Chráňte si svoje oči: Čo všetko im s pribúdajúcim vekom hrozí?

Oftalmológ

thinkstockphotos.com

Oči – najdôležitejší zmyslový orgán. Predstavte si, že by ste v tomto momente zostali bez nich. Boli by ste zrejme úplne stratení a nevedeli by ste urobiť v podstate nič. Zrakové orgány sú nesmierne potrebné pre vaše každodenné fungovanie a poskytujú vám ohromnú službu. Ako sa o ne na oplátku staráte vy?

Podceňovaná prevencia

Aj keď sa prevencii a preventívnym prehliadkam v súčasnosti prikladá veľký význam a ich dôležitosť sa prezentuje prakticky denne, predsa len je ešte stále disciplína Slovákov v tejto oblasti, najmä čo sa týka očí na nízkej úrovni. „Fakt, že subjektívne nepociťujeme žiadne výraznejšie očné problémy ešte nemusí znamenať, že náš zrak je absolútne v poriadku. Ľudia si väčšinou zvyknú nahovárať, že jediným ochorením očí je nutnosť nosenia okuliarov,“ potvrdzuje MUDr. Miriam Záhorcová, lekárka a očná chirurgička z Očnej kliniky NeoVízia v Bratislave.

Oko postihuje množstvo rôznych ochorení

Tie však v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky a pacient si ich tak nemá šancu všimnúť. Zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá. „Očná prehliadka najčastejšie odhalí dioptrické chyby oka (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), sivý a zelený zákal. O svojich dioptriách často mnohí pacienti ani netušia. Pri príchode na našu očnú kliniku v rámci preventívnej prehliadky si neraz myslia, že vidia výborne a  komplexné vyšetrenie niekedy preukáže aj vyššie mínusové dioptrie. V extrémnych prípadoch môžu mať až o 50% zhoršené videnie a stále si myslia, že vidia výborne,“ varuje očná špecialistka, MUDr. Záhorcová.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to


Oko dokáže dobre kamuflovať

Človek sa ľahko adaptuje na zhoršené videnie, pričom slabnúci zrak si uvedomí, až keď je neskoro. Zhoršené videnie  môže spôsobiť aj vážnejšie  problémy ako „len“ zlý zrak. „Môžu ho sprevádzať bolesti hlavy a očí, začervenané oči, prípadne opakujúci sa jačmeň. V extrémnych prípadoch aj vypadávanie vlasov,“ vysvetľuje očná chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová, z bratislavskej NeoVízie.

Očná prehliadka môže odhaliť aj iné ochorenia

Očné preventívne prehliadky dokážu podľa lekárky odhaliť aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. Neskôr prechádzajú na obličky, srdce, kožu, ale aj na pohlavné orgány. Sú to však skôr ojedinelé prípady, najčastejšie sú tieto ochorenia pri preventívnej prehliadke očí odhalené. Je to napríklad:

  • roztrúsená skleróza
  • kĺbové ochorenia
  • cievne ochorenia
  • zápalové ochorenia ako borelióza či toxoplazmóza
  • pásový opar
  • niektoré nádorové ochorenia (napr. nádor hypofýzy, melanóm oka) a iné

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


V niektorých prípadoch môže prehliadkazachrániť život

Samotná preventívna prehliadka ako taká život nezachraňuje, dokáže však odhaliť závažné ochorenia tela, ktoré sú viditeľné na oku ešte vtedy, keď nespôsobujú nijaké iné problémy. Takéto vážne choroby sú potom objavené v podstate ešte v počiatočných štádiách, čo do značnej miery zvyšuje šance na ich úspešné vyliečenie. V krajnom význame sa teda dá povedať, že aj preventívna prehliadka dokáže v určitých prípadoch zachrániť život. „Precízne očné vyšetrenie dokáže v niektorých prípadoch skutočne upozorniť aj na systémové napr. reumatologické či neurologické ochorenie, ktoré sa prejaví aj na očiach, ale môže odhaliť aj iné veľmi závažné ochorenia,“ potvrdzuje očná špecialistka.

Ako prebieha očná prehliadka?

Očná prehliadka sa vždy líši od veku a individuálnej potreby a stavu pacienta. Iná je u šesťročného školáčika a iná u šesťdesiatnika, ktorý je sledovaný na diagnózu zeleného zákalu. Mala by však podľa odborníčky obsahovať tieto body:

  • vyšetrenie zrakovej ostrosti  – pozostáva z merania množstva dioptrií každého oka a zo skúšky najlepšieho videnia bez okuliarov a s prípadnými okuliarmi
  • vyšetrenie vnútroočného tlaku a periférneho videnia – je dôležitá na zistenie zeleného zákalu (glaukomu), ktorý sa v prvých štádiách prejavuje najskôr zvýšením vnútroočného tlaku a zhoršením periférneho videnia
  • vyšetrenie množstva produkcie sĺz – pomocou neho môžeme zistiť niektoré alergické ochorenia, autoimunitné ochorenia, príčinu opakovaných zápalov spojiviek a povrchu oka a tiež niektoré endokrinologické ochorenia
  • vyšetrenie očného pozadia s rozkvapkaním zrenice – odhalí najčastejšie zmeny na cievach spojené s aterosklerózou, vysokým krvným tlakom, zmeny v oblasti zrakového nervu (vznikajú pri glaukómea niektorých ochoreniach mozgu), zmeny sietnice, predovšetkým a žltej škvrny, odhalí aj vnútroočné nádory)

Mohlo by vás zaujímať: Skvelý zrak aj s pribúdajúcimi rokmi? Pomôžu vám tieto potraviny


Ako často treba zájsť k očnému lekárovi?

U dospelých je podľa MUDr. Záhorcovej ideálne navštíviť očného lekára raz ročne v rámci preventívnej očnej prehliadky, najmenej však každé dva roky v rámci preventívnej očnej prehliadky. Očného lekára vyhľadajte aj keď:

  • spozorujete akútny stav, ktorý vznikol bez zjavného podnetu
  • akútne pocítite bolesť, začervenanie, opuch či zhoršené videnie bez toho, aby ich zavinilo napríklad cudzie teleso v oku či zápal spojiviek z prechladnutia
  • spozorujete výpad alebo neobvyklé tiene v zornom poli, pokrivený obraz či blýskanie pred okom
  • vždy pri chronických neustupujúcich ťažkostiach, ktoré sa nezlepšujú ale majú tendenciu postupne sa zhoršovať

Navštevujete pravidelne očného lekára? Ako často si dávate skontrolovať svoj zrak? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame