Choroba či úraz hrozí každému: Vieme, čo nesmie chýbať v žiadnej domácej lekárničke

Lekárnička

gettyimages

Je povinnou výbavou áut, prostriedkov hromadnej dopravy a nachádzať by sa mala aj na každom pracovisku.

Lieky, náplasti, nožnice, pinzeta, zatvárací špendlík alebo teplomer by mali mať svoje miesto aj v našich domovoch. Vďaka nim si dokážeme poradiť s nečakaným úrazom aj prejavmi ochorenia. Ak tieto veci v domácej lekárničke nemáte, určite si ich zaobstarajte.

Lieky proti bolesti a teplote

Nech už sa jedná o bolesti hlavy, kĺbov či brucha, je dobré mať prostriedky na ich zmiernenie poruke. Problém síce nevyriešia, no môžu vám pomôcť prečkať dobu hojenia. Rovnako dokážu stabilizovať zdravotný stav, kým sa dostanete k lekárovi. Lieky na zníženie teploty sú taktiež dôležité na regulovanie horúčky.

Vitamíny

Ak ktokoľvek z vašej rodiny, vrátané vás, trpí deficitom niektorých vitamínov, oplatí sa ich mať nablízku. Najmä pri nedostatku železa a vitamínu D môže výživový doplnok v podobe šumivej alebo bežnej tablety niektorým problémom uľaviť. Vyčerpanie, bolesť hlavy aj neschopnosť sústrediť sa môžu byť spôsobené práve nedostatkom cenných živín. Horčík zase pomôže proti stresu, pocitom úzkosti a je výborný na uvoľnenie svalstva.

Prípravky proti kašľu

Nachladnutie a podráždenie hrdla trápi často aj ľudí, ktorí nemajú iné zdravotné problémy. Prípravky proti kašľu môžu byť vo forme tabliet, nápojov v prášku alebo spreju. Vhodnou alternatívou sú taktiež liečivé bylinné zmesi a čaje. Ich sila sa skrýva najmä v kombinácii teplého nápoja a účinných látok, ktoré uľavia od nepríjemného škriabania a podporia vykašliavanie hlienov.

Mohlo by vás zaujať: Viete, čo má obsahovať lekárnička? Ušite si tú svoju na mieru!

Lieky proti hnačke a zápche

Oba tieto problémy môže spôsobiť zmena v stravovaní. Môžu sa dostaviť aj ako príznak virózy. V pohodlí domova ich môžete vyriešiť pomocou tabliet, čajov, kvapiek aj práškových nápojov. Pri miernych ťažkostiach s trávením vyskúšajte prírodné čierne uhlie. To prečisťuje organizmus a viaže na seba škodlivé látky, vďaka čomu uľaví od nadúvania, ale aj hnačky.

Očné kvapky

Drobné úrazy v okolí oka, prievan alebo pobyt v zaprášených priestoroch môže podráždiť váš orgán zraku. Kvapky na zmiernenie svrbenia a začervenania oceníte aj v prípade, že trpíte alergiami. Efektívne odstraňujú opuch viečok a uľavia aj suchým očiam. Dávajte si však pozor na to, ako dlho ich necháte otvorené. Mnohí z nás to ani netušia, no niektoré očné kvapky je nutné spotrebovať do siedmych až jedenástich dní.

Mohlo by vás zaujať: Lekárnička na cesty: Čo by v nej nemalo chýbať?

Jednorazové náplasti a obväzy

Rezné rany, oškretie, pľuzgiere či iné drobné poranenie kože dokáže poriadne znepríjemniť deň. Jednorazové náplasti viacerých veľkostí je ideálne nosiť pri sebe, napríklad v peňaženke. Ich zásoba si svoje využitie určite nájde aj v domácej lekárničke. Tie najmenšie rany je vhodné prelepiť. Ak veľmi krvácajú, pokojne siahnite po obväze a gáze. A to najmä v prípade, že ste sa poranili pri príprave jedla. Zabezpečíte tak, že krvou nič neušpiníte, ani do čerstvej rany nezanesiete baktérie.

Dezinfekčné spreje a roztoky

Dezinfekčné prostriedky si najlepšie poradia s úrazmi, ktoré sa stali vonku (na záhrade, na ulici). Pri páde a oškretí kože môžu v rane zostať nečistoty, piesok a dokonca aj hlina. Tie môžu spôsobiť, že sa zapáli a začne hnisať. Dezinfekčný sprej určený na tento účel je vhodné použiť priamo na krvácajúce rany.

Máte doma lekárničku? Čo v nech nechýba? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Stanka, gettyimages
Odporúčame