Chĺpky na tvári trápia mnohé ženy: Ideálny čas na ich odstránenie je práve teraz

Žena

profimedia.sk

Ľudské ochlpenie je kapitola sama o sebe. Na jednej strane je u pánov symbolom mužnosti, na druhej – u dám, ho zas moderná spoločnosť veľmi neakceptuje. Hladká a oholená ženská pokožka je dnes v podstate samozrejmosťou. Sú partie, kde sa to dá docieliť jednoducho, no čo ak sa začne nepríjemné ochlpenie objavovať na tvári, kde sa holiť nesmie?

Chĺpky na tvári majú všetky ženy. Ak patríte medzi prirodzene bledé typy, máte o výhodu viac. Bledšie chĺpky sú totiž prirodzene jemnejšie a bledšie, takže sú okom menej viditeľné a ich majiteľku nijak nezaťažujú. Horšie sú však na tom tmavé typy žien. Tie sa musia s chĺpkami pasovať omnoho viac a často to pre ne môže znamenať problémy v intímnej sfére, ako aj v spoločenskom živote a nepridá im to veru ani na psychickej pohode.

Za všetko môžu hormóny

Problémy týkajúce sa nadmerného ochlpenia na tvári začínajú najmä nad hornou perou. Hlavnou príčinou vzniku tohto nepríjemného problému je najmä vek a hormonálne zmeny v organizme ženy. Všetko je ovplyvnené hormónmi s vnútornou sekréciou,“ potvrdzuje dermatologička, MUDr. Mária Petrášová zo žilinskej kliniky estetickej a laserovej medicíny DermaPoint. Okrem hormonálnych zmien, typických pre obdobie menopauzy, sa však na nadmernom ochlpení môžu podieľať aj endokrinné ochorenia.

Na holenie radšej rýchlo zabudnite

Na rozdiel od iných častí tela, napr. podpazušie či nohy, kde sa bežne holíme holiacim strojčekom, na tvári sa tento spôsob odstránenia ochlpenia neodporúča. Celú situáciu by holenie len zhoršilo a začalo by vám rásť nielen viac chĺpkov, no boli by aj tmavšie a hrubšie. „Neodporúčam ani vosk na hornej pere, lebo dochádza ku drobným mechanickým poraneniam pokožky a ak má koža u daného jedinca tendenciu hojiť sa so zvýšenou tvorbou pigmentu, koža po epilácii s voskom spigmentuje,“ objasňuje dermatologička MUDr. Mária Petrášová. A čo vytrhávanie chĺpkov, ktoré sa objavia len sem–tam? „Ja osobne nie som proti trhaniu chĺpkov na tvári, ak ich nie je extrémne veľa, alebo ak žena nemá hormonálne ochorenie a nezarastá ako muž. Neodporúčam trhať chĺpky z pigmentových intradermálnych névov, lebo tam sa opakovane mechanicky dráždi znamienko,“ upozorňuje lekárka.


Mohlo by vás zaujímať: Mimika, tvar hlavy či nosa: Viete, čo o vás prezrádza okoliu?


Ako sa zbaviť nepríjemných chĺpkov?

Ciest na odstránenie nežiadúceho ochlpenia na tvári je viacero. Odborníčka na problematiku, MUDr. Petrášová: „Odporúčam laserové odstránenie chĺpkov na hornej pere. Aj keď neexistuje absolútne odstránenie nežiadúceho ochlpenia (hormonálny systém, rôzne endokrinné ochorenia, u ženy prechod, atď), laserová technika je v súčasnosti na špičkovej úrovni.“ Najvhodnejší čas na odstránenie chĺpkov je práve teraz, počas zimy. „Špičkové  stroje sú prispôsobené práci aj na opálenej pokožke, a tak je práca s epilačným laserom možná aj v letnom období, ale práve v lete chcú byť viac menej všetci už bez chĺpkov,“ odporúča odborníčka.

Laser, či IPL?

Obidve metódy dokážu problém odstrániť. Aký je teda medzi nimi rozdiel a podľa čoho si vybrať? Dermatologička porovnáva: „Pri laserovej metóde je ošetrenie menej bolestivé a viac efektívne. Pri IPL dochádza ku rozptylu svetla, to nesmeruje len ku vlasovej cibuľke, ale sa rozptyľuje aj do okolitej kože a tým ju poškodzuje. IPL viac páli kožu a menej účinkuje na vlasovú cibuľku,“ vysvetľuje lekárka. Zároveň jedným dychom dodáva: „Kvalita ošetrenia závisí od odbornosti osoby, ktorá s daným strojom pracuje, lebo môžete mať napríklad špičkové auto, ale ak neviete dobre jazdiť, tak kvalitu tohto auta nevyskúšate. Ináč povedané, nedostanete z daného lasera to, čo z neho môžete dostať a neodstránite čo najväčšie množstvo vlasových cibuliek.“

E-light verzus IPL

V súčasnosti sa okrem laseru a IPL objavil vo svete odstraňovania chĺpkov ďalší pojem – e-light. V pripade E-light ide vlastne o vylepšené IPL, ktoré je obohatené o rádiofrekvenciu. Dokáže tak zničiť nielen tmavé, ale aj svetlé chĺpky a okrem toho je šetrnejšie k pokožke. Zákrok jemne štipká nejde však o nič extra bolestivé. Po taktomto ošetrení nie je vhodné vystavovať sa slnečnému žiareniu, pretože by mohli na pleti mohli vzniknúť pigmentové škvrny. Preto je práve zima ideálnym časom na odstránenie nežiadúceho ochlpenia špeciálne na tvári. Od jari ju totiž pred slnkom len sotva ukryjeme.


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie sexuálne problémy žien po päťdesiatke: Takto ich môžete vyriešiť!


Pripravte si peňaženku

Ako každý špás, aj odstránenie chĺpkov na tvári vás bude niečo stáť. Jedno sedenie, pri ktorom vám odstránia chĺpky nad hornou perou, vás vyjde už od 20 eur. IPL či e-light vás vyjde približne na polovicu. Potrebných je však viacero opakovaní.

Cena a počet sedení závisí od serióznosti osoby, čo vám ošetrenie poskytuje. Laserové ošetrenie je drahšie, ale počet sedení je výrazne menší ako pri IPL. U nás to stojí od 20 Eur.“  vysvetľuje MUDr. Petrášová a zároveň ľudí upozorňuje, aby sa nenechali nachytať rôznym podvodníkom. „Veľmi často ľudia, čo poskytujú tieto služby klamú, že majú laser a pritom majú len nejakú lampu. Veľmi často sa stretávam s nešťastnými ľuďmi, čo chceli ušetriť peniaze a pritom ich len dobre ošklbali. Treba vyhľadávať lekárske centrá na epilácie, pýtať sa na stroje,atď,“ radí odborníčka.

Vždy je dobre sa poradiť so známymi, ktorí možno už podobnú skúsenosť majú a vedia vám poradiť. Spätnú väzbu – hoci nie stopercentnú, sa môžete dozvedieť aj prostredníctvom rôznych internetových fór.

Skúsiť možno aj odfarbenie

Ak sú vaše chĺpky nápadné ani nie tak množstvom, ale skôr tmavou farbou, môže vám pomôcť aj ich zosvetlenie. Spraví vám ho takmer každá kozmetička a je finančne pomerne nenáročné (do 10 eur). Nevýhodou však je, že vám chĺpky budú „dorastať“ a odfarbovať ich budete musieť pravidelne.


Máte problémy s nadmerným ochlpením? Ako sa ich snažíte riešiť vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s čitateľmi v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Nela
Odporúčame