Chráňte si zdravie aj rodinný rozpočet: Vyhnite sa dávkovaniu liekov podľa seba

Pani

gettyimages

Spotreba liekov u starších ľudí je v našej spoločnosti nadpriemerná. Uvádza sa, že aj ten najzdravší človek vo veku nad 65 rokov pravidelne denne užíva minimálne jeden, priemerne však 3,5 až 8 liekov. Najčastejšie nimi bojujeme proti srdcovým ochoreniam, cukrovke, chorobám tráviacej sústavy, neurologickým problémom, či nepríjemnostiam s kostrovým a svalovým ústrojenstvom. Pre dosiahnutie maximálnej účinnosti a zároveň aj bezpečnosti pri užívaní liekov by ste mali starostlivo počúvať rady lekára a lekárnika, rešpektovať dávkovanie a dodržiavať intervaly medzi liekmi.

Realita však mnohokrát nie je ideálna, predovšetkým u vekovo starších pacientov, ktorí zabúdajú na pravidelnú dávku alebo jednoducho odmietajú stotožniť sa s týmito “povinnosťami”. Následkom toho sa však zhoršuje odpoveď na liečbu, lekár pristupuje k zmene, čo je predpokladom zvýšenia finančnej náročnosti. Opäť musíte navštíviť lekáreň a vaše ochorenie vám nielen sťažuje život, ale vám aj ukrajuje z rozpočtu. Ako mať užívanie liekov pod kontrolou? Ktorým chybám sa vyhnúť?


Mohlo by vás zaujímať: Užívate viac liekov súčasne? Pozor na fatálne chyby, osvojte si pravidlá


Aké faktory najviac ohrozujú liečbu?

Interakcie liekov: Najväčšie riziko pri užívaní liekov hrozí starším ľuďom. Pri množstve rôznych liečiv môže dôjsť k ich vzájomným negatívnym interakciám, ktoré zaťažujú predovšetkým pečeň a obličky, v krajnom prípade môžu vyvolať život ohrozujúce reakcie.

Starší organizmus: Liek v tele 40 ročného muža sa správa inak ako v tele 70 ročného, metabolizmus a vylučovanie už funguje omnoho pomalšie. Navyše, odpoveď buniek na podaný liek nie je natoľko citlivá. Výsledkom je, že zlepšenie stavu u staršieho človeka nastupuje pomalšie. Ako zareaguje väčšina ľudí? Užívanie liekov po pár dňoch ukončí s tým, že liek nezaberá.

Zvýšený výskyt nežiadúcich účinkov: Pod vplyvom vyššieho veku sa zvýrazňujú negatívne účinky aj tých liekov, ktoré boli dovtedy dobre znášané. Napríklad diuretiká podporia problémy so zadržiavaním moču, psychofarmaká zvýraznia zmätenosť, kortikoidy zase depresívne stavy, a i. Nežiaduce efekty sa v mnohých prípadoch objavujú aj po ukončení alebo dočasnom prerušení liečby (objaví sa vzplanutie choroby, bolestivé stavy, zápaly). Preto treba spozornieť najmä pred plánovanou operáciou, ktorá vyžaduje vysadenie väčšiny liekov.

Financie: Ekonomická situácia mnohých pacientov, najmä dôchodcov, neumožňuje užívať predpísané lieky. Ľudia sa zdráhajú a hanbia povedať, že je daný liek nad ich pomery. Mnohokrát to zistia až v lekárni. Pred lekárom však tvrdia, že liek užívajú, avšak je neúčinný, lekár teda pristupuje k predpísaniu “náhrady”. Za ten čas otáľania (týždne, mesiace), mohol byť pacientov stav už zlepšený.

Nesprávne užívanie: V tomto prípade možno rozlíšiť tri javy – nedostatočné užívanie liekov, pri ktorom pacient vedome užíva menej liekov a v inej časovej schéme, ako bolo určené (najčastejšie sú vynechávané lieky na srdcové ochorenia, vo viere Teraz sa cítim fajn, žiadny liek nepotrebujem), nadužívanie liekov, kedy pacient vedome užíva viac liekov, aby sa cítil ešte lepšie (lieky na spanie, antidepresíva, preháňadlá), užívanie nevhodných liekov – pri nesprávne stanovenej diagnóze (ak sa váš stav nezlepšuje, trvajte na ďalšom odbornom vyšetrení).

Nesprávna forma: Na pravidelnosť užívania predpísaných liekov má vplyv aj nečakaný faktor – prevedenie lieku. Veľká tableta môže spôsobovať sťažené prehĺtanie a následné dávenie, dávkovanie sirupu je zase obtiažne pri trasení rúk, komplikované delenie (polenie, štvrtenie) pri zhoršenej citlivosti v rukách alebo zhoršenom zraku zneisťuje každého pacienta vo vyššom veku.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Ste pacient? Uľahčite si to!

V riadkoch vyššie ste sa dočítali, aké príčiny môžu brániť dôkladnej medikamentóznej liečbe. Ak chcete tento proces zjednodušiť, je dôležité mať prehľad o užívaní liekov, vytvoriť si harmonogram a tak prispieť aj zlepšeniu svojho zdravotného stavu (alebo zdravia staršieho rodinného príslušníka).

  1. Nechajte si od doktora vysvetliť význam svojej liečby, spýtajte sa na výsledok, priebeh, možné reakcie.
  2. Buďte informovaní – zaujímajte sa o všetky dôležité informácie v príbalovom letáku lieku a starostlivo si zaznačte inštrukcie o užívaní.
  3. Žiadajte jednoduchosť – jednoduché dávkovacie schémy (napríklad bez nutnosti vstávať v noci), jednoduché liekové formy v praktických baleniach (žiadne veľké tablety, ani štvrtenie na malé kúsky). Eliminujete tak riziko zabudnutia, alebo problémy s užitím lieku.
  4. Liečbu dodržiavajte v pravidelných časoch aj s predpísanou dávkou. Využívajte budíky, pripomienky v telefóne, dávkovače liekov (Ráno-Obed-Večer).
  5. Ak je pre vás súčasný liek ekonomicky zaťažujúci, nehanbite sa požiadať lekára o lacnejšiu náhradu.
  6. Neužívajte lieky, ktoré neboli predpísané priamo vám. V rodine sa mnohokrát stáva, že domáca lekárnička praská vo švíkoch pre množstvo ampuliek a tabletiek, ktorých obsah niekto z vás nedoužíval a odložil na “horšie časy”. Riskujete negatívnu interakciu.

Dodržiavate striktne dávkovania liekov nariadené lekárom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame