtiac, likvidujete vlastne obe potraviny.


Mohlo by vás zaujať: Čistá a voňavá chladnička je zrkadlom domácnosti: Ako sa o ňu správne starať?


Orechy

Orechy najčastejšie skladujeme v špajzi, no vhodnejšia je pre ne chladnička. V uzatvárateľnom vrecku alebo nádobe v chladničke vydržia aj celý rok čerstvé. Naopak, izbová teplota ničí ich prírodné oleje, a tým spôsobuje zhorknutie.

Víno

Zrejme viete, že neotvorené fľaše vína sa skladujú vo vodorovnej polohe (vo zvislej korok uschne a do fľaše sa dostane vzduch) v tmavej miestnosti, pri maximálne 24°C, s vlhkosťou okolo 70%. Ak ste však fľašu otvorili a víno nedopili, korok pevne zatlačte späť do fľaše, aby ste minimalizovali prístup vzduchu a uložte na chladné a tmavé miesto. Takto vám víno vydrží aj viac ako päť dní.


Ako spomínané potraviny skladujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame