Chráňte si svoje prsia: Odhaľte rakovinu včas a vyhnite sa mastektómii či smrti

prsia

Thinkstock.com

Karcinóm prsníka je medzi ženami na Slovensku najčastejšou príčinou úmrtia na zhubný nádor. Tomuto faktu sa treba postaviť tvárou v tvár a urobiť všetko preto, aby ste medzi ďalšie obete tohto druhu rakoviny nepatrili aj vy. Ako môžete svojim prsiam pomôcť, aby zostali zdravé a vy s nimi?

Samovyšetrenie je základ

Mnoho žien sa obáva samovyšetrenia zo strachu pred nepríjemným zistením. Tento prístup je však len zatváraním očí pred prípadným nebezpečenstvom. Treba si uvedomiť dve veci – po prvé, väčšina nálezov v podobe hrčiek a podobne neznamená zhubný nádor. Po druhé, ak aj ide o zhudný nádor, čím skôr ho objavíte, tým je šanca na vaše vyliečenie väčšia. V začiatočných štádiách nie je nutné ani odstránenia prsníka, takže ak ochorenie odhalíte včas, liečba je podstatne šetrnejšia. Preto neváhajte a zaraďte samovyšetrenie k pravidelný rituálom. Kedy a ako na to?

Ten správny čas

Ak ešte máte menštruáciu, najlepší čas na samovyšetrenie prsníkov je tretí – štvrtý deň po jej skončení. Vtedy je vplyv hormónov najmenší. Ak už menštruáciu nemáte, môžete si určiť deň, ktorý vám vyhovuje najviac – napríklad vždy prvého v mesiaci. Podstatné je, aby išlo o deň, na ktorý nezabudnete.


Mohlo by vás zaujať: Najväčšie mýty o rakovine prsníka: Ktoré z nich sa zakladajú na pravde?


Pohľad napovie

Najskôr prsia preskúmajte pohľadom pred zrkadlom. Vystriedajte pritom viacero postojov – s rukami spusteými pozdĺž tela, zdvihnutými za hlavou, s rukami vbok a s voľne spustenými v predklone. Všímajte si akékoľvek zmeny – vtiahnuté bradavky, veľkosť pŕs, ich tvar, farbu pokožky. Nevyhnutnou súčasťou vyšetrenia je dobré svetlo.   

Poctivo prehmatávajte

Bruškami troch stredných prstov si vyšetrite každý prsník krúživými pohybmi smerom k bradavke. Nebolestivými drobnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek prehmatajte celý prsník, najskôr len jemným tlakom zameraným na povrchové časti, druhý krát výraznejším tlakom na prehmatanie hlbších častí. Nezabudnite na oblasť pod kľúčnou kosťou a pazuchy. Všímajte si zhrubnutie, hrčky a ďalšie zmeny, ktoré pri predchádzajúcich vyšetreniach nezaregistrovali.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina krčka maternice na Slovensku stúpa: Ste pred ňou v bezpečí?


Stlačte bradavky

Jemne prehmatajte aj bradavky a potom ich s citom stlačte. Sledujte, či z bradaviek nevyteká srvátkový alebo krvavý výtok.

Konajte rýchlo

Našli ste si v prsníku hrčku? Nebojte sa, nemusí ísť o nič vážne, rozhodne sa však nevyplatí strácať čas. Buď by ste sa zbytočne stresovali, alebo by ste dali rakovinovým bunkám viac času na rozmnožovanie. Preto neváhajte a okamžite sa objednajte k svojmu lekárovi.

Konzultujte s viacerými

Aj v prípade pozitívneho nálezu a negatívnych prognóz sa oplatí názor jedného odborníka kunzultovať s ďalším. Nikdy neviete, na koho ste práve narazili a zdravie máte len jedno, takže preň spravte všetko. Svoje o tom vie čitateľka Vierka. ,,Pred niekoľkými rokmi som si nahmatala hrčku v prsníku a lekár, ku ktorému som sa dostala, mi chcel celý prsník zobrať. Bola som úplne na dne a pre istotu som išla na konzultáciu k inému odborníkovi. Ten nakoniec zobral striekačku s dlhou ihlou, vpichol mi ju do prsníka a hrčku „vysal“. Keď som mu povedala, že to ani veľmi nebolelo, odpovedal: ,Pichám dobre a pichám rád´.´Odvtedy som žiadne problémy nemala.“ Aj ak by sa vo vašom prípade zhodli odborníci na diagnóze, určite budete pokojnejšia, keď si budete istá tým, čo váš lekár robí.


Mohlo by vás zaujať: Smrtiaca rakovina hrubého čreva: Hrozí vo zvýšenej miere aj vám?


Nejde o náhradu ultrazvuku či mamografie

Aj keď si prsia prehmatávate pravidelne a bez znepokojujúcich nálezov, uvedomte si, že nejde o rovnocennú náhradu mamografie či ultrazvuku. Každá žena po štyridsiatke má nárok raz za dva roky  na preventívne mamografické vyšetrenie prsníkov. Ak máte rakovinu prsníka v rodine (rodičia, súrodenci, starí rodičia)  máte nárok na mamografické vyšetrenie každý rok. Prevenciu nepodceňujte pretože aj vďaka nej máte šancu svoje telo lepšie ochrániť.

 

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Zora
Odporúčame