Chĺpky na tvári pribúdajú najmä v menopauze: Viete, ako ich správne odstrániť?

žena

kozzi.com

Hoci je ochlpenie na ľudskom tele absolútne prirodzené, súčasný kult krásy diktuje u žien hladkú pokožku takmer na všetkých partiách. O to citlivejšie dámy reagujú, pokiaľ tmavšie a zhrubnuté chĺpky rastú tam, kde by sme ich za normálnych okolností nehľadali – nad hornou perou, na brade či lícach. Čo sa za týmto kozmetickým problémom ukrýva a ako sa ho zbaviť čo najefektívnejšie?

Chĺpky na tvári má každá z nás

Či už sú viditeľné viac alebo menej, chĺpkom na tvári sa nevyhne žiadna dáma. Obrovskú výhodu však majú blondínky, u ktorých sú tieto chĺpky doslova jemné ako na broskyni a navyše sú aj veľmi svetlé. Pri bežnom líčení sú sotva badateľné a ich nositeľky prakticky nijako nezaťažujú. Úplne iná situácia nastáva  v prípade tmavovlasých žien, u ktorých sa výraznejšie ochlpenie začne prejavovať najskôr nad hornou perou. Ide o mimoriadne intímnu záležitosť, ktorá u nežnejšieho pokolenia môže vyvolať pocity frustrácie a môže výrazne naštrbiť nielen ich sebavedomie, ale aj spoločenský život.


Mohlo by vás zaujímať: Zarastáte aj tam, kde by ste nemali? Nadmerné ochlpenie môže znamenať vážnu chorobu!


Nežiaduce chĺpky prichádzajú s vekom

Rozhodujúcim faktorom pre výraznejšie ochlpenie na tvári je obdobie menopauzy, kedy prirodzene dochádza k poklesu hladiny ženského hormónu estrogénu. Ten ovplyvňuje činnosť všetkých orgánov v tele vrátane kože. Až viac než 30% dám v prechode priznáva, že zápasí s nechceným ochlpením na tvári. K slovu sa totiž hlási testosterón, ktorý spôsobuje, že v oblasti brady, líc a nad hornou perou začnú vyrastať tmavé a zhrubnuté chĺpky. Čoraz častejšie však s týmto problémom bojujú aj dámy pred obdobím klimaktéria. Príčinou môže byť:

  • nadmerná produkcia testosterónu – zväčša podmienená geneticky
  • poruchy menštruačného cyklu
  • hormonálne zmeny – napríklad syndróm polycystických vaječníkov
  • endokrinologické ochorenie – choroby žliaz s vnútorným vylučovaním

Žiletka je absolútne tabu

Pokiaľ len občas natrafíte na tvári na zhrubnutý chĺpok, pokojne ho vytrhnite pinzetou, ako pri obočí. Problém však nastáva, ak ochlpenie začína pripomínať fúzy, prípadne sa sformuje do briadky alebo bokombrád na lícach. Vtedy sa vytrhnutie pinzetou neodporúča rovnako ako žiletka. Holenie by totiž celú situáciu iba zhoršilo – chĺpky by vyrastali rýchlejšie a hrubšie.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodné masky pre zrelú pleť a proti vráskam: Vyskúšajte ich ešte dnes


Doma stavte na depilačné krémy či voskové prúžky

V domácom prostredí môžete nežiaduce ochlpenie odstrániť za pomoci depilačných krémov alebo voskových prúžkov. Prvý variant je síce veľmi pohodlný, no značným rizikom sú chemikálie obsiahnuté v jednotlivých výrobkoch, na ktoré citlivá pokožka môže zareagovať prehnaným podráždením (cena jedného krému, ktorý vám vydrží celé mesiace je podľa druhu okolo 5 eur).

Voskové prúžky sa väčšinou znášajú dobre, pred prvým pokusom sa však oplatí zájsť do profesionálneho kozmetického salónu, aby ste samy videli, ako ich treba aplikovať a strhávať. (v kozmetickom salóne cena za výkon podľa druhu salóna už od 2 eur) Ich nevýhodou je, že miesta vydepilovaných chĺpkov môžu sčervenieť, preto je takýto kozmetický zákrok vhodné vykonávať večer pred spaním a ošetrované miesto vyčistiť pleťovou vodou s upokojujúcim účinkom. Zároveň treba podotknúť, že obe metódy sú dočasné a treba ich vykonávať v pravidelných intervaloch. (cena jedného balenia je okolo 5 eur ale vydrží vám pomerne dlho)

Laser verzus IPL

Pod skratkou IPL sa skrýva intenzívne pulzné svetlo. Keďže lúč prenikajúci k vlasovému folikulu reaguje s farbivom, ktoré sa nachádza aj v pokožke, energia je nižšia, aby nedošlo k poškodeniu štruktúr kože. Zákrok je síce bezbolestný a vďaka kupónom na rôznych zľavových portáloch je aj cenovo dostupný (od cca 6 eur za jedno sedenie). Na rozdiel od laserovej metódy pod dohľadom lekára je však potrebných oveľa viac sedení.

Ošetrenie laserom je cenovo náročnejšie a napriek chladeniu dochádza k bolestivému štipkaniu a začervenaniu kože. Výsledky sú však viditeľné už po prvom raze a celkový počet návštev pre definitívne odstránenie chĺpkov je nižší (jedna návšteva od cca 35 eur).


Mohlo by vás zaujímať: Minerály a vitamíny pre mladistvú pleť aj staršom veku: Kde ich hľadať?


Domáce ošetrenie laserom

Momentálne existuje aj možnosť domáceho ošetrenia laserom. Ak chcete depilovať viac častí tela alebo sa naň môžete s niekým zložiť, zvážte aj túto možnosť. Najznámejší stojí okolo 250 eur – jednou z ďalších možností ako znížiť jeho cenu aj aj nákup z druhej ruky. Ak sa chystáte epilovať aj nohy, ruky, v konečnom dôsledku sa vám jeho kúpa vyplatí, aj keď ide pre používateľa o dosť pracný spôsob. Nezabúdajte, že laser je vhodný pre sfarbené, nie blond chĺpy a výsledky sú lepšie, ak je vaša pokožka čo najsvetlejšia – neopálená. 

Odfarbenie tiež pomôže

Ak sa odstraňovania chĺpkov bojíte, máte ešte jednu možnosť – odfarbenie. Vďaka tomu budú menej nápadné. Kúpiť si môžete špeciálny krém s obsahom peroxidu vodíka (cca 3 eurá). Ak sa radšej spoľahnete na služby kozmetičky, celý úkon vás – podľa miesta a druhu salónu vyjde približne rovnako. Pozor však, chĺpky dorastajú tak ako vlasy, takže ich časom treba doodfarbovávať.


Aká metóda odstraňovania ochlpenia na tvári je podľa vás najlepšia? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: kozzi.com, sxc.hu, Emma
Odporúčame