Chôdza zlepšuje náladu aj imunitu: Boli ste už dnes na prechádzke?

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Chôdza predstavuje pre človeka ten najprirodzenejší pohyb, i keď ju väčšina z nás pomaly ale isto vytláča zo života. Autom sa dostaneme prakticky kdekoľvek a zvykli sme si na určitú úroveň pohodlia. Určite ste aj vy počuli o tom, že dospelý človek by mal prejsť denne aspoň 10-tisíc krokov. Správny počet pomáhajú sledovať nielen aplikácie v mobile, ale aj fitness náramky či inteligentné hodinky. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako to s tou chôdzou vlastne je.

Výhody, ktoré oceníte

Chôdza, narozdiel od behu, zaťažuje kĺby menej a môže si ju dopriať takmer každý. Stačí vhodná obuv a oblečenie. Táto pohybová aktivita je zadarmo, môžeme sa jej venovať kdekoľvek, pričom nevyžaduje výbornú kondičku. Dôležitá je chuť a vôľa, ako aj poznanie vlastných hraníc. Naše telo nám samo ukáže, keď má dosť. Medzi hlavné benefity pravidelnej chôdze patrí:

– zlepšenie fyzickej kondície
– zníženie vzniku kardiovaskulárnych ochorení
– zníženie hladiny cukru v krvi
– prevencia proti artritíde
– zlepšenie nálady, aj imunity


Mohlo by vás zaujať: Beh verzus chôdza: Čo je pre vás lepšie?


Všetko sa začalo v Japonsku

Počet prejdených krokov sa začal po prvýkrát sledovať už v roku 1964, čiže neje o žiadnu novinku. V tomto roku bol v Japonsku predstavený prvý krokomer, ktorý sa nazýval man-po. Ak by sme ho mali doslova preložiť z japončiny, jeho názov by znamenal práve 10-tisíc krokov. Odporcovia tohto vynálezu tvrdia, že ide len o marketingový ťah a človek v skutočnosti nepotrebuje prejsť až toľko.

Na druhej strane, sledovanie prejdených krokov sa stalo pre mnohých ľudí výborným, akýmsi „usvedčujúcim dôkazom“, že sedia naozaj viac a denne prejdú málo krokov. Najväčším plusom sledovania chôdze je motivácia. Tá je kľúčovým elementom, ktorý nám pomáha prekonať vlastnú lenivosť.

Zvyšujte radšej postupne

10-tisíc krokov predstavuje vzdialenosť približne 6 až 8 kilometrov, v závislosti od dĺžky kroku. Ak ste však doposiaľ neboli zvyknutí príliš veľa chodiť, vaše telo by ste mali postupne privykať na novú záťaž. Inak namiesto benefitov pravidelnej môžete pocítiť svalovú horúčku, vyčerpanosť, alebo sa môžu vyskytnúť iné zdravotné komplikácie.

Náš tip: Trápia vás bolesti kĺbov či iné zdravotné ťažkosti, ktoré vám bránia v slobodnom pohybe? Skvelou pomocou vám môžu byť palice. Skúste sa poradiť so svojim lekárom a užite si radosť s chôdze.


Mohlo by vás zaujať: Rýchla chôdza udrží človeka vo forme: Ako zistíme, že chodíme dostatočne rýchlo?


Aký je váš štýl?

Podľa magazínu Healthline sa na základe počtu krokov môžeme zaradiť do jednej z týchto troch kategórií:

1. Sedavý spôsob života: Menej ako 5 000 krokov za deň
2. Mierne aktívny spôsob života: Od 7 500 do 9 999 krokov za deň
3. Veľmi aktívny spôsob života: Viac ako 12 500 krokov za deň

Ak patríte do prvej kategórie, odporúčame pomaly zvyšovať aktivitu. Skúste každý deň skúste prejsť o trošku viac, približne o 250 až 500 krokov. Keď si na vyšší počet krokov zvyknete, skúste pridať ďalších pár stoviek krokov. Rozhodne sa však nepreťažujte Ak vydržíte, pozitívne účinky na seba nenechajú dlho čakať.

Malé zmeny dokážu veľa

Ak máte času málo, nemusíte sa vybrať na hodinovú prechádzku. Aj malé zmeny, ktoré urobíte v každodennom živote, dokážu pomôcť. Miesto výťahom, choďte po schodoch. Zaparkujte auto trochu ďalej od pošty či obchodu. Ak chodíte mestskou dopravou, vystúpte o pár zastávok skôr. Netelefonujte susedke, keď niečo potrebujete, ale choďte jej zaklopať na dvere. Pamätajte na to, že každý krok sa počíta.


Koľko krokov denne bežne spravíte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame