Cholesterol a tlak dokážu prekvapivo znížiť aj oleje: Objavte tie najzdravšie

Oleje

gettyimages

V chladnejšom období azda nič nepoteší tak, ako silný slepačí vývar, ktorý zaženie všetky chmáry. Nie vždy však máme čas stáť hodiny pri sporáku. Napriek tomu v dnešnom článku neodídeme od kuchynskej linky, akurát sa zameriame na studené pokrmy.

V chladnejšom období azda nič nepoteší tak, ako silný slepačí vývar, ktorý zaženie všetky chmáry. Nie vždy však máme čas stáť hodiny pri sporáku. Napriek tomu v dnešnom článku neodídeme od kuchynskej linky, akurát sa zameriame na studené pokrmy.

Určite máte aj vy svoj tajný recept na obľúbenú chuťovku. Či už je to zemiakový šalát, kuracia roláda, vajíčková nátierka alebo iná lahôdka, ktorá nesmie chýbať na žiadnej oslave. Ukážeme vám, aké oleje sú najvhodnejšie práve na prípravu jedál studenej kuchyne. Navyše, potešia aj vaše zdravie.

Jeden olej nestačí

Skôr, než sa pustíte do samotného varenia, pri výbere oleja je dôležité myslieť na to, na čo ho chcete použiť. Množstvo z nás má v komore jeden druh (väčšinu slnečnicový alebo repkový), ktorý používa doslova na všetko. Pri jeho kúpe sa však neoplatí šetriť. Je dobré zadovážiť si viacero druhov, ktoré budete využívať podľa potreby. Olej vhodný na vyprážanie má úplne iné parametre než ten, ktorý použijete napríklad do šalátu. Nezabudnite však na základné pravidlo: Zdravé oleje majú vysoký obsah nenasýtených tukov, zatiaľ čo nezdravé oleje obsahujú nasýtené alebo transmastné mastné kyseliny.

Extra panenský olivový olej

Ten studenej kuchyni doslova kraľuje. Vďaka vysokému obsahu mononasýtených mastných kyselín je skvelou alternatívou nielen pre zdravie nášho srdca, ale aj pre chuťové bunky. Výborne si ním dochutíte rôzne zeleninové šaláty, dresingy či nátierky. Olivového oleja sa nemusíte báť ani v prípade, že chudnete. Pri diéte nie je dobré dať všetkým tukom absolútnu stopku. Náš organizmus potrebuje aj takzvané zdravé tuky. Tie mu pomáhajú napríklad lepšie rozpustiť vitamíny A, D, E a K.


Mohlo by vás zaujať: Tekvicový olej: Má skvelú chuť, bieli starecké škvrny a pomáha hustejším vlasom


Tekvicový olej

Jeho použitie v kuchyni má množstvo benefitov, ktoré stoja za pozornosť. Krásne vonia a má výbornú a nezameniteľnú orieškovú chuť. Pri jeho použití sa fantázii medze nekladú. Skvele poslúži pri príprave vajíčkovej nátierky či kapustového šalátu. Vyskúšajte ho vmiešať do uvarených cestovín či kvapnúť pár kvapiek do hotovej krémovej polievky. Na vyprážanie sa vďaka nízkemu dymovému bodu nehodí a bolo by ho tam aj škoda.

Ľanový olej

Tento druh oleja sa lisuje predovšetkým za studena. Má menej výraznú chuť ako napríklad tekvicový, avšak chuťovo sa vynikajúco hodí práve na studenú kuchyňu. Oceníte ho najmä pri príprave pokrmov, pri ktorých je dôležité nezmeniť chuť. Presa len, niektoré druhy olejov výrazne ovplyvnia konečnú chuť pokrmu, čo nemusí každému vyhovovať. Ten ľanový si môžete pridať do šalátov, nátierok či do smoothie, ktoré sa v dnešnej dobe tešia veľkej obľube. Pravidelné používanie vám navyše môže pomôcť pri ťažkostiach so zápchou.


Mohlo by vás zaujať: 9 olejov pre zdravie: Rascový, konopný, makový…ktorý z nich si vyberiete?


Sezamový olej

Vďaka zložitej výrobe je jeho cena vyššia než u ostatných olejov. Napriek tomu sa dostáva do mnohých domácností a nachádza svoje miesto v rôznych sezónnych šalátoch, exotickejších omáčkach alebo dipoch. Jeho konzumácia prináša množstvo výhod, od zlepšenia metabolizmu, až po úpravu cholesterolu či krvného tlaku. I keď má vyšší dymový bod a zvládne aj vyprážanie, predsa je lepšie ho použiť predovšetkým v studenej kuchyni.

V kuchyni je dôležitá pestrosť. Aj keď ste „verní“ svojmu obľúbenému druhu oleja už celé veky, môžete to kedykoľvek zmeniť. Vyskúšajte alternatívy, ktoré nie sú pre našu kuchyňu až tak typické. Iné druhy olejov vám pomôžu vytvoriť zaujímavé kombinácie chutí, ktoré vás môžu napokon príjemne prekvapiť.


Ktoré druhy olejov v kuchyni používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame