Choroba, ktorá môže ohroziť aj vášho psíka: Ako ho chrániť pred leptospirózou?

Žena

freedigitalphotos.net

Nepríjemné infekčné ochorenie vyvolané baktériou leptospiróza (gram-negatívna, špirálovitá baktéria zo skupiny spirochét) ohrozuje nás aj našich štvornohých miláčikov. Kým ľudskú populáciu nie je možné preventívne proti tejto chorobe zaočkovať, psov našťastie áno. Určite je lepšie a jednoduchšie ochoreniu predchádzať, ako ho finančne nákladne liečiť.

U psov dochádza k infekcii prevažne druhom Leptospira interrogans. Baktéria sa najčastejšie prenáša močom potkanov alebo infikovaných zvierat a kontaminovanou pôdou. Nie vždy dokáže chovateľ ustrážiť, či s ním jeho miláčik nepríde do kontaktu. Stačí, ak niečo so zvyškami infikovaných  výkalov oblíže alebo prehltne kúsok infikovaného tkaniva nejakého hlodavca. Náklady na liečbu sú pomerne vysoké a šanca na prežitie po infekcii je pomerne malá. Napriek tomu, že máme dobré antibiotiká, ochorenie psov môže v dôsledku zlyhania orgánov skončiť aj smrteľne. Baktérie leptospirózy sa totiž hneď od prvého dňa vniknutia do svojho hostiteľa v krvi rozmnožujú a osídľujú predovšetkým pečeň, obličky, pľúca, ale často aj slezinu, nervový systém a oči. Žiaľ, aj keď sa nám podarí psa vyliečiť, vo väčšine prípadov ostáva leptospironosičom a do konca svojho života trpí poškodením orgánov, najčastejšie obličiek,“ uviedol MVDr. Erik Pôbiš.


Mohlo by vás zaujímať: Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!


Príznaky ochorenia

  • nechutenstvo
  • zvýšená teplota – neskôr rýchly pokles teploty až pod normálne hodnoty
  • močenie krvi
  • vracanie
  • hnačka, prípadne s prímesou krvi
  • rýchly úbytok na váhe
  • žlté až oranžové zafarbenie slizníc
  • kožné zmeny

Liečba

Ihneď ako zbadáte príznaky ochorenia navštívte veterinárneho lekára. Ten rozhodne o antibiotickej liečbe a podávaní ďalších liekov. Závisí od toho, ktoré orgány stihli baktérie leptospiry napadnúť (pečeň, obličky, žalúdok, črevá a pod.).

Pri manipulácii s chorým psom a pri podávaní liekov buďte opatrní a dodržiavajte všetky hygienické opatrenia, aby ste sa aj vy nenakazili. Vyhnite sa kontaktu s jeho močom aj kontaminovanou srsťou. Ochorenie je totiž prenosné zo zvieraťa na človeka.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Kedy očkovať psov proti leptospiróze

Očkovanie je najjednoduchšia prevencia a nie je povinné zo zákona. Závisí od majiteľa, či sa preň rozhodne. Treba mať na pamäti, že aj zdanlivo klinicky zdravé psy môžu vylučovať leptospiry. Sú bacilonosičmi bez toho, aby o tom ich majiteľ vedel a ohrozujú ľudí a zvieratá naokolo. Preto treba byť ostražitý.

Veterinárny očkovací kalendár stanovuje prvé očkovanie psíka vo veku 9 týždňov. O tri týždne neskôr by malo nasledovať preočkovanie. Pokračovať s ním treba, keď bude mať psík jeden rok. Potom sa očkuje pravidelne v ročných intervaloch, keďže potrebná hladina protilátok sa dokáže v krvi udržať maximálne 12 mesiacov. Chovatelia majú k dispozícii aj samostatnú vakcínu proti leptospiróze. Celú vakcináciu treba konzultovať s veterinárnym lekárom.

Ďalšie preventívne opatrenia

  • chránime psov od kontaktu s hlodavcami
  • chránime psov od psov nakazených leptospirózou
  • zabraňujeme im olizovať pätníky pri cestách
  • zabraňujeme im piť vodu zo stojatých vôd a kaluží
  • nepúšťame ich kúpať sa do stojatých vôd

Mali ste už vy alebo váš štvornohý miláčik skúsenosť s leptospirózou? Ako ste sa s týmto ochorením vysporiadali? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame