Chov ovečiek je opäť v móde: Podľahnete tomuto novodobému trendu aj vy?

Ovce

thinkstockphotos.com

Chov oviec má u nás už dlhú tradíciu a v poslednej dobe sa táto hospodárska aktivita výrazne rozmohla. A teraz nemáme na mysli veľkochovateľov, čoraz častejšie totiž môžeme vidieť dve či tri ovce pásť sa v záhradkách. Ide o zachovanie starých zvykov alebo o novodobý módny trend?

Živá sekačka

Trochu posmešné pomenovanie „živá kosačky“ si vyslúžili ovečky kvôli svojmu nenásytnému apetítu a schopnosti spásť takmer čokoľvek. Na pastvine ich priťahuje najmä všetko mladé, nízke a šťavnaté, no menej nároční jedinci sa pustia aj do opadaného ovocia či kríkov. Postarajú sa teda aj o estetický vzhľad vašej záhrady, pretože čerstvú burinu zjedia úplne po zem. Tak sa už nemusíte starať o kosenie trávnika, ktorý bude po pravidelnej ovčej úprave a ich prírodnom hnojení krásne zelený.


Mohlo by vás zaujať: Ochráňte svojho psa alebo mačku pred parazitmi: Poradíme vám ako a za koľko


Nenáročné na starostlivosť

V lete stačí týmto domácim zvieratám jednoduchý prístrešok, v zimných mesiacoch už zateplený ovčín. Jeho výška by mala byť najmenej 2,5 metra, pričom ako podlaha stačí ubitá hlina. Pri stavbe ovčína netreba zabúdať ani na jednoduché predelenie priestoru prepážkami, pretože niekedy je potrebné oddeliť napr. jahniatka od dospelých oviec. Ako podstielka slúži slama.

Ovce nie sú náročné ani na stravu. Počas zimy im stačí seno, to je však nutné zabezpečiť oveľa skôr. Počas teplých mesiacov je sa o potravu postará samotná príroda. Úlohou majiteľa je len vyviesť ich na pašu a zabezpečiť vodu. V prechodnom období po zime  je vhodné ich ešte trochu prikrmovať senom, pretože náhly prechod na zelenú stravu im môže spôsobiť tráviace problémy.

Samozrejmosťou je aj pitný režim, a to nielen počas zimy, ale aj v prípade zelenej pastvy. Na to dobre poslúži aj staršia vanička. Chuť do jedla u ovečiek podporíte kockou kamennej soli.

Aj keď sú mierumilovné, majú prirodzených nepriateľov

Ak bývate v horských oblastiach, vhodným priestorom na pasenie sú aj neprístupné kopce či stráne. Vtedy však vašim domácim zvieratám hrozia aj nepriatelia v podobe divých medveďov či vlkov, preto je potrebné zabezpečiť aj dostatočnú ochranu. Nebezpečenstvu sa nevyhnete ani na dedine či v meste, kde sa nájdu túlavé psy, ktoré sa do málo zabezpečenej ohrádky dostanú veľmi jednoducho. Vtedy je výhodným riešením elektrická ohrada alebo plot s dobrým betónovým základom, s ktorým sa vyhnete tomu, aby sa nevítaný návštevník podhrabal pod oplotenie.


Mohlo by vás zaujať: Parazity zo psov a mačiek môžu ohroziť aj človeka: Ako sa pred nimi chrániť?


Ovčiu grilovačku poriadne zvážte

Hrubá vlna dodáva ovečkám mohutný vzhľad, čo však neznamená, že vďaka nim si zabezpečíte mäsové zásoby na najbližšie dva roky. Preto je namieste, ak si pred plánmi na chutnú grilovačku ovcu radšej odvážite a pouvažujete, či by sa vám viac neoplatilo ju ešte na ďalšiu zimu ušetriť. Na jednej strane z nej budete mať pár kúskov mäska, ktoré je mimoriadne chutné a kvalitné. Na strane druhej ak vydržíte, môžete si vytvoriť aj svoju vlastnú mini farmu. To pre prípad, ak by sa vám zdalo príliš brutálne zavraždiť zvieratká, ktoré vám celý rok poslušne kosili záhradu. Táto možnosť však prináša ďalšie povinnosti. Keďže mäkká vlna rastie ako z vody, treba ju každým rokom strihať. Ak si však na vás ovečky poriadne zvyknú, bude to po pár razoch skoro hračka.

Ak sa rozhodnete pre tento tradičný a zároveň moderný spôsob hospodárstva, vedzte, že ovečky sú spoločenské tvory. Preto by ste si mali zadovážiť najmenej dve, vďaka čomu sa vyhnete aj smutnému bečaniu. Jeden kus si môžete zadovážiť za približne 50 eur.


Máte skúsenosti s chovom oviec? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame